VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Köztudomású tény a világban, hogy a WikiLeaks nevű oldal 90 ezer amerikai diplomáciai dokumentumot szivárogtat ki, több száz ezek közül a Magyar Köztársaságot érintő kérdésekről szól. Köztudomású tény az is, hogy az amerikai külügyminisztérium a külföldön dolgozó alkalmazottait, diplomatáit folyamatosan arra szólítja föl, és arra ad részükre utasítást, hogy a magyar közélet, a magyar politikai élet, a magyar gazdasági élet különböző szereplőiről információt gyűjtsenek, nemegyszer a törvényesség határát súroló vagy akár azt átlépő módon is. Ilyen információgyűjtési cél például irodai és szervezeti címek, telefonok, mobiltelefonok, személyhívók, faxok, e-mail listák, internetes és intranetes elérhetőségek címei, weboldal azonosítására szolgáló címek, hitelkártyaszámok, törzsutasszámok, munkarendek és egyéb életrajzi adatok. Ezek az adatok azok, amelyek az amerikai diplomáciai érdeklődés középpontjában állnak.

Miért tartjuk ezt aggályosnak? Teljesen nyilvánvaló, uraim, azért, mert számos bűncselekményi kategóriát ezeknek az adatoknak a megszerzése Magyarországon kimerít. Kimeríti például a kémkedés, a visszaélés személyes adattal, a visszaélés szigorúan titkos és titkos minősítésű adattal bűncselekményi kategóriákat. Ennek ismeretében vártuk volna azt a magyar kormánytól, hogy feláll a külügyminiszter úr, és kellően határozottan, kellően célratörően olyan választ vár az amerikai diplomácia Magyarországon dolgozó tagjaitól, amely megnyugtathat minket, amely olyan módon rendezhetné ezt a kérdést, hogy a magyar állampolgárok azt látják, hogy a kormány feláll, és a nemzeti érdekek, a nemzetbiztonsági érdekek védelmében szót emel az érdekeikért.

Ehhez képest rendkívül meglepő volt számunkra, hogy bár az energiabiztonságot érintő információk után koslatnak az amerikaiak, és igyekeztek feltérképezni például azt, hogy milyen titkos és milyen nyílt megállapodásokat kötött Magyarország az energiapiaci diverzifikáció terén, a nemzeti vezetésben milyen emberek dolgoznak, kik a tanácsadóik, mi motiválja őket, milyen belső döntési mechanizmusok működtetik ezeket az erőket, az egyes politikusoknak és tanácsadóiknak milyen gazdasági és üzleti érdekeltségeik vannak, hogyan működik a hadseregen belüli döntéshozatal, milyen módon lehet eltéríteni a magyar közéletet, a magyar politikai irányítást attól a vonaltól, amit eredetileg kitűzött maga elé, és megpróbálják ilyen módon is befolyásolni akár a nemzetközi misszióban folytatott magyarországi tevékenységeket, ehhez képest a magyar Külügyminisztérium egy rendkívül visszahúzódó, több mint diplomatikus, egyszerűen megalkuvó és besimuló magyarázatot adott erre, ugyanis a Külügyminisztérium arról beszél, hogy mivel a kiszivárogtatott dokumentumok állítólag az amerikai diplomáciai szolgálat belső levelezéséből származnak - csak zárójelesen jegyzem meg, ezt az amerikaiak sem cáfolják, tehát felesleges ezzel kapcsolatban elkenni a felelősséget -, a tárca nem kívánja kommentálni ezek tartalmát, Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok viszonya szoros és baráti, több mint gyümölcsöző és a többi, és a többi.

Uraim, ez az önök külügyminisztere. Ez volt az a válasz, amit Martonyi úrék képesek voltak ennek az esetnek a kapcsán közzétenni, és ez az, amire mi azt mondjuk, hogy ez egészen biztosan nem nyugtatja meg a magyar polgárokat. Sőt, a külügyminiszter úr továbbmegy, és a Külügyminisztérium részéről egy olyan közlemény jelenik meg, hogy elítélik a WikiLeakset az adatok kiszivárogtatásáért. Tehát nemhogy nem állnak ki a nemzeti érdekeink védelmében, hanem még azokat ítélik el, akik ezeket az adatokat nyilvánosságra hozzák! Hölgyeim és uraim, tisztelt fideszes képviselők, önök adtak már egy olyan köztársasági elnököt Magyarországnak, aki Tom Lantosról, egy amerikai magyargyűlölőről szeretne egy intézetet elnevezni Magyarországon. Most adtak egy olyan külügyminisztert és egy olyan miniszteri gárdát, amely nem képes kiállni a magyar nemzeti érdekek védelmében, amely a magyar katonai, nemzetbiztonsági és gazdasági kockázatokat nem képes megfelelő módon értékelni, és amely nem képes felállni, és visszautasítani az amerikai kémtevékenység eme teljesen nyilvánvaló jeleit.

Arra kérem önöket, hogy megnyugtató választ adjanak, és ne a felelősség elkendőzését takarja majd az államtitkár úr válasza.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage