ROGÁN ANTAL (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném azzal kezdeni, hogy a 2010-es esztendő vége felé járva a tisztelt Ház nyilvánvalóan minden energiáját a következő évi költségvetés előkészítésével kapcsolatos döntések kötik le, de ilyenkor azért érdemes visszatekintenünk arra, hogy egészen pontosan részben milyen esztendő, illetve milyen esztendők állnak mögöttünk, mi is az az örökség, aminek alapján kellett dolgoznunk, és aminek elhárítására kellett részben a 2011-es és az azt követő esztendők költségvetési terveit is alapoznunk.

Kezdjük talán azzal, mert érdemes felidézni a tisztelt Házban, hogy a 2010-es esztendőben egy olyan költségvetést örököltünk az előző kormánytól, amely költségvetés hiánya gyakorlatilag május 31-ére, tehát az új kormány megalakulásának időpontjára teljes egészében elköltésre került. Ha úgy maradtak volna a költségvetési folyamatok, ahogy a Bajnai-kormánytól és a mögötte meglévő MSZP-SZDSZ-többségtől örököltük, akkor Magyarországon ma 400-500 milliárd forinttal magasabb lenne a költségvetési hiány, mint amennyi valójában ennek az évnek a végére lesz. Szögezzük le, hogy egy olyan örökség végén tartunk, ahol az új kormánynak az volt a feladata, hogy 2011. június 1-jétől december 31-éig bezárólag úgy gazdálkodjon, hogy egy fillérrel sem költhet többet annál, mint amennyi bevételre tesz szert. Magyarországon ezt a bravúrt az előző nyolc esztendőben nemcsak hogy az MSZP-SZDSZ-kormányoknak nem sikerült teljesíteni, hanem ennek még csak a közelében sem jártak.

Tisztelt Képviselőtársaink! Arról is érdemes beszélni, hogy természetesen nemcsak a 2010-es év költségvetésének volt egy öröksége, hanem van a mögöttünk hagyott nyolc esztendőnek is egy súlyos öröksége, amelyekből a legnagyobb talán éppen az államadósság terhe.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2002 májusának végén, amikor az MSZP-SZDSZ átvette az előző polgári kormánytól a kormányrudat, akkor Magyarországon az államháztartás adóssága 8300 milliárd forint volt. Ehhez képest 2010 májusában, amikor átvettük a kormányrudat, akkor az államháztartás adóssága megközelítette a 20 000 milliárd forintot, ami azt jelenti, tisztelt képviselőtársaim, hogy ha nominálisan, forintban nézzük, akkor az államadósság Magyarországon az elmúlt nyolc esztendőben közel 2,5-szeresére emelkedett.

Tisztelt Képviselőtársaim! Természetesen joggal merül fel a kérdés az emberekben is, hogy hogyan alakult ki az államadósságnak ez a nagysága, mi az, ami ebből az államadósságból például a magánnyugdíjpénztárak működésének köszönhető, mert azért arra is érdemes kitérni, hogy ennek köszönhetően az elmúlt nyolc esztendőben gyakorlatilag minden évben a GDP 1,2 százalékának megfelelő összeggel növekedett egyébként a költségvetési hiány, ezáltal az államadósság, és nyilvánvaló, hogy ennek a terheit még ráadásul kamatterhek formájában is meg kellett fizetnünk. Mennyi köszönhető ebből a pazarló kormányzati működésnek? Mennyi köszönhető ebből az előnytelenül megkötött, a kormányzat egészét terhelő PPP-szerződéseknek?

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezekre a kérdésekre választ várnak a magyar választópolgárok. Van, ami az elmúlt nyolc év örökségének része, de azon túlmutató része igazából; legfeljebb annyiban tekinthetjük odatartozónak, hogy ugyanattól a koalíciótól örököltük, amelyik természetesen 2002 előtt is volt kormányon Magyarországon. 2002 előtt, tehát 1994 és 1998 között, az akkori MSZP-SZDSZ-kormányok idején került sor Magyarországon a magyar alumíniumvertikum teljes privatizációjára. E privatizáció során 1994 és 1998 között gyakorlatilag fillérekért lett privatizálva a magyar alumíniumvertikum, ráadásul úgy, hogy ezért cserébe úgymond a vásárlók a környezeti kármentesítést vállalták. Nagyon jó kérdés, és mint azt a vörösiszap-katasztrófa mutatja, nagyon úgy tűnik, hogy ezt a kármentesítést, a szerződésben vállalt kötelezettségeket valójában nem végezték el.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az előző évek öröksége a választópolgároktól válaszra vár; ők várnak választ tőlünk arról, hogy egészen pontosan hogyan alakulhatott ki ez az örökség, éppen ezért a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség országgyűlési képviselőcsoportja a következő két hétben a parlament két állandó bizottságában, nevezetesen a számvevőszéki és költségvetési bizottságban, valamint a parlament gazdasági bizottságában kezdeményezni fogja két albizottság felállítását. Az egyik albizottság feladata lesz az elmúlt nyolc esztendőben az államadósság növekményének vizsgálata, a másiknak pedig az 1994-1998 közötti időszakban a magyar alumínumvertikum privatizációjának a vizsgálata lesz a feladata, az ezzel kapcsolatos kérdésekről pedig tájékoztatást kell benyújtania mindkét albizottságnak, persze a főbizottságokon keresztül a Magyar Országgyűlésnek. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Remélhetőleg képviselőtársaim támogatni fogják ezt a munkát, hiszen az örökség tekintetében a magyar választópolgárok válaszra várnak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage