SIMON GÁBOR (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt héten jókora pofont kapott hárommillió magán-nyugdíjpénztári tag. (Felzúdulás a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget.) Matolcsy György november 24-én bejelentette, képviselőtársaim, hogy aki a kötelező magán-nyugdíjpénztári rendszerben marad, s erről nyilatkozik, az a jövőben a munkaadója által befizetett 24 százalékos nyugdíjjárulék utáni összegből, azaz a 70 százalékot kitevő szolidaritási nyugdíjjogosultságból nem részesedik, csak az önmaga, azaz a munkavállalók által fizetendő 10 százalékos járulék lesz a számláján. Ezenkívül a számláján jóváírják annak a 14 hónapnak a járulékát is, amelyet 2010 októbere és 2011 decembere között nem utalt át a magánnyugdíjpénztárba a költségvetés. A magánnyugdíjpénztár tagjai közül sokan nem tudják, mitévők legyenek a nyugdíjügyben. A magyarok elkezdtek aggódni, tisztelt Ház.

Ennek a gazdasági hatása nem sokáig váratott magára. November 30-án, tisztelt képviselőtársaim, öt forinttal drágult a svájci frank és a dollár, de jelentősen gyengült a pénzünk az euróval szemben is. Reggel 9 óra körül 210 forint környékén volt a svájci frank és a dollár, 279 forintnál volt az euró árfolyama. Délután 4 óra körül a dollár ára átlépte a 216 forintot, a franké 215 forint fölé emelkedett, míg az euró ára 283 forint közelébe. Vagyis még a dollárral szemben jelentősen gyengülő euróhoz képest is jelentősen, mintegy másfél százalékkal leértékelődött a pénzünk, a másik két valutához képest pedig csaknem 3 százalék veszteséget szenvedett mindössze 7 óra alatt.

A frankhitelesek a törlesztőrészlet nagyságától függően kevesebb mint egyharmad nap alatt több mint ezerforintos veszteséget szenvedtek el. A frank délelőtt már 218 forintig erősödött. A forintnak a jegybanki kamatemelés sem tudott segíteni, és a mai hír, kedves képviselőtársam, és ezen mosolyogjanak: a Moody's leminősítette Magyarországot kettővel, alattunk már csak a bóvli kategória van kötvényekben.

December 1-jei hír szerint ez év X. hónapjában több mint 200 milliárd forinttal csökkent a magyar háztartások hitelállománya, ez nagyrészt az átértékelésnek és egyéb változásoknak, kisebb részben a törlesztéseknek volt köszönhető. A fokozott negatív külpiaci befektetői környezethez hozzáadódnak még a magyar, elbizonytalanító hatású fejlemények. A magán-nyugdíjpénztári átalakítás technikai lebonyolításával, illetve statisztikai elszámolásával kapcsolatban továbbra is nagyok a bizonytalanságok. Az Európai Bizottság hétfőn megjelent magyar gazdasági prognózisait pedig hiteltelennek nevezte a miniszter úr.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem önt: meddig rombolják még a magyar piaci pozíciót a külföldi befektetők előtt?

(14.10)

Most meddig fognak még várni a devizahitelesek megsegítésének ügyében? Hogyan kívánnak segíteni a bajbajutottakon?

Várom megtisztelő válaszát, államtitkár úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage