DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindenekelőtt nagyon köszönöm ezt a drámai hangú és a sporttudósításokra jellemző adatfelvételt az árfolyamokról, arról, hogy mi történt november 30-án; november 30-án, miközben Matolcsy miniszter úr a nyugdíjjal kapcsolatos bejelentéseket november 24-én tette. Kérdezem, hogy mit tettek a pénzpiacok november 24-e és november 30-a között. Nem tudom - aludtak addig a pénzpiacok? Hát, úgy tudjuk, hogy a pénzpiacok nagyon gyorsan reagálnak, azonnal. És volt ott még egy csütörtök-péntek és egy hétfő meg egy szombat-vasárnap is. Miért kellett ilyen sokat várni erre a válaszra?

Szeretnék utalni arra is, képviselő úr, hogy nagyon mélyreható változások játszódtak le Európában ebben az időszakban, éppen a 25-ei és 26-ai napon, amelyek a forint árfolyamát nagyon erősen befolyásolták, valamint a pénz- és tőkepiacon a befektetői hangulatot. Az eurózóna egyes tagállamaiban kritikus mértékűre növekedett az adósságválság kockázata, amely nyilvánvalóan hatott a pénzpiacokra, és a pénzpiacokon a biztonságosabbnak ítélt dollár és svájci frank felé fordultak a befektetők.

Hadd utaljak arra, hogy november 25-én és 26-án tört ki az írországi szuverén adósságválság. Írország számára az Európai Unió és a Valutaalap 85 milliárdos mentőövet dob ebben az időszakban. Csak zárójelben teszem hozzá, hogy szemben azzal, ahogy 2008-ban a Magyarországnak nyújtott 20 milliárdos mentőcsomagot kommentálták, és szemben azzal, ahogy 2010 nyarán a magyar kormány és az IMF közötti tárgyalásokat kommentálták, Írországban ezt a lépést egyértelműen a nemzeti pénzügyi függetlenség elvesztésének, az ország megalázásának tartják. Ráadásul az ír mentőcsomag nem tartotta sokáig ébren a reményeket, és a hét végén már Portugália neve merült fel, amely még tovább elbizonytalanította a helyzetet a pénzpiacokon, Portugáliával kapcsolatban merültek fel fizetési nehézségek. Mindez egyértelműen arra utal, tisztelt képviselő úr, hogy a forint árfolyamváltozását ebben az időszakban alapvetően a külpiaci tényezők mozgatták. És akkor még nem említettük a jegybanki kamatemelést sem.

Konkrét kérdésére rátérve: a kormány már eddig is komoly lépéseket tett az eladósodottak helyzetének javítása érdekében. Kilakoltatási moratóriumot rendelt el, megerősítette a bankokat felügyelő állami szervezeteket, támogatta azokat a képviselői indítványokat, amelyek korlátozzák a bankokat abban, hogy visszaéljenek a jelzálog fedezetű devizahitelek törlesztésére képtelen adósok helyzetével, előnytelenül módosítsák a szerződéseket.

Tisztelt Képviselő Úr! Arra kérem, hogy ne keressünk állandóan közvetlen kapcsolatot a kormány lépései, politikusok kijelentései és a forint árfolyamának változásai között. És a pénzpiaci gyorsjelentéseket hagyjuk meg a piaci elemzőknek - ők valószínűleg nálunk jobban értenek hozzá.

Köszönöm a megtisztelő figyelmet. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage