SZÁSZFALVI LÁSZLÓ közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! A Szcientológia Egyház működésére, illetve az azzal kapcsolatos kormányzati lépésekre vonatkozó jogos aggodalmakat felvető interpellációjára a következő választ adom. A kérdés alapvetően az állam és az egyházak magyarországi jogi viszonyrendszerét érinti, így válaszomat alapvetően ebbe a konstellációba kell helyeznem.

Magyarországon az állam és az egyházak kapcsolatát alapvetően az alkotmány, illetve az ezen alapuló, minősített többséggel elfogadott, a lelkiismereti és vallásszabadságról, valamint az egyházakról szóló 1990. évi IV. törvény határozza meg. Az Alkotmánybíróság több határozatában is foglalkozott az állam és az egyház kapcsolatának kérdéseivel. A törvényi előírások biztosítják a vallási és a lelkiismereti meggyőződés szabadságát, a vallásos gyülekezési és egyesülési szabadságot.

Az 1990. évi IV. törvény alapján száz természetes személy egyházat alapíthat, az alapítási kérelmet a helyileg illetékes megyei bírósághoz kell benyújtani, csatolva az alapszabályt, amelynél a bíróság csak azt vizsgálhatja, hogy nem ütközik-e az alkotmányba vagy más törvénybe, egyéb mérlegelési lehetősége az egyház bejegyzésénél nincs.

A bejegyzett egyházak, felekezetek, vallási közösségek jelenleg egyenlő jogokkal rendelkeznek, függetlenül honosságuk időtartamától, működésük társadalmi hasznosságától.

Tisztelt Képviselő Úr! Az előbbiekben az 1990-ben létrejött, jelenleg hatályos jogi szabályozást ismertettem. Azt gondolom, hogy mára egészen nyilvánvalóvá vált mindenki számára, hogy ezek a szabályok tarthatatlanok, elfogadhatatlanok. A liberális szabályozás miatt pontosan meg sem lehet mondani, hogy hány egyház került bírósági bejegyzésre. A rendelkezésre álló adatok és mértéktartó becslések szerint ezek száma meghaladja a 200-at. Ott tartunk, hogy üzletté, jó üzletté válhat az egyházi bejegyzés; talán éppen úgy, ahogyan az interpellációban érintett úgynevezett egyház alapítója meghatározta azt, és mintegy programmá tette, és például úgy, hogy néhány évvel ezelőtt egy állatmenhely is egyházat alapíthatott Magyarországon.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztában vagyunk tehát a helyzettel, és jól ismerjük a Nemzetbiztonsági Hivatal elmúlt években nyilvánosságra került információit a Szcientológia Egyház nemzetbiztonsági kockázatot rejtő tevékenységével kapcsolatban. A helyzet immár hosszú évek óta megérett a jogszabály alapvető módosítására, amelyre eddig csak azért nem került sor, mert hosszú ideig hiányzott a parlamenti többség a kétharmados lelkiismereti és vallásszabadságról, illetve az egyházakról szóló törvény módosításához.

Szomorúan jegyzem meg utólag, hogy korábban az MSZP-SZDSZ ellenzékben is, és kormányon is szinte szabotálta ennek a törvénynek a módosítását, az egyházak regisztrációjának szigorítását.

Most örömmel jelentem az Országgyűlésnek, hogy a hivatkozott törvény módosításának koncepciójára vonatkozó szakértői munkálatok megkezdődtek, az év végére a koncepció első olvasatban elkészül, és a következő év első felében az Országgyűlés elé fog kerülni. A készülő koncepció részleteiről természetesen még nem tudok beszámolni, de azt előrebocsátom, hogy az új törvény ki fogja szűrni a rendszerből az üzleti alapon vagy destruktív szándékkal létrejött, a hatályos jogszabályokkal visszaélő álegyházakat, illetve bizniszegyházakat. A törvény-előkészítés folyamatában figyelembe fogjuk venni más országok, például Németország, Franciaország, Görögország joggyakorlatát és tapasztalatát, konkrétan a Szcientológia Egyház tekintetében is.

Tisztelt Képviselő Úr! Kérem a válasz elfogadását. (Taps a kormánypártok, az LMP és a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage