OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Államtitkár Úr! Sajtóértesülések szerint novemberben megközelítette a 30 milliárd forintot a lakosság határidőn túli, lejárt gázdíjtartozás-állománya, és a fűtési idény elején már több mint 50 ezer nem fizető fogyasztót kapcsoltak ki a szolgáltatásból. Ez az összes hazai lakossági ügyfél mintegy 1,5-2 százaléka, körülbelül 150-200 ezer ember.

Az LMP számtalanszor hangsúlyozta, hogy a lakossági fűtés egyoldalú függése a külföldről érkező és folyamatosan dráguló földgáztól nem fenntartható. Hiába dolgoz ki a kormány újabb és újabb mentőcsomagokat és önt tízmilliárdokat a kifizetetlen gázszámlák kiegyenlítésébe, a rossz helyzet folyamatosan újratermelődik. A valódi hosszú távú megoldás csak az energiahatékonyság növelése, a megújuló forrásokra való átállás lehet, valamint a legalacsonyabb jövedelműek részére nyújtott hatékony segítség a lakhatásban.

Kérdéseink a következők. Mit kíván tenni a kormány annak érdekében, hogy a fűtés kikapcsolása miatt ne kerüljenek százezrek olyan helyzetbe, hogy fűtés nélkül maradnak a tél közepén? Megfontolja-e a kormány az LMP azon javaslatát, amit már régóta hangoztatunk, hogy hozzunk létre egy hatékony mediálási és adósságkezelési szolgáltatást a rezsihátralékok kezelésére? Mikor kívánja beváltani a kormány azt az ígéretét, hogy elkezd egy, évente az épületállomány 10 százalékát elérő, nagyszabású épületfelújítási programot, ami a fűtési és hűtési energia felét-kétharmadát is megtakaríthatja? És mikor kívánja elkezdeni azokat a beruházásokat, amelyek a maradék igények kielégítésére a fűtési és távfűtési rendszereket stabilabb, kiszámíthatóbb és környezetileg is fenntarthatóbb megújuló forrásokra állítja át?

Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage