BÖDECS BARNA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Az újonnan létrehozott kormányzati szerkezetben az állami tulajdonú védett erdőterületek védettségi státusukra tekintet nélkül egy minisztérium felügyeletébe, de ezen belül két államtitkárság alá kerültek. Míg a nemzeti parkok erdőterületei a környezet- és természetvédelmi államtitkársághoz, addig az erdészetek, a többi védett és nem védett állami erdő a hangzatos nevű élelmiszerlánc-felügyeleti és agrárgazdasági államtitkársághoz kerültek besorolásra a vadászattal és halászattal egyetemben.

Dr. Illés Zoltán államtitkár úr a 2010. szeptember 17-ei Népszabadságban a következőket nyilatkozta: "Az uniós szabályozás szerint a védett erdők kezelése a természetvédelmi intézményrendszer feladata. Magyarországon ezt az erdészeti szakma nem fogadja el; majd elválik, hogy az uniós elvárás vagy az erdészeti lobbi érvrendszere lesz-e erősebb. Azt azért megjegyezném, hogy a miniszterelnök úr egyértelművé tette: a nem védett erdőkben is vége a profitorientált erdőgazdálkodásnak, a jóléti célú erdőkezelés és a tarvágás helyett a szálalásos művelés kell hogy előtérbe kerüljön."

Kérdezem miniszter urat, tervezi-e a kormány, és ha igen, mikor, hogy a vonatkozó jogszabályok és a Vidékfejlesztési Minisztérium szervezetének átalakításával az erdők, így az azokat gondozó erdészetek is az európai uniós eljárásokkal összhangban a környezet- és természetvédelmi igazgatás felügyelete alá kerüljenek.

Kérdezem miniszter urat, milyen intézkedéseket terveznek annak érdekében, hogy az állami tulajdonú erdészetekkel szemben támasztott profitorientált gazdálkodási elvárással szemben előtérbe kerüljön az erdészetek erdőterületeket és azok minőségét bővítő, a társadalmi jólétet, a fajmegőrzést szolgáló szerepe. Milyen ütemezésben történik meg a tarvágásos fakitermelés megszüntetése és átállítása egy fenntartható, szálalásos művelésre?

Köszönöm szépen válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage