DR. ÁNGYÁN JÓZSEF vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A 2 millió hektár erdőterületünk növelésére törekszünk, ez az első pont, amit szeretnék elmondani. A hosszú távú erdőterv szerint 2,5 millió hektárra kell növeljünk ahhoz, hogy az ökológiai és egyéb szempontok érvényesüljenek. Mégpedig azért, mert az erdő a gazdasági teljesítmények mellett öko- és szociális, vagyis ökoszociális teljesítményeket is nyújt, közjavakat is előállít.

Most attól függően persze, hogy melyik funkciója dominál az erdőnek, attól függően változik a besorolása az erdőknek, és ez pedig attól függ, hogy milyen tájon vagyunk, hogy mennyire érzékeny, sérülékeny az az adott táj, illetőleg milyen a gazdasági potenciálja. Ez a két dolog, a használat és a védelem intenzitása határozza meg az erdők besorolását.

Ez alapján ma, ami persze vitatható, 63 százaléka az erdőknek gazdasági kategóriába sorolt, 36 százaléka védelmi és 1 százaléka közjóléti. Az a dolog, amit Illés államtitkár úrtól volt szíves idézni, az a védelmi célú erdőkre vonatkozott. A védelmi célú erdőkre vonatkozik az, hogy azt a természetvédelemnek a saját hatáskörébe kell vonnia. Tehát az valószínűleg elképzelhetetlen, hogy a teljes erdőterületünk, az egésze - ahogy ezt képviselő úr feltette - természetvédelmi hatáskörbe kerüljön. 57 százalék állami erdőről van itt szó, 42 százalék magánerdőről és 1 százalék közösségi használatú erdőről van szó. Én azonban azt gondolom, hogy alapvetően nem a tulajdoni forma vagy a kezelő határozza meg, hanem hogy a társadalom milyen játékszabályokat szab az erdőgazdálkodással szemben.

Én azt is gondolom, hogy itt egyszerűen nem csak a törvényi szabályozás vagy az intézményrendszer, hanem a közgazdasági szabályozás átalakítása fog segíteni. Az Új Magyarország vidékfejlesztési programban, az EMVA-rendeletben van olyan lehetőség, hogy az úgynevezett erdő-környezetgazdálkodási rendszereket, aminek része a szálaló művelés és része a természetvédelmi szempontok érvényesítése, ezeket elterjesszük. Sajnálatos módon az előző kormány erre nem tett forrásokat, illetve elköltötte az Új Magyarország vidékfejlesztési program forrásait.

Tehát érdekeltté szeretnénk tenni az erdőgazdálkodókat abban, függetlenül attól, hogy állami erdészetről vagy magánerdészetről van szó, hogy a környezeti szempontokat fokozottan érvényesítsék, és növekedjék ezáltal az ökoszociális teljesítményeket nyújtó erdők aránya, és azok ökoszociális teljesítménye a társadalom számára.

Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage