DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! A Ház előtt fekvő törvényjavaslat ebben a formájában nagyon sok vitát élt meg: az általános vita is kétszer, a részletes vita is nagyon hosszan zajlott.

Nagyon szomorúan vettük tudomásul, hogy olyan szabályokat szeretnének most önök a hatályos jogszabályok közé emelni, amelyek a bírói engedély nélküli megfigyelés eddiginél sokkal szélesebb körét nyitják meg. Bárki, bármikor megfigyelhetővé válik a terrorizmussal való összefüggés puszta felvetése esetén, alapos gyanú nem szükséges, és a nemzetközi jogi normákkal ellentétes módon gyakorlatilag olyan mélyre hatolhat a magánszférába az állam részvétele bírói engedély nélkül, pusztán igazságügyi miniszteri jóváhagyással, amely, azt gondolom, nem engedhető meg.

Nagyon kérem önöket most itt a zárószavazás előtt, hogy mondjanak nemet erre az irányra, ne folytassuk az elmúlt évek jogalkotási és joggyakorlati területen kifejtett jogsértéseit, mert úgy gondolom, akkor azonosulunk azzal a politikával, amit Gyurcsány Ferenc és politikája képviselt, amelynek nagyon sok hátrányát a mai napig is nyögjük; a mai napig is az elszámoltatással kell foglalkozni, a mai napig is azoknak a jóvátételével kell foglalkozni, akik ezeknek a jogsértéseknek az elszenvedői voltak.

S ha már itt vagyunk, egy szóra: mi ebben a vitában javasoltuk azt is, hogy ezzel a módosítással emeljék be a hatályos rendészeti jogszabályba, a rendőrségi törvénybe az egyablakos rendszert. 2006 őszén a kilőtt szemű áldozatok esetében nagyon sokszor nehézséget okozott ennek a kártérítési formának a hiánya, külön kellett a rendészeti szerveket perelni, nagyon nehéz bizonyítási helyzetbe hozták ezeket az áldozatokat. Ez a módosító javaslatunk, amely önök elé került, biztosította volna annak a lehetőségét, hogy ne legyen így.

Végül pedig, ami megdöbbentő, és nem tudtak minket erről meggyőzni, Kontrát államtitkár úr a vitában arról próbált meggyőzni minket, hogy a nemzetközi rendőri erők bevonása a terrorizmussal kapcsolatos válsághelyzet elhárítása érdekében egy szükségképpen is elkerülhetetlen lépés. Mi eddig is úgy gondoltuk, de most még inkább úgy gondoljuk, hogy nem nyithatunk teret az intervenciónak semmilyen formában, a magyar rendészet és a magyar szuverenitás nem tűrheti azt, hogy külföldi rendőrök intézkedési jogkörrel, fegyverrel az oldalukon bárkit levadásszanak, akire adott esetben a miniszter éppen mint terrorizmusgyanús személyre mutat rá, ezért erre a törvényjavaslatra határozott nemet kell mondanunk, még olyan meglévő erényei ellenére is, amelyek kétségkívül a javaslat bizonyos részeiben meglelhetők, fellelhetők.

Azonban az emberi jogok napja közeledik, most lesz december 10-én. Én határozottan arra kérem önöket, érezzük át annak a fontosságát, hogy nem követhető az elmúlt 8 év jogsértéseinek a sora, és kérem, ezért fontolják meg a döntésüket, de a Jobbik-frakció egyértelműen leteszi a maga álláspontját a nem mellett.

Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage