KÓSA LAJOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Csak röviden meg tudom ismételni: semmilyen klientúraépítésről nincs szó, egyszerűen, ha megnézzük azt, hogy az önkormányzatokra és a polgármesteri hivatalokra rótt hatáskörökből mennyi az, amit kizárólag a jegyző tud ellátni, és ezzel kapcsolatban mennyi a feladat, akkor láthatjuk, hogy egy bizonyos méreten felül, ha a jegyző egész nap aláír, akkor sem jut a végére. Ez attól függ, hogy mekkora a hivatal.

Debrecen esetében az a helyzet, hogy egy évben 500 ezer megkeresésünk érkezik, egy évben a hivatal 350 ezer határozatot hoz, ebből 120 ezer az, amit kizárólag a jegyző vagy az aljegyző tud aláírni. Ha a jegyző egész nap aláír, számolják ki, akkor sem jut a végére.

A helyzet az, hogy természetesen nem mindenki ekkora, de ez egy lehetőség, megint csak egy lehetőség. Aki majd nem jól számol el, és klientúrát épít vele, azt egyébként büntessék meg a választók. Viszont a helyzet az, hogy ne tegyünk olyan szabályokat, pont azért, mert rendkívül egyenlőtlen az önkormányzati rendszer, és egyébként a fő szabályok Szamosangyalostól a fővárosig érvényesek - persze az, mondjuk, kétszintű főváros, tehát inkább csak Debrecenig -, az a helyzet, hogy ilyen mozgásteret kell hogy adjunk az önkormányzatoknak, mert nem tudjuk rendesen a feladatokat ellátni. Márpedig talán ez a legfontosabb, amit az önkormányzatok végeznek, az önkormányzatoknak van igazi ügyfélforgalmuk, az önkormányzatok, a jegyzők találkoznak a legtöbbet az emberekkel. Ezt egy gyakorló jegyző is tudja, hogy még egy kisebb faluban is egyébként mekkora feladatot jelent az, hogy a hozzá forduló választókkal személyesen találkozik, vagy a kliensekkel, akik ott laknak, azon a településen. Ez biztos nem a klientúraépítésnek az eszköze.

Kérem, hogy a javaslatban megfogalmazottakat támogassák majd a szavazáskor is, és nagyon szépen köszönöm az aktivitást, amit tanúsítottak a módosító indítványok beadásakor, és a vitában való részvételt is.

Köszönöm a figyelmet.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage