DR. VADAI ÁGNES (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az ajánlás 2. pontjához szeretnék hozzászólni, amely, mint a korábbi fölszólalásomban is jeleztem, koncepcionális különbséget jelent a jelenlegi kormány és a korábbi sokpárti megállapodás között. Ennek tulajdonképpen a lényege, hogy a jövőben azok a civil biztonsági őrök, akik jelenleg különböző cégekben tevékenykednek, és nyilván ezeknek a cégeknek szerződésük van a honvédelmi tárcával, január 1-jétől valamilyen egyenruhába beöltöztetve, azt még mindig nem tudjuk, hogy milyen egyenruhában, fogják őrizni a Magyar Honvédség objektumainak egy részét.

Ezt szeretném hangsúlyozni. Ez elhangzott az általános vitában, az ötpárti egyeztetésen, mert nem volt megállapodás; lehet, hogy még egyeztetés sem, valójában csak egy megbeszélés volt, ahol államtitkár úr közölte a tényeket, és mondta, hogy amúgy is fülkeforradalom volt, meg nemzeti együttműködés van. (Dr. Simicskó István: Hozzászólhattál.) Hozzászólhattam, ez tény és való, ez még egy lehetséges jogosítvány. És már lassan nagyra értékeljük azokat a lehetőségeket is, amelyek korábban objektív adottságok voltak a Magyar Köztársaságban. Azt gondolom, hogy a téma szempontjából ez azért lényeges, mert korábban ellenzéki képviselőtársaim, szerintem nagyon helyesen, volt olyan eset, amikor kifogásolták, hogy már a törvényhozás menetében kaptak tájékoztatást bizonyos kérdésekről, és az ötpárti megbeszélések később lettek összehíva. Azt gondolom, hogy ebben az esetben a korábbi ciklusokban nyilván mi is hibáztunk, ezt nem rovom föl államtitkár úrnak, mert ez volt az első eset, amikor ilyen honvédségi témáról, erről a törvényről volt szó, és erről ötpárti megbeszélés volt.

De visszatérve: 57 objektumot fognak őrizni ezek a, ma még nem tudjuk, milyen ruhába beöltöztetett, milyen függelmi viszony szerint, kinek az alárendeltségében tevékenykedő, jelenleg civil biztonsági őrök, miközben a Magyar Honvédségnek 57-nél egészen biztosan több objektuma van. Magyarul, január 1-jével azt mondhatjuk, hogy vegyes tüzelésű lesz a rendszer, hiszen lesznek olyan objektumok, ez az 57, amelyet a 40 órában kiképzett, ez azért nem olyan sok, valamilyen egyenruhába beöltöztetett, még egyszer hangsúlyozom, nem tudom, milyen függelmi viszony szerint tevékenykedő személyek fognak őrizni. És lesznek olyan objektumok, amelyek nyilván olyan objektumok, amelyek a magyar állam tulajdonában, de a Magyar Honvédség vagyonkezelésében vannak, amely objektumokat valószínűleg továbbra is civil biztonsági őrök fognak őrizni. Hiszen azt államtitkár úr is elismeri talán, hogy az életerős őrzés-védelem katonai oldala az elhagyott objektumok esetén luxus lenne nemcsak Magyarországon, hanem nálunk jóval gazdagabb NATO-országokban is.

Azt azért szeretném elmondani, képviselőtársaim, és még mindig az ajánlás 2. pontjáról beszélek, elnök úr, hogy a jövő évi költségvetésben összesen 75 millió forintot terveztek be az önkéntes tartalékos rendszerre. Ebből a 75 millióból több ezer, vagy legalábbis ezer fölött, kétezer, ha jól emlékszem, de majd államtitkár úrnál pontosan megvan a szám, első körben 400, második körben újabb 1700 ilyen kiképzésre kerül sor. Tehát végül is több ezer személy beöltöztetése, fegyverrel való ellátása, a szerződéskötési díja... - illetve juttatásainak kifizetésére kerül sor. Azok az emberek, akik esküt tesznek majd a Magyar Honvédségre, és ezt rendkívüli mértékben támogatjuk, a Magyar Honvédség katonái lesznek. Most őket hívhatjuk védelmi tartalékosnak, nem tudom, minek, de mégiscsak a Magyar Honvédség katonái lesznek.

Ha ők a Magyar Honvédség katonái, akkor a Magyar Köztársaság területén ma még, ezt szeretem hangsúlyozni, hogy jelenleg, háromnegyed 3-kor, december 7-én, ma még a Hjt. hatálya alá tartoznak. A Hjt. világosan meghatározza, hogy milyen juttatásaik vannak. Meghatározza egyébként azt is, hogy ki milyen rendfokozatba kerül. Az ötpárti megbeszélésen elhangzott, hogy ezeket az embereket besorolják rendfokozatba, és az alapján fogják kapni a fizetésüket. De mégis mi alapján? A cégtulajdonos lesz a dandártábornok, a volt cégtulajdonos meg a nyugállományú dandártábornok? Hát hogy lesz ez? Képviselőtársaim! Most van a részletes vita, jövő héten szavazunk a módosító javaslatokról, az utána való héten a zárószavazás lesz, ha emlékeim nem csalnak. Ez azt jelenti, hogy nagyjából év végén lesz ebből törvény. Biztos vagyok benne, hogy a köztársasági elnök már ott áll majd a pennájával, és nagyon gyorsan aláírja ezt a törvényt.

De azért ez nem úgy működik, hogy egy törvény tárgyalásának folyamatában, amely még alakulhat, mert azért bízom államtitkár úrban, hogy van benne olyan bölcs, józan belátás, hogy néhány módosító javaslatunkat be fog fogadni, a törvényjavaslat tárgyalása még folyik, körülbelül december 20-ra fejeződik be a zárószavazással, s 20-ától január 1-jére, 0 órára virradóan meg már ott fognak állni a katonák beöltözve, kiképezve, felfegyverezve, meglesz az összes rájuk vonatkozó szabályozó, hogy milyen függelmi viszonyban vannak. Én tudom, hogy a honvédelmi tárcánál a katonai vezetés biztos, hogy zsenikből áll. De ez, azt hiszem, még az ő képességeiket is meghaladja, hogy 11 nap alatt, amikor egyébként abban karácsony van, abban szilveszter van, abban újév van, bent üljenek, és ezeket a szabályozókat elkészítsék.

Köszönöm, elnök úr.

(2.50)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage