DR. PUSKÁS IMRE (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az alaptörvény beterjesztőiként azt valljuk, hogy ez az alaptörvény-tervezet magában hordja, jellemzően megtalálható benne az a gondolatmenet, miszerint a múltunkat tiszteljük, a jelen kihívásaira ezen tervezet megoldásokat kíván találni és talál is, és a jövőnek azon kérdéseit is már felveti, és megoldásokat próbál találni, amely az egész magyar társadalom jövője szempontjából fontos.

(13.50)

A múltunknak elsősorban a vállalása és felmutatása a Nemzeti hitvallásban található, és ahogy mondtam, ezen ív alapján szeretnék néhány módosítóról beszélni.

Az első a sokak által említett és a vitában sok szót érdemelt vármegye-megye kérdés. Azt gondolom, hogy amikor a hagyományokról és azok vállalásának a fontosságáról beszélünk, akkor alapvetően a hagyomány nem megkerülhetetlen érték, viszont vannak olyan hagyományaink, vannak olyan történelmi előzményeink, amelyeknek a szerepeltetése az alaptörvényben az értékrendünket mutatja. Azt gondolom, hogy a vármegye-megye kérdés talán nem ilyen sarkalatos kérdés, és azt is gondolom, hogy ha a nemzeti konzultáció során szerepelt volna ez a kérdés, akkor könnyen lehet, hogy a könnyen eldöntendők között szerepelne. Meggyőződésem, tapasztalatom szerint nincs a magyar társadalomban egy erős nosztalgia, nincs a magyar társadalomban egy erős várakozás a tekintetben, hogy a megyéket ismét vármegyének hívják.

Ezzel szemben a jelen egyik fontos kérdése a működő önkormányzati rendszerünk, és e tekintetben is vannak fontos szabályozások, és vannak nagyon lényeges módosító indítványok az alaptörvényhez. A jelen kihívásainak éppen az egyik legsarkalatosabb kérdése az önkormányzatoknak egyrészt az eladósodottsága, másrészt pedig bizonyos tekintetben az elmúlt években a szocialistáknak köszönhetően az önkormányzati ellenőrzési rendszer felszámolása, gyengítése, ezért érthető, hogy válaszként a ma kihívásaival kapcsolatban egy erősebb önkormányzati ellenőrzési rendszerre tesz javaslatot az alaptörvény. Azt remélem, hogy azok a módosítások, amelyek ebben fontos pontosításokat tesznek, valóban azt a rendszert alakítják, amely szükséges az önkormányzáshoz, de amely a megfelelő ellenőrzéseket is tartalmazza.

Utolsó gondolatként arra való utalásomra hadd utaljak, ami arról szólt, hogy a jövőben felmerülő kihívásokra is ez az alaptörvény-tervezet kívánt megoldási lehetőségeket felvetni. Egy ilyen lett volna a fiatalok, a gyermekek után járó szavazati jog kérdése, amely a nemzeti konzultáció keretében láthatóan nem nyerte le a társadalom többségének a támogatását. Azt gondolom, hogy talán azért van ez, mert nem volt még erről elég szó, nem volt ez pontosan a társadalom számára világos, hogy egyrészt milyen problémát kíván ezzel kezelni a törvényalkotó, másrészt pedig milyen hosszú távú következményei vannak a társadalmunk elöregedésének. Tehát meggyőződésem szerint igenis kell folytatni ezt a vitát, és ilyenfajta válaszokkal vagy hasonló válaszokkal erre megoldást lehet találnunk.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage