MAGYAR ANNA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Magyarország Alaptörvénye tervezetének az 58. és 59. irományszámon nyilvántartott módosító javaslataihoz kívánok hozzászólni, amelyek az alaptörvény-javaslat 37. cikk (2) bekezdését, illetve a 24. cikk (4) bekezdését módosítják.

A költségvetési bizottság tagjaként és egyben az elmúlt nyolc évet vizsgáló albizottság tagjaként mélységesen átérzem felelősségünket abban, hogy Magyarország tönkretételét megállítsuk. Egyszer s mindenkorra vegyük elejét annak, hogy bárki hasonló helyzetet előidézhessen. Az elmúlt nyolc év MSZP-SZDSZ-kormányzása alatt az érvényes ideiglenes alkotmány nem állított korlátokat sem az erkölcsi, sem az anyagi károkozásnak, ez nem maradhat így.

Ezúttal az utóbbira, az anyagi károkozásra térek ki: véget kell vetni annak a forgatókönyvnek, hogy miközben a jobboldali felelős kormányok a megörökölt adósság csökkentését tekintik céljuknak - és ezt el is érik -, a munkájuk eredményét egy-egy baloldali kormány rendre tönkreteszi. Sajnos, ez történt 2002 és 2010 között: az első Orbán-kormány erőfeszítései következtében a bruttó hazai termék 2002-re 63 százalékra csökkent (sic!), amit egy felelős kormány logikusan tovább csökkentett volna. Nem így tették 2002 és 2010 között a szocialista kormányok: felelőtlenül, hatalmas mértékűre, 82 százalékra növelték mindannyiunk adósságát. Most mindannyian látjuk, milyen komoly erőfeszítést igényel a következmények kezelése, az államadósság csökkentése, pénzügyi függetlenségünk visszaszerzése.

(14.00)

Nem engedhetjük senkinek, hogy valaki még egyszer hasonló helyzetet idézhessen elő. A tervezet szerint egyetlen kormány sem tehet soha olyan lépéseket, amelyek következtében az államadósság az 50 százalékot meghaladná - már ez is komoly, felelős döntéseket kíván a jövőben a parlamenttől és a kormánytól egyaránt. Az átmenet, az, hogy 82 százalékról 50 százalékra sikerüljön lecsökkenteni az adósságot, különösen nehéz, sokéves, embert próbáló feladat. Ezért értek egyet azzal, hogy a felelősséghez megfelelő mozgástér is tartozzék. Így tehát támogatom azt a javaslatot, amely szerint az Alkotmánybíróságnak átmenetileg - hangsúlyozom: átmenetileg - korlátozott jogköre legyen a költségvetési és kapcsolódó kérdésekben hozott törvényekkel kapcsolatos döntései meghozatalában. Tudomásul kell vennünk: a rendkívül nehéz helyzet nem szokványos módszerek alkalmazását is szükségessé teszi.

Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage