DR. NAVRACSICS TIBOR közigazgatási és igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Képviselő asszony, nagyon szívesen segítek, csak nehogy aztán azt mondják, hogy én is kioktattam önöket, de az a helyzet, hogy valóban itt voltam a teremben és hallottam, és nagyon sajnálom, hogy önkormányzati miniszter úgy lehetett valaki évekig, hogy halvány segédfogalma sem lehet arról, hogy mi különbség az önkormányzati igazgatás és az államigazgatás között. (Gőgös Zoltán: Szégyelld magad!)

Hát látja, ezt mondtam. Azt kérte, hogy segítsek, amikor segítek, akkor meg azt mondják, hogy az nem jó. Megpróbálom elmagyarázni ismét. Van külön az államigazgatás... (Gőgös Zoltán: A kettő közül melyik? Melyik az igaz?) Gőgös, egykor volt államtitkár úr, hiába ordibál, akkor is elmondom. (Gőgös Zoltán: Melyik az igaz?) Van az államigazgatás, azaz a járási szint azon feladatellátás szintje lesz, amelyet az állami szervek fognak ellátni, ami az állami feladatellátás körébe tartozik. Hogy az önkormányzati rendszer hogyan alakul, abba a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nem akar beleszólni.

Egyébként az alkotmány vitája során rengetegszer elmondhatták volna, ha egyáltalán halvány gondolatuk is lett volna az egésszel kapcsolatban (Mandur László: Van!), és nem azt választották volna, hogy azalatt inkább fagylaltoznak, ebédelnek, randevúzgatnak vagy beszélgetnek egymással (Mandur László: Ezt nem lehet csinálni.), hanem itt lennének a parlamentben, és dolgoznának, mint ahogyan teszi ezt más ellenzéki párt annak ellenére, hogy nem ért egyet az alkotmánnyal.

A különbség tehát az államigazgatás és az önkormányzati igazgatás között, hogy az államigazgatás hierarchikus felépítésű, állami feladatellátási rendszer. (Gőgös Zoltán: Nem ez volt a kérdés!) Célunk szerint a járás az államigazgatás legalsó szintje lesz azért, hogy a polgárok hamar oda tudjanak jutni, ahol az állami ügyeket intézik, és könnyen el tudják intézni; ne úgy, mint a régióközpont, amit ön megálmodott, ami elvitte volna 150-200 kilométerre az ügyintézést a polgároktól, hogy egy sümegprágai polgárnak Székesfehérvárra kelljen buszoznia, vonatoznia, stoppolnia, autóznia, és a dunántúli közlekedési viszonyokat ismerve egy nap alatt meg se tudjon fordulni, ha ügyet kell intéznie a régióközpontban.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage