KULCSÁR GERGELY (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Abban bizonyosan egyet tudunk érteni, hogy a közérdekű adatok nyilvánossága a tiszta közélet egyik legfontosabb alappillére. Ahhoz pedig, hogy ezek az adatok valóban minden állampolgár számára elérhetőek legyenek, csak be kellene tartani és tartatni a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló 1992. évi LXIII. törvényt.

Azt, hogy mennyi törvénytelenséget követnek el jórészt fideszes önkormányzatok és önkormányzati cégek ezen a téren, egy példával szeretném szemléltetni, ez pedig a 13. éve Fidesz-vezetésű Debrecen esete lenne. Mivel a tavalyi év szeptemberének végén mindössze három szerződés szerepelt a Fidesz kirakatvárosának honlapján a 2010. évre vonatkozóan, ezért bementünk a városházára, hogy betekintést nyerjünk az ISPA-program keretén belül megvalósuló csatornázási program szerződéseibe. Csak harmadik nekifutásra voltak hajlandóak egy későbbi időpontban megmutatni a kért iratokat. A problémát jeleztük Debrecen jegyzőjénél, és ennek hatására a mai napig 47 szerződés került fel a honlapra. Ez még mindig csak a töredéke annak, amit nyilvánosságra kellene hozni. Ezen eset után többször történt meg, hogy törvénysértő módon még a helyi önkormányzati képviselők sem tekinthettek bele bizonyos szerződésekbe. Az indokok változatosak voltak. Amikor két gyanús ingatlanügylet ingatlanbecslését kérték a képviselőink, először az önkormányzat szmsz-ére hivatkoztak, majd amikor rájöttek, hogy ez nem írja felül a törvényeket, akkor a szakvéleményt kiállító cég szerzői jogaira hivatkoztak. Volt olyan eset, amikor üzleti titok volt az ürügy a közérdekű iratokba való betekintés megtagadására. Olyan információk jutottak el hozzánk, hogy a plazák 40 százalékos kedvezménnyel kapják a hőenergiát városukban. A szolgáltatónál jegyzői utasításra hivatkozva tagadták meg a betekintést az adott szerződésekbe, majd később megmutatták ugyan a szerződéseket, de azokban minden lényeges adat le volt festve.

A kérdésem a következő: mikor vet véget a kormány annak a gyakorlatnak, hogy a közérdekű adatokat nem vagy csak részben teszik elérhetővé az önkormányzatok az állampolgárok számára, leplezve ezzel a nyilvánosságra tartozó szerződéseket, pénzmozgásokat?

Köszönöm a válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage