DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Egyelőre nem kívánok és véglegesen sem kívánok átülni az MSZP-frakcióba. Tisztelt Államtitkár Úr! Az ajkai vörösiszap-katasztrófa, mindannyian tudjuk, súlyos károkat okozott az érintett térség élővizeiben és a környezetükben is. A rendkívüli lúgterhelés miatt a vizek teljes élővilága kipusztult, a vörösiszap leülepedése, a beszórt gipsz a mederben pedig ellehetetleníti a folyóvizek természetes rehabilitációját, az élővilág visszatelepülését.

A külterületi mentesítés egyik eleme az élővizek medrének megtisztítása. A katasztrófa felszínre hozta azokat a problémákat is, amelyek a Marcal korábbi szabályozása miatt keletkeztek; a kanyarok átvágásával egy teljesen egyenes vonalba kényszerítették a folyót, az így levágott területek használhatatlanok. A Marcal ez évi megtisztítása során ezeket a területeket hasznosítani kell, hiszen a nagy víztartalmú iszapot szállítás előtt szikkasztani szükséges. Az igénybe vett területeket a munka végeztével pedig természetesen meg kell tisztítani. Az itt élők régi vágya, hogy a Marcal rehabilitációjával egy ökológiailag sokszínű vizes élőhely jöjjön létre. A folyó megtisztításával párhuzamosan célszerű lenne elvégezni a tájrehabilitációt is. A vizes élőhely kialakításával mérsékelhető lenne a nyári aszály, illetve az árvizeknek is gátat szabna a terület vízbefogadó képessége.

A turisztikai forgalom növekedését is szolgálná a gazdag élővilággal rendelkező táj. Mindez a térség szempontjából is nagy jelentőségű lenne, hiszen javítaná a térség megtartóerejét, munkahelyeket teremtene, és jelentősen megváltozna a ma hátrányos helyzetű települések sorsa.

Kérdezem, tisztelt államtitkár úr, lát-e lehetőséget az élővizek ilyen irányú rehabilitációjára. Miként lehetne uniós forrásokat a helyreállításba bevonni?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage