DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Nemrég még itt ült Soltész Miklós, a szociálpolitikáért felelős államtitkár úr, hirtelen akadályoztatva lett, de nagyon megtisztel, Halász államtitkár úr fog nyilván válaszolni nekem. (Halász János bólint.)

Nyilván tudja, hogy a szociálpolitikai koncepciót éppen nemrég alkotta meg a kormánya, és ez feladatokat von el az önkormányzatoktól. A nemzeti szociálpolitikai koncepció szerint vége az önkormányzati segélyelbírálások korszakának, az ellátásokért, illetve a segítségért az ügyfélnek a jövőben egy tanácsadó és támogató központhoz kellene fordulnia, ahol esetmenedzserek fogadnák, a jogosultságokról pedig szociális adminisztrációs központok döntenének. Az előbbiek a kistérségek szintjén, az utóbbiak megyei szinten lennének szabályozva és létrehozva.

Sajnos, a tervezet számos kérdésre nem ad választ. Ha messzebb lesznek a döntéshozó szervek az érintettektől, akkor több időbe és több pénzbe fog kerülni a rászorulóknak, hogy eljussanak a kijelölt intézményekig. Azok, akik például idősotthonba szeretnének kerülni, mert egészségügyi és szociális helyzetük miatt képtelenek magukat ellátni, hogyan és milyen módon tudják ezt majd megtenni? Kihez kell fordulniuk? Mennyit kell utazniuk, hogy igényüket bejelentsék? Mennyi idő lesz, mire elbírálják kérelmüket?

A koncepció nem ad választ arra, hogy honnan lesz a szükségletekre épülő ellátásokra elegendő forrás. A koncepcióban megfogalmazzák a javaslattevők, hogy a szociálpolitikai célok megvalósításához lényegében nem áll több pénz rendelkezésre; ehhez képest az igazgatási keretek, illetve a finanszírozási rendszer átalakításából adódó változásokkal összefüggésben éppen a források növelésének szükségességét látják. Önök egy olyan rendszert akarnak kialakítani, amely az eddigieknél több pénzt igényelne, miközben a gazdagokat támogató adórendszer miatt éppen kevesebb pénz folyik be, és eközben az Orbán-csomag és a konvergenciaprogram megszorítása is érezteti majd hatását.

Mennyibe fog kerülni az új bürokratikus rendszerük? Ez lenne a kérdésem. Hogyan lesz ez elérhető az érintettek számára? (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) És hogyan lesz összességében több pénz majd a rászorulóknak? Mert ezt nem nagyon látjuk.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage