GÖNDÖR ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Számvevőszéki Elnök Úr! Képviselőtársaim! Az Országgyűlés a közpénzek felhasználásának és a közvagyon hasznosításának ellenőrzésére új törvényt alkot. Abban is egyetértek Rogán Antal bizottsági elnök úrral, hogy ez az első olyan sarkalatos törvény, amely szimbolikus értékű. Egy baj van, képviselőtársaim: az egyetértésünk majdnem itt véget is ér, és a továbbiakban el fogom mondani, hogy milyen gondjaink és problémáink vannak.

Ez a törvényjavaslat újrakodifikálja az Állami Számvevőszékről szóló 1989. évi XXXVIII. törvényt, amely - hadd használjam Latorcai vezérszónok képviselő úr gondolatát - fejlődött az elmúlt több mint egy évtized alatt, és sok pozitív változáson ment keresztül, de azt hiszem, itt, a Ház falai között ezt már természetesnek tartjuk, hogy minden, ami élt az elmúlt 8 évben, az csak rossz lehet. Viszont a baj az, képviselőtársaim, hogy ez a szabályrendszer, miközben sok mindent megőriz a régiből, számos esetben vitatható elemekkel bővül, és ezekre majd részletesen kitérek.

Az előterjesztő célja, ahogyan tegnap Rogán Antal bizottsági elnök úr mondta, az Állami Számvevőszék jogállására, hatáskörére, feladataira, szervezetére, személyi állományára, valamint eljárására vonatkozó szabályok újrakodifikálása. Azután tett egy érdekes megjegyzést a kormányra, amit én úgy fogalmazok, és most már joggal teszem, mert volt alkalmam tegnap meghallgatni Répássy államtitkár urat, hogy hol van a kormány. Akkor mivel foglalkozik a kormány? Mielőtt önök válaszolnának (Babák Mihály: Rendetlenséget hagytatok magatok után!), én elmondom a saját verziómat. Elkészíti a törvényjavaslatokat, ezt bizonyítja az, hogy Répássy úr sokkal részletesebben és tárgyszerűbben érvelt a törvényjavaslat mellett, mint maga az előterjesztő, azután keresnek képviselőket, akik nevüket adják a törvényjavaslathoz, és ezzel, tisztelt képviselőtársaim, hozzájárulnak a jogalkotási törvény sorozatos kijátszásához. Nem akarok rébuszokban beszélni.

Tisztelt kormánypárti Képviselőtársaim! A kormány annyira belefáradt a nemzeti konzultációba, hogy szeretné megspórolni az érdekegyeztetést, pedig ez az első és szimbolikus jelentőségű sarkalatos törvény. (Zaj a kormánypártok soraiban.) Önök sorozatosan asszisztálnak, képviselő hölgyek és urak, az érdekegyeztetés csatornáinak kikerüléséhez. Ezt tették számos törvénnyel, miért tennék most másként, mint korábban, akár az új nemzeti konzultációnak nevezett bohózatban született alaptörvénnyel tették. Az alaptörvényben említett számos sarkalatos törvény közül ez az első, ami idekerült. Azt gondolom, bizonyítja majd önöknek, hogy az alaptörvényben is milyen alapvető bakik vannak, ezeket valahol, de nem hiszem, hogy az Állami Számvevőszékről szóló törvényjavaslatban kellene helyre tennünk.

Feltételezem, joggal most már, hogy maga az előterjesztő sem olvasta el figyelmesen a törvényjavaslatot, mert ahogyan én ismerem Rogán képviselő urat, a saját hivatalában nem tűrné meg egy napnál tovább azt a munkatársat, aki egy ilyen jellegű és ilyen bakikat tartalmazó törvényjavaslatot terjeszt elő. Joggal várnánk el és várta el az előterjesztő, a kormány képviselője és mi, ellenzéki képviselők is, hogy az új alaptörvényre épülő törvények valóban koherens rendszert alkotva épüljenek föl. Itt csak idézőjelben jegyzem meg, de lehet, hogy ez az én szépészeti érzékem: én szívesen és örömmel láttam volna az szmsz-nek nem elfogadott, csak mégis, mi lesz benne... - mert itt beszélünk róla, beszélt az előterjesztő, a kormány, Latorcai vezérszónok úr is, de vajon mi lesz benne. Benne lesz, vagy nem lesz benne? Tehát ez tipikus, holott nekünk, képviselőknek az a felelősségünk, amiről tegnap Harrach Péter nagyon szépen beszélt, hogy jó törvényeket alkossunk, koherens és jogbiztonság... Most, azt gondolom, ehhez ez fontos lett volna, ha egyszer ezt ennyire mintaértékűnek tartjuk.

Számtalan rendelkezése tartalmaz olyan fogalmakat, amelyeket jogszabály nem definiál, így a jogalkalmazás számára használhatatlan lesz, és egyidejűleg nagyon veszélyes a jogbiztonságra nézve. A definiálatlan fogalmakhoz, jogintézményekhez súlyos hátránnyal járó jogi relevanciát rendel, amiről mindenki beszélt. Magával a gondolattal, mint ahogyan én is elmondtam, egyetértünk, hogy a következmény nélküli pénzköltést ellenőrizni kell és szankcionálni kell, de folytatnám. Tessék már megmondani, mi a kritériuma a jól irányított államnak! Valakinek ezt meg kellene válaszolni.

A következő gyöngyszem a nemzeti vagyon kérdése. Tisztelt képviselőtársaim, erre később visszatérek, mert azt hiszem, ez ennél fontosabb kérdés. (Zaj, közbeszólás a kormánypártok soraiban. - Az elnök csenget.)

Mit jelent a nemzeti vagyonnal való felelős gazdálkodás? Köszönöm szépen, elnök úr, megszoktam, ha Babák úr ideges, akkor ő csak az előző 8 évről tud beszélni! (Babák Mihály: Én nem vagyok ideges!) A vagyonérték-megőrző...

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage