DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm, elnök úr, a szívességét. Kupcsok Lajos képviselőtársamnak szeretném mondani, hogy tisztázzunk akkor valamit. A szakma szabályai szerint a Számvevőszék megállapításait, véleményét nem a Számvevőszék maga realizálja - most mondtam egy ilyen műszót -, hanem a megbízója, a parlament. Ahogy a könyvvizsgáló jelentését és a véleményét a tulajdonos realizálja, a könyvvizsgáló megnézi, hogy a menedzsment jól sáfárkodik-e a tulajdonos vagyonával, és a könyvvizsgáló leírja a tulajdonosnak, mondjuk, a részvénytársasági igazgatóságnak, hogy kérem, milyen lényeges hibákat talált a pénzügyi beszámolóban, a könyvvezetésben, és a tulajdonos realizál, ő mondja meg, hogy most leváltja a menedzsmentet vagy mit csinál vele.

Hasonló a helyzet a számvevőszéki ellenőrzésnek a pénzügyi lábánál, a finantial auditnál, ahol tulajdonképpen az államháztartás könyvvizsgálója kellene hogy legyen a Számvevőszék, és amikor ő megállapítja, hogy ez a hivatal, ez a minisztérium, ez a kórház, ez a színház, ez az önkormányzat lényeges hibákat vétett a gazdálkodása során, és a pénzügyi helyzetét nem tükrözi reálisan és valósághűen a pénzügyi beszámoló, akkor a tulajdonosnak kell lépnie.

A 2009-es zárszámadásban önök elfogadták, a két nagy párt, a zárszámadásban 30 olyan elutasító záradék volt, amire önök fittyet hánytak. Mi benyújtottunk egy határozati javaslatot, ezeket rendbe kellene tenni, a szálakat nem varrták el. Ha a parlament nem hajlandó a számvevőszéki megállapításokat úgymond realizálni, nem a Számvevőszéknek kell a jogosítványait bővíteni, legalábbis nem ilyen értelemben, hanem a parlamentnek kellene odafigyelni, ő a gazda tudniillik. Mi vagyunk a gazdája a közpénzeknek, és ha mi nem törődünk ezzel, akkor nincs az a számvevőszéki törvény, ami ezt képes kompenzálni.

Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage