VARGA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Előterjesztők! Államtitkár Úr! A vita vége felé tartva elmondható, hogy már nagyon sok minden elhangzott a Házban. Többen mondták a kormánypárti képviselők közül, hogy ez az első olyan sarkalatos törvény, amelyik a Ház elé került. Én ennek az előkészítéséről szeretnék nagyon röviden egy-két gondolatot mondani.

Nagyon sokan elmondták, hogy az ÁSZ az elmúlt húsz évben nagyon jó munkát végzett, sok tapasztalat összegződött, s ezt ellenzéki és kormánypárti oldalról is dicsérték képviselőtársaim. Én mégis azt látom, hogy ez a törvényjavaslat mintha ezeket a szakmai tapasztalatokat nem akarta volna összegezni. Mert ha akarta volna, akkor az előkészítésben azért egy lépéssel többet tett volna. Nagyon sokan mondták, hogy itt lesz a vita, s majd a bizottsági ülésen és a plenáris ülésen nagyon sok szakmai dolgot lehet majd előhozni, de ha komolyan foglalkoztunk volna az elmúlt húsz év szakmai tapasztalatainak az összegzésével, akkor különböző, kifejezetten a szakmát érintő konferenciák, megbeszélések és nyilvános tárgyalások során lehetett volna közelíteni azokat az érveket, amelyek itt a parlamentben is elhangzottak. Itt persze lehet vitatkozni, de azért azt mindenki tudja, hogy az itt elhangzó felszólalások vagy kétperces reagálások bizony alkalmatlanok arra, hogy itt a parlamentben szakmai vitát lehessen folytatni.

Ha az előterjesztőknek valóban az lett volna a céljuk, hogy egy hosszú távú, legalább húsz évet megélő ÁSZ-törvénye legyen az országnak, akkor ezt a vitát mindenképpen le kellett volna folytatni, és a szakmai tapasztalatokat összegezve kellett volna a Ház elé terjeszteni ezt a törvényjavaslatot.

Nagyon sok szó esett a függetlenségről, arról, hogy a függetlenség egy olyan záloga ennek a törvényjavaslatnak, amely után aztán már minden megtörténhet. Nem nagyon szeretnék belemenni abba, hogy mi módon teszi meg a törvény ezt a függetlenséget - erről egyébként már sok szó esett -, csak arra szeretném felhívni képviselőtársaim, különösen is kormánypárti képviselőtársaim figyelmét, hogy más esetben is legyenek ennyire érzékenyek a függetlenségre. Nagyon sok elmúlt időszakbeli és jövőbeni dolgot lehet hallani. Az elmúlt időszakban például a Nemzeti Bank függetlenségénél önök nem voltak ennyire függetlenségpártiak. A Ház előtt van egy másik hatalmi ág, a bíróságok ügye, és úgy tűnik, hogy önöknek a függetlenségről abban az esetben is teljesen más véleményük van, mint amit ma itt hangoztatnak.

Az pedig, ahogy önök különbséget tesznek köztisztviselők és a köz különböző szolgái között - elhangzott az is, hogy a köztisztviselői törvény nem vonatkozik az Állami Számvevőszék dolgozóira, holott vonatkozik - a bérezés tekintetében, mindenképpen probléma és helytelen. Nem kellene a köztisztviselői kar, a kormánytisztviselők és az ÁSZ dolgozói között ilyen különbséget tenni.

Az is gond és probléma - erre több képviselőtársam is kitért -, hogy a pénzügyi és gazdasági ellenőrzés szerve lesz-e az elkövetkezendő időszakban az ÁSZ. Én a gazdasági ellenőrzés tekintetében azt gondolom, hogy mindenképpen hiányoznak azok a sztenderdek, azok a leírások - erről is szólt már több képviselőtársam -, amelyek alapján az ÁSZ az elkövetkezendő időszakban vizsgálni fogja az önkormányzatokat, illetve azokat a gazdasági társaságokat, amelyekben az önkormányzatoknak tulajdonrészeik vannak. Fontos, hogy ezeknek legalább alapvetései megjelenjenek ebben a törvényben. Aztán a különböző eljárások persze szervesen kell hogy kapcsolódjanak az ÁSZ-hoz. Az helyes, hogy ennek nem minden része van a kétharmados törvénybe beírva.

Mi akkor fogjuk tudni támogatni ezt a törvényjavaslatot - ez is többször elhangzott -, ha a benyújtott módosító javaslatainkat megtárgyalás után döntő részben elfogadják.

Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage