DR. DANCSÓ JÓZSEF (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Kicsit humorosra és komikusra sikerült a legutóbbi képviselő úr felszólalása. Úgy gondolom, hogy azért ez a törvény nem véletlenül kapta a sarkalatos törvények kategóriáját, tehát azért ennél nagyobb komolyság illik hozzá.

Arról pedig, hogy nem érdemes hozzá benyújtani módosító javaslatot, vagy hogy nem gondolják, hogy ezt be kellene nyújtani: én például 25 módosító javaslatot nyújtottam be az előbb, tehát úgy gondolom, hogy érdemes és van mit adott esetben benyújtani, lehet mit benyújtani, tehát erre biztatom önt is, képviselőtársam, hogy ne prejudikáljon, hanem akkor tessék dolgozni és benyújtani a módosító javaslatot (Babák Mihály: Ezért kapják a fizetésüket!) annak érdekében, hogy meg tudjuk vitatni majd a részletes vita során. Tehát én úgy gondolom, hogy könnyebb azt mondani, hogy nincs értelme; ha valóban nem nyújtanak be, akkor majd nem lesz miről szót váltanunk a részletes vita során, tehát ez egyfajta könnyebb hozzáállás a dolgokhoz. Még egyszer mondom, úgy gondolom, hogy lehet ezt viccesnek is tekinteni és úgy előadni, de mégiscsak az Állami Számvevőszékről szól ez a törvényjavaslat, mégiscsak egy közjogilag nagyon fontos intézményrendszerről szól.

Hallgatva a tisztelt ellenzéknek a mai produktumát, illetve felszólalásait, én azt tapasztaltam, különösen az MSZP padsoraiból, hogy igyekeznek egyfajta víziónak ezt a sarkalatos törvényt megfeleltetni. Miről szól ez a vízió? Az elmúlt hónapokban gyakran hallottuk, hogy egy túlhatalomra törekvő, arrogáns, minden ellenvéleményt háttérbe szorító párt képét igyekeztek felvázolni, és valahogy ezt az Állami Számvevőszékről szóló törvényjavaslatot is ebbe a vízióba próbálják belesulykolni, belegyömöszölni. Csak hát a mai vita során is kiderült, hogy ez nem sikerült, nem is sikerülhetett, hiszen egyáltalán nem erről van szó, hanem arról van szó, hogy hogyan lehet rendet, fegyelmet és takarékos, elszámolható közpénzügyeket teremteni Magyarországon.

Erről szól ez a törvényjavaslat, erről kellett hogy szóljon a mai vita, és úgy érzem, hogy ennek e tekintetben meg is felelt. Mert ha azt nézzük, hogy a törvényjavaslat világosan és egyértelműen elmondta azt, hogy a takarékos gazdálkodás következményeiként hogyan és mi módon célszerű és kell az állami vagyonnal, illetve majd 2012 után a nemzeti vagyonnal gazdálkodni, hogyan kell a közpénzeket felhasználni és hogyan kell ezt ellenőrizni, úgy gondolom, hogy világos és egyértelmű képet nyújt számunkra ez a benyújtott törvényjavaslat. Attól pedig, hogy kellő jogosítványokat ad az Állami Számvevőszék elnökének, illetve apparátusának ez a javaslat, úgy gondolom, nem félni kell, hanem ezt üdvözölni kell.

Végre nem lesznek következmények nélküli tettek, nem lesz következmények nélküli kormányzás, nem lehet következmények nélkül közpénzeket elkölteni, szabálytalanul, hatékonytalanul, és még ki tudja, milyen módon, legalábbis úgy, hogy ne lehessen ellenőrizni. Lehet, hogy ez fáj nagyon sok képviselőtársunknak, megszoktak egyfajta rendszert és módszert, sajnos rossz hírem van az önök számára, mert ez meg fog változni, ennek vége szakad.

(15.30)

És úgy gondolom, az ország lakosságának többsége, jelentős többsége ezt üdvözölni fogja; még azok is, akik önökre szavaztak, hiszen ők is amellett tették le a voksukat, hogy az a felelőtlen közpénzekkel való gazdálkodás, az az elszámoltathatatlanság megszűnjön, és végre legyen egy olyan ellenőrző szervezet, amely kellő szigorral tud fellépni, és kellő hatásköre is van ahhoz, hogy kikényszerítse azt, hogy együttműködjenek vele azok a szervezetek, azok a szervek, azok a személyek, akiknek ezt meg kell tenniük. Úgy gondolom, hogy megint csak üdvözölni kell.

Az pedig, hogy a tervezet világosan és egyértelműen meghatározza, hogy hol van az elnök, az alelnök, a vezető munkatársak, a munkavállalók szerepe, és milyen jogviszonyban vannak, milyen alá-fölérendeltségi viszonyban, milyen kinevezési lehetőségek vannak, milyen javadalmazást kell alkalmazni, úgy gondolom, hogy ezt is üdvözölniük kell. Végre világos és egyértelmű viszonyok lesznek e tekintetben is.

Tehát nem értem azokat a felvetéseket, amiket önök itt elmondottak ezzel szemben, mert úgy gondolom, hogy az az érdekünk, az ország érdeke és az önök érdeke is, hogy végre világos alá-fölérendeltségi viszonyok legyenek, világosan meg lehessen határozni azt, hogy ki miért felel, kit hová és miért lehet elküldeni, kiküldeni, ellenőrizni helyszínen. Tehát úgy gondolom, hogy ez a törvényjavaslat ezt a célt rendkívüli módon jól szolgálja, átlátható és világossá teszi.

Az pedig, amit önök elmondottak az elnök kapcsán, hogy mennyire országgyűlési képviselő, meg egyéb jelzőkkel illették: már bocsánat, egyrészt, hogy valaki országgyűlési képviselő volt, úgy gondolom, hogy az nem egy negatív bélyeg. Talán ebben megegyezhetünk, hogy ezt nem úgy kellene használni, mert az a politikai establishment lejáratása, ha saját képviselők erről szólnak. Másrészről pedig - már bocsánat - az alelnök úr, akit én nagyon tisztelek a tevékenysége kapcsán, ő pedig a másik padsorban, az MSZP padsorában ült - azzal is gond van? Az önkormányzatok területén és más területeken is, úgy gondolom, rendkívül komoly tapasztalatokra tett szert. Én ebben nem látok semmiféle olyan kivetnivalót, amit önök próbálnak sugallni.

Ráadásul éppen tegnap az egyik televíziós műsorban is erről volt szó, és ott elismerte a tisztelt ellenzék, hogy semmi olyat, amit felvetettek eddig, nem tapasztaltak sem az elnök, sem az alelnök személyével, amit gondolnak, gondoltak, vagy próbálnak sugalmazni. Uraim, majd a tettek alapján kell, úgy gondolom, ezt megítélni és nem holmi víziók alapján, amit a közvéleménnyel, velünk megpróbálnak elhitetni.

Tehát azt mondom önöknek, kedves képviselőtársaim, hogy bátran éljenek a módosító javaslatok benyújtásának lehetőségével, senki nem tiltja meg ezt önöknek. Miért is tiltanánk meg? Babák képviselő úr még - azt is mondhatnám - elintézte az ülésvezető elnök úrnál, hogy egész nap, amíg zajlik az ülés, addig be lehet nyújtani. Tehát ne féljenek ettől, mert ezeket a véleményeket lehet ütköztetni. Víziókkal, légből kapott mondatokkal nem lehet vitatkozni, legalábbis nagyon nehéz, mert én arról szeretek itt a parlamentben szólni, ami előttünk fekszik, ami itt van, amit mindenki meg tud ítélni. De véleményekről meg elképzelésekről, amelyek nincsenek lefektetve írásban, nagyon nehéz.

Ráadásul, azt mondom önöknek, hogy ez egy példaértékű törvényjavaslat, nem véletlenül az első a sarkalatos törvények között, mert megmutatja azt, hogyan állunk mi hozzá a kérdéshez, hogyan szeretnénk rendet, fegyelmet, elszámoltathatóságot és számonkérhetőséget az elkövetkezendőkben a közpénzügyekben. Ehhez kérem az önök segítségét és támogatását, mert úgy gondolom, hogy ez nem a Fidesz érdeke, hanem közösen, együtt erre kaptunk felhatalmazást.

Köszönöm szépen, elnök úr, hogy szólhattam. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage