FERENCZI GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az 1., 3., 4. ajánlási pontokhoz mint képviselőtársaim által benyújtott módosító javaslatokhoz szeretnék hozzászólni és egyben ráerősíteni a jobbikos képviselőtársaim által elmondottakra, bár a meggyőzés nagyon halvány reményével.

(Az elnöki széket dr. Ujhelyi István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Az 1. ajánlási pontban Bertha Szilvia és Volner János képviselőtársaim módosító javaslata az egyetlen igazán elfogadható módosítást eszközli az alkotmánymódosításon, hiszen törölné az egész 2. §-t. A visszamenőleges hatály bevezetése ugyanis, legyenek azok szolgálati nyugdíjak vagy bármely más korengedményes nyugdíj, aljas szerződésszegés. Katonák, tűzoltók, rendőrök, bányászok sok esetben azért választották szakmájukat, mert vonzó volt számukra a korengedményes nyugdíjazás, amelyet az állam a közösségért végzett feladatukért cserébe ajánlott fel nekik.

(21.30)

Ezzel a kormányzat átveri ezeket az embereket. Ugyancsak nagyon fontos érv az alkotmánymódosítás ellen és képviselőtársaim módosítása mellett, hogy jelenleg nincs hova visszavezetni ezeket az embereket. Gondoljanak csak bele, hogy hol fog elhelyezkedni például egy 58 éves férfi, aki üvegfúvóként hosszú évtizedekig melegüzemi dolgozó volt, és ezért korengedményes nyugdíjazásban részesült! Sehol, képviselőtársaim! De jól emlékszünk arra is, hogy néhány évvel ezelőtt átszervezték a határőrséget, amikor is a határövezeti kirendeltségeket és a határforgalmi kirendeltségeket összevonták határrendészeti kirendeltségekké, és ekkor nagyon sok határőr szintén nyugállományba vonult, lévén, hogy megszűnt a beosztása. Kérdezem én, hogy hova fogják visszahelyezni a határőröket. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Sneider Tamás és Baráth Zsolt képviselőtársam három módosító javaslatot nyújtott be, ezekből most kettőt szeretnék kiemelni. A 3. ajánlási pont az alkotmánymódosítás 2. §-ában foglaltak hatálya, azaz a folyósított nyugellátás csökkenthetősége és szociális járulékká való alakíthatósága alól, nagyon helyesen, kivenné a rokkantsági és a baleseti rokkantsági nyugdíjakat. Ezt azért tartom én magam is fontosnak, mert a rokkant emberek már eleve egy komoly hátrányban szenvednek. Valóban igaz az a tény, hogy nagyon sokan jogosulatlanul veszik fel ezeket a juttatásokat, amely akár üzletszerűen elkövetett bűncselekményekre is utalhat, azonban a kollektív bűnösség és büntetés nem jó válasz a problémára. Valóban felül kell vizsgálni a kirívó eseteket, például hogy hogyan lehetséges az, hogy vidéken egyes régiókban a cigányság nagy része rokkantsági segélyből él, de ezt úgy kell megtenni, hogy közben a valóban rokkant és az ellátásra jogosult személyeket ne sértse, és ne alázza meg a kormányzat. Sajnálom, hogy a kormánytöbbség a javaslatot már bizottsági szinten leszavazta.

Az ajánlás 4. pontjában található módosító javaslatot szintén Sneider Tamás és Baráth Zsolt képviselőtársaim nyújtották be. Ezt ugyancsak fontosnak érzem, mivel az alkotmánymódosítás benyújtásának körülményeit és az előterjesztők személyét tekintve kifejezetten felháborított az az értelmezési lehetőség, amelyet a módosító javaslat orvosolni kívánt. Ez a javaslat immáron a bányásznyugdíjakat is kivenné a módosítás hatálya alól. Mindannyian tudjuk, hogy május 16-án csatlakozott az előterjesztőkhöz Talabér Márta képviselő asszony, aki Várpalota polgármestereként is igyekszik helytállni. Hadd legyek egy kicsit provokatív, és a nap végére képviselő asszonyt, polgármester asszonyt is egy kicsit bevonjam a vitába, ha már a másik két előterjesztő nem tisztelt meg minket, az önkormányzati választásokon ugyanis azzal kampányolt a Fidesz Várpalotán, hogy csak Várpalota számít, ennek ellenére egy nagy bányászmúltra visszatekintő város polgármestere is az előterjesztők között szerepel. Érdekes, hogy polgármester asszony gyökeresen az ellenkezőjét teszi az Országgyűlésben annak, mint amit a település és az ott élő lakosság érdeke megkívánna.

Adódik a kérdés, hogy képviselő asszony kinek akart megfelelni: talán a berhidaiaknak vagy netalántán a várpalotaiaknak, mert véleményem szerint a várpalotaiaknak semmiképp, esetleg Lázár Jánosnak és Balsai Istvánnak mint a Fidesz két prominens arcának. Persze lehetséges, hogy képviselő asszonyt átverték, rászedték, merthogy az éjjelig nyúló általános és részletes vitában, miközben a két másik előterjesztő otthon pihen, addig önnel vitetik el itt a balhét.

A bányászok egyébként kifejezetten sokat tettek a magyar gazdaságért, sok áldozatot hoztak a munkájuk során, így én azt gondolom, hogy nem érdemlik meg ezt a bánásmódot. Biztos vagyok benne, hogy önök sem cserélnének helyet azokkal az emberekkel, akik a föld alatt, hőségben, porban, kemény fizikai munka közepette kockáztatták és kockáztatják az életüket a megélhetésért és a magyar gazdaságért. Sajnálatosnak és sokat sejtetőnek tartom, hogy önök ezt és a többi jobbikos módosító javaslatot is már bizottsági szinten leszavazták.

Szeretném még felhívni az önök figyelmét arra is, hogy ezek mögött a korengedményes nyugdíjak mögött családok, családapák, devizahitelek, otthonok és gyermekek is vannak, és nagyon aljasnak tartom, hogy ezzel az alkotmánymódosító javaslattal megosztják az egész társadalmat, szembefordítják egymással a különböző társadalmi rétegeket, és most már azt kell mondani, hogy a különböző szakszervezeteket is. Nyilvánvaló, hogy a rendszer átalakítására szükség van, a rendszer átalakításra szorul, de nem visszamenőlegesen, nem a kollektív bűnösség elve alapján, nem megalázó módon, hanem tisztességesen, differenciáltan és fokozottan kellene a változásokat bevezetni, úgy, hogy az érintettek ne érezzék magukat sem becsapva, sem pedig cserbenhagyva, úgyhogy én nagyon bízom abban, hogy ez a javaslat visszavonásra kerül az önök részéről.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage