ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 32. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Hegedűs Lorántné jegyző asszony és Móring József Attila jegyző úr lesznek segítségemre.

Tisztelt Képviselőtársaim! Május 29-én mindannyian megrendülten értesültünk a néhai államfő halálhíréről. Mádl Ferenc egész élete során a nemzetet szolgálta mint tudós és mint politikus egyaránt. Jogtudósként az ELTE tanára és a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt.

Politikai szerepet a rendszerváltás után vállalt: 1990-1993 között az Antall-kormány tárca nélküli minisztere volt; 1993-94-ben művelődési és közoktatási miniszterként tevékenykedett. 1994 első felében a Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnöki posztját és a Nemzeti Kulturális Alap elnöki tisztjét is betöltötte. Az Országgyűlés 2000. június 6-án a Fidesz és a Független Kisgazdapárt jelöltjeként - pártonkívüliként - a Magyar Köztársaság elnökévé választotta. Tisztségébe 2000. augusztus 4-én iktatták be. 2005 után, hivatali idejének lejártával is, aktív figyelemmel követte a politikai eseményeket.

Sokan mégsem úgy gondolunk rá elsősorban, mint legfőbb közjogi méltóságra, hanem mint tanárra, munkatársra, barátra. Ennek oka, hogy végtelenül közvetlen és szerény ember volt. Visszafogottságán átütött sajátos kisugárzása, amelyet hatalmas szaktudása, műveltsége és széleslátókörűsége táplált. Tudósember volt, aki nagy lelkesedéssel állította megszerzett tudását, tapasztalatait a nemzet szolgálatába.

Köztársasági elnöki beiktatása alkalmából itt, az Országház falai között elmondott beszédében hitet tett a törvényesség és a jogállamiság értékei mellett. Öt évvel később úgy adhatta át hivatalát utódjának, hogy megbízatása idején egyszer sem tagadta meg vállalt, megvallott értékeit. Magánemberként és politikusként is a keresztény értékrend szerint élt, a hit évezredes erejét maga mögött tudva küzdött a közösségért. Azt vallotta: hogyha a közösség tagjainak többségében dominálnak a pozitív erkölcsi értékek, akkor beszélhetünk erkölcsös nemzetről.

Mádl Ferencet nemcsak azért tartják világszerte európai politikusnak, mert hivatali ideje alatt lett hazánk az Európai Unió tagja. Őt már évtizedekkel korábban megérintette az egységes Európa eszméje. Őszintén bízott abban, hogy Magyarország méltó szerepet fog játszani az euroatlanti integrációs rendszerekben és a szomszédainkkal való együttműködésben. Hálás volt a sorsnak, amiért formálója, alakítója lehetett ennek a történelmi folyamatnak.

Többször nyilvánvalóvá tette, hogy hazánk nemcsak földrajzilag, hanem kultúrája és értékei révén is Európához tartozik. Elengedhetetlennek tartotta, hogy az emberekben megerősödjön az a hit, hogy az európai közösséghez tartozás nemzeti érdekünk, és hogy nemzeti tudatunk, kulturális értékeink tartalma együtt jelenjen meg az európaiság tudatával.

A nemzet egységét a béke, az összefogás megteremtésével látta megvalósíthatónak itthon és határainkon túl egyaránt. Mint a demokrácia felett őrködő jogtudós, természetesnek vette és tiszteletben tartotta azt, hogy a vélemények ütközhetnek különböző közügyek kapcsán. Igyekezett a pártok közötti párbeszédet javítani, a közéletet tisztábbá, a polgárok számára elfogadhatóbbá tenni.

Halála minden demokratikusan gondolkodó politikus számára nagy veszteség. Legyünk méltóak eszméihez, és emlékezzünk rá büszkeséggel teli szeretettel! Kérem, álljunk fel! (A teremben lévők néma felállással tisztelegnek az elhunyt emléke előtt.) Köszönöm.

Tisztelt Országgyűlés! Most mandátumigazolás és képviselői eskütétel következik.

Tájékoztatom önöket, hogy a Samu Tamás Gergő képviselő úr lemondásával megüresedett képviselői helyre a Jobbik képviselőcsoportja a Békés megyei területi listájáról Jámbor Nándort jelölte. A mandátumvizsgáló bizottság az ülést megelőzően tanácskozott, és a választási iratok alapján Jámbor Nándor megbízólevelének szabályszerűségét megvizsgálta.

Megadom a szót Rubovszky György elnök úrnak, aki a mandátumvizsgálat eredményéről - a Házszabály 7. § (2) bekezdésének megfelelően - jelentést tesz az Országgyűlésnek. Parancsoljon!

Következő

Eleje Tartalom Homepage