DR. HENDE CSABA honvédelmi miniszter: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mindannyian tudjuk, hogy az 1945 után hatalomra jutott kommunista rezsim - a múltat végképp eltörölni akarván - az első és a második világháborúban elesett katonahősök emlékét is megpróbálta kitörölni a nemzet emlékezetéből.

(14.00)

Majdnem ötven évig tartott az a kurzus, amely a nemzeti értékeinket tagadta és megpróbálta azokat szisztematikusan felszámolni. Valóban, az első Orbán-kormány idején a 2001. évi LXIII. törvény állította helyre a régi szokást, és szentelte május utolsó vasárnapját újra a hősök emlékünnepévé. De hogy mit kellett elszenvedni ennek a népnek és hőseinek a kommunizmus ideje alatt, arra nagyon jó példa a rákoskeresztúri köztemető első világháborús hősi parcellája és emlékműve, ahol 10 ezer katonánk nyugodott, és amelyet az ötvenes években szüntettek meg azzal a jelmondattal, hogy lejárt a porladási idő, rájuk lehet temetni.

A több évtized alatt tudatosan okozott mérhetetlen károkat nem lehet egyik pillanatról a másikra felszámolni. Ez egy hosszabb folyamat, amely azonban '90 óta folyamatosan tart. 1990 óta a hivatalban volt nemzeti elkötelezettségű kormányok számos lépést tettek ennek érdekében. Központi katonatemetők épültek a második világháború és a második magyar hadsereg hősi halottai számára a Don-kanyarban, számos emlékmű és emléktábla létesült vagy újult meg szerte az országban és a Kárpát-medencében. A honvédelmi tárca jelenlegi vezetése a már elért eredményekre tudatosan építve szeretne még intenzívebben foglalkozni hősi halottaink emlékének megőrzésével. Úgy gondolom, hogy a hadi sírok, a hősi emlékművek és emlékhelyek törvényben rögzített védelmet kell hogy élvezzenek. Az ehhez kapcsolódó jogszabály-előkészítő tevékenység már folyik a Honvédelmi Minisztériumban.

Ennek a '90 óta tartó folyamatnak egy igen jeles és kiemelkedő eseménye volt a Kövér László házelnök úr kezdeményezése és döntése alapján a múlt héten megtörtént emléktábla-avatás, amire a képviselő úr is utalt. A házelnök úr a közelmúltban hajtott fejet a doberdói csatatéren elesett magyar hősök emléke előtt, és a közeljövőben szándékában áll a Don-kanyarban elesett magyar hősök előtt is tisztelegni. Szerencsémnek tartom, ha majd én is elkísérhetem őt erre az útjára. Hála Istennek, hogy a magyar alkotmányos berendezkedés centrumában lévő legfőbb államhatalmi és népképviseleti szervnek, a Magyar Országgyűlésnek ilyen szellemiségű vezetője van. Házelnök úr minden bizonnyal a jövőben is kezdeményezni és támogatni fogja az általa szükségesnek ítélt lépéseket.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage