VARJU LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Magyar Köztársaság kormányának tagjai számos fórumon rózsás színben festik le az új fejlesztéspolitikai intézményi helyzetet, és örömmel tudatják a világgal, hogy a disznóólban - ahogy ezt a pályázati rendszert önök nevezik - rendet tettek.

De mi történt valójában? Az, hogy a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szakértelme, hatékonysága folyamatosan romlik; a kisebb, hatékonyabb állam koncepciójával ellentétesen, 117 munkatárs alkotmányellenes elbocsátását követően 173 új kollégát vettek fel, s ezzel egy időben a pályázati rendszer végzetesen lelassult.

2010-ig a nemzetközi összevetésben is kimagaslóan teljesítő fejlesztési forrásfelhasználásban 51 százaléka volt hazánkban leszerződve, 16 százaléka pedig kifizetésre is került, amellyel az EU-tagországok között vezető helyet foglaltunk el. Ehhez képest 2011-ben, az Új Széchenyi-terv beindítása óta pár tíz projektről született döntés, és a havi átlagban felgyorsult támogatási döntéshozatal, ha a valós tényadatok mást nem mutatnak, ráadásul igen fontos mutatókban még a tervszámaiktól, a saját tervszámaiktól is jelentősen elmaradnak a kifizetésekkel együtt.

Ezzel együtt kell felhívnom a figyelmet arra, hogy ezekben az adatokban az Új Magyarország fejlesztési terv pályázatai szerepelnek a legnagyobb mértékben, azaz a kifizetések, a szerződéskötések nagy része még mindig az Új Magyarország fejlesztési terv eredményeinek tekinthetők. Érdekes lenne látni egy külön statisztikát, természetesen nem a zöld táblára átfestett kék táblás fejlesztési tervek helyett, hogy az örömkampány keretében az Új Széchenyi-terv mekkora részesedéssel van jelen, például a kifizetések területén.

A kormányt hallgatva a szakértőkben felmerül a kérdés: valóban olyan rózsás a helyzet? Valóban ennyire pozitív az a helyzet, hogy a 6 milliárd forintot meghaladó tartozásuk, mely a vállalkozásokkal szemben fennáll, több mint 7 ezer számla kifizetetlenül áll a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnél, vajon ilyen teljesítménnyel számoltak önök az intézményrendszer felforgatásának időszakában és az új fejlesztési terv egyidejű véghezvitelekor? Ilyen hatékonyság, gyorsaság mellett jelentős kétségek merülnek fel a források felhasználását illetően.

Nem kétlem, hogy a kormány megpróbálja felgyorsítani a kifizetéseket, a szerződéseket. Az a gond, hogy nem megfelelő szakértelem mellett ez nem hatékony, nem eredményes fejlesztésekhez fog vezetni. Gondolom, célszerű lenne tiszta fejjel felmérni a helyzetet, van-e elmaradás, vagy tovább beszélünk egy hibátlan pályázati rendszerről, beszélnek önök; Magyarország megint elszalaszt egy lehetőséget a felzárkózásra az amúgy is nagyon nehéz világpiaci helyzetben lévő gazdaság élénkítésére.

Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps az MSZP soraiban.)

(14.20)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage