ÁGH PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! A közelmúltban kezdte megismerni a közvélemény azokat az előző kormány alatt történt korrupciógyanús eseteket, amelyeknek magas beosztású érintettje volt, mára pedig gyanúsítottja lett. A HM vagyonkezelésében lévő gazdasági társaságok és azok vezetői az ügyek főszereplőivé, a napi híradások és a média mindennapos szereplőivé váltak. Az időközben lezárult nyomozások kapcsán megtudhattuk, hogy a HM-es vesztegetési ügyként elhíresült bűncselekménysorozat-gyanús esetekben a tárca vagyonkezelésében lévő gazdasági társaságok közül a HM Térképészeti Nonprofit Kft., a HM Rekreációs Nonprofit Kft., illetve a HM EI Zrt. egyes volt vezetői, vezető tisztségviselői komoly szerepet játszottak.

A jelek szerint a tárcánál vezetőként alkalmazott személyek irányításával és közreműködése révén több száz milliós kár keletkezett. A jelentős anyagi hátrány okozása mellett a Magyar Honvédséget komoly erkölcsi veszteség is érte, ugyanis a szolgálatot híven teljesítő, feladatukat becsületesen ellátó katonák társadalmi megítélése is, érdemtelenül bár, de romlott. Ezzel pedig egy olyan intézmény hatékony működése került veszélybe, amely hazánk biztonságát hivatott szolgálni.

Tisztelt Miniszter Úr! A polgári kormány elsődleges célkitűzése volt a széleskörűen elterjedt korrupciós gyakorlat azonnali és radikális megszüntetése, új erkölcsi és gazdasági szemlélet bevezetése, illetve egy hatékony szerkezeti, szervezeti és ellenőrzési rendszer kiépítése. A balliberális kormányok regnálása alatt valamennyi, eddig napvilágot látott bűncselekménygyanús eset között, úgy tűnik, hogy a Honvédelmi Minisztérium és háttérintézményei sajnos kiemelt helyet foglaltak el. Hallottunk hűtlen kezelés gyanújáról, hallottunk felelőtlen gazdálkodásról, hallottunk közbeszerzési szabályok megszegéséről, és hallottunk whiskysdobozokról is.

Összegezve tehát, az elmúlt években a tárca vagyonkezelésében jelentős anyagi kár keletkezett, miközben a honvédelem ügye a közmegítélés romlása folytán erkölcsi értelemben is kárt szenvedett. Mindezek alapján tisztelettel kérdezem miniszter úrtól: milyen jellegű és milyen nagyságrendű korrupciógyanús ügyeket tártak fel? A feltárt ügyekkel kapcsolatban milyen intézkedéseket tett miniszter úr? Milyen lépések történtek eddig és várhatóak a továbbiakban az átlátható és szabályos működés megteremtése érdekében? Tisztelt Miniszter Úr! Röviden: rend van-e, rend lesz-e a Magyar Honvédségnél?

Várom miniszter úr megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage