DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Úr! A stratégiai tartalékképzés az előre nem látható külső gazdasági eseményektől védi az országot.

A stabilitási alapot csak akkor használhatja fel a kormány, ha a lehetséges kockázatok valódi gondot okoznak. Ha az elkülönített keretet mégsem kell igénybe venni, az az év végén visszakerül a költségvetésbe. Az útpénztárban fennmaradó forrásmennyiség a legszükségesebb állami alapfeladatok ellátását biztosítja, annak veszélyeztetése nélkül az országos közúthálózaton, mivel a zárolás döntően a felhalmozási kiadásokat érinti. Az útpénztár-előirányzatból megvalósuló felújítások és fejlesztések teljes körű felülvizsgálata és szükség szerinti átütemezése megtörtént. Elsődleges szempont volt az országos közúthálózat működőképességének és a balesetmentes közlekedés feltételeinek a garantálása, a felújítás területén az olcsóbb technológiák, műszaki megoldások alkalmazásával a lehető legnagyobb felületen történő beavatkozás. A közútfenntartásban minden okos megoldással, hatékony üzemeltetéssel megtakarítható fillérnek helye van. Az útállapotok tartós rendezése, az értékvesztés fokozatos felszámolása a használatarányos díjszedésből várt többletforrások felhasználásával 2013 után kezdődhet meg.

Egyetértek a képviselő úrral abban, hogy az épületek energetikai korszerűsítése a gazdasági növekedés, a munkahelyteremtés és a CO2-kibocsátás csökkentésének szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír. A kormány elkötelezett az energiahatékonyság javítása mellett, már az elmúlt egy évben is összességében több tíz milliárd forintot fordított e célra. A zöldberuházási rendszer panel alprogram első szakasza keretében idén több mint 7,8 milliárd forintot fizettünk ki a pályázók részére; további mintegy 6,5 milliárd forint támogatás utalható ki az év hátralévő felében a megvalósuló beruházások ütemének megfelelően. A zöldberuházási rendszer panel alprogram második szakaszában 2011-ben 228 lakóközösség számára ítéltek meg támogatást, összesen több mint 13 milliárd összegben. A ZBR klímabarát otthon energiahatékonysági alprogram 2010 októberében lezárult kiírására benyújtott pályázatok közül már 1055 család részére 1 milliárd 670 millió forintot ítéltek meg lakásfelújításra. Az alprogram keretében várhatóan még júniusban döntés születik további 300 milliós támogatás megítéléséről.

A közeljövőben várható további pályázati konstrukciók kiírása az Új Széchenyi-terv zöldberuházási rendszer keretén belül, közel 4,5 milliárd forint keretösszeggel. Az Új Széchenyi-terv KEOP 4.9 konstrukcióján belül az épületek komplex energetikai korszerűsítéséhez igényelhetnek támogatást a kis- és középvállalkozások, az önkormányzatok, utóbbiak esetében kimagasló, 85 százalékos támogatási intenzitással.

A válaszomból remélhetőleg mind a Ház, mind a képviselő úr számára kiderül, hogy mind a két célra természetesen hasznosan lehetne több pénzt elkölteni, de a legszükségesebb feladatokra a források rendelkezésre állnak, úgyhogy a képviselő úr aggályai megalapozatlanok.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage