DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Nem mennék bele minden részletébe ennek a vitának, mert ez egy már egyszer lezajlott itt a parlament falai között; arra válaszolnék, amit kérdezett, hogy mi lesz azzal a vagyonnal, amelyik a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba kerül. A kormány és a parlament döntése és tervei szerint is ezek az államadósságot csökkentik. És ennek meg is van a logikája, hogy miért, hiszen az államadósságnak az a gyors növekedése, ami lezajlott az önök kormányzása idején, annak egyik oka éppen ez a második pillér, amelyik - ahogy már korábban is említettem - éves szinten a GDP közel 1,3-1,5 százalékának megfelelő hiányt ütött a költségvetésen, és nyilvánvalóan az éves hiányok halmozódása hozzájárul az államadóssághoz. Ebből következően, úgy gondolom, logikus teljességgel, hogy az így visszakerülő vagyont az államadósság csökkentésére használjuk fel.

Ami pedig a pótköltségvetés készítésének szükségességét illeti: nincs szükség pótköltségvetésre. A költségvetés egyértelműen szabályozza azt, hogy mi történik ezzel a visszakerülő vagyonnal. Azért, hogy tisztán lehessen látni ennek folyását és ennek az egész rendszerét, a költségvetés létrehozott egy Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapot. Azzal számolunk egyébként, hogy a visszatérőket megillető járandóságok kifizetése után a GDP mintegy 7,2 százalékát kitevő nettó bevétel érkezik, ami teljes egészében egyébként az uniós statisztika szerinti maastrichti egyenlegmutatót javítja. De - ahogy említettem - a nemzeti költségvetési elszámolásokban nem kell követni ezt a módszertant, ilyen uniós és magyar előírás nincs, éppen ezért nincs is szükség pótköltségvetés készítésére. Annak érdekében viszont, hogy tisztán lássuk ezeknek a pénzügyi folyamatoknak a menetét, létrejött a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap.

Hogy mi történik ebben az évben? Ez szerintem teljesen világos, és a költségvetésből kiolvasható: a 2011. évi költségvetési törvény összesen 528,8 milliárd forintot fordít a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba átkerülő vagyonból a társadalombiztosítási kassza idei egyensúlyának biztosítására. A kormány az idén ezen túlmenően semmit nem kíván költségvetési feladatok finanszírozására fordítani a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba átkerülő vagyonból. Ezért a magánnyugdíjpénztárakból átkerülő vagyonelemek elszámolása miatt nem kell a költségvetési törvényt módosítani.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage