BOLDVAI LÁSZLÓ (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Európai Bizottság a héten teszi közzé a nemzeti reformprogramok alapján készülő ajánlásait, amelyek az előzetesen kiszivárgott hírek alapján Magyarország esetében erős kételyeken alapulnak az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának sikerességével kapcsolatban. Nem lehet újdonság ez az ön számára, hiszen nap mint nap szakmai elemzők, a pártoktól független szakértők és szervezetek fogalmazzák meg építő jellegű kritikájukat a kormány gazdaságpolitikájával szemben.

Ezeket röviden összefoglalva: megalapozatlanul optimista feltételezésekre épít a kormány, koherens, kiszámítható intézkedések helyett rögtönzés uralja a gazdaságpolitikát, az elmúlt egy évben pedig inkább rontottak Magyarország versenyképességén. Az önök által kivetett ágazati különadók ugyanis torzítják a versenyt, visszafogják a befektetéseket, fékezik a külföldi működőtőke beáramlását. A független szakmai stábbal rendelkező Költségvetési Tanács felszámolása továbbra is aggasztja a Magyarországot is finanszírozó nemzetközi szervezeteket, befektetőket. A közel 3 millió ember idős korára félretett megtakarításainak államosítása nem segíti már középtávon sem a közpénzügyek fenntarthatóságát, és nem csökkenti kellő mértékben az államadósságot. Az önök által bevezetett egykulcsos adórendszer ugyanakkor nem segíti elő a gazdasági növekedést sem, mert az alacsonyabb jövedelműek nettó fizetése csökkent, miközben a magas jövedelmű 10 százalék jól járt, de ettől ők nem igazán vásárolnak többet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Lehet sikerként ünnepelni az IMF elküldését, de az Európai Bizottság esetében ugyanez Magyarország végleges leszakadását jelentené. Mégis ez lenne az ön és a kormány célja? Biztos benne, hogy ha az autópályán mindenki szembe jön önnel, akkor ön halad a jó irányba? Mit kíván tenni az Európai Bizottság kételyeinek eloszlatása érdekében, és mit kíván megvalósítani az Európai Bizottság ajánlásaiból? (Szórványos taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage