SZABÓ REBEKA (LMP): Tehát mint az előbb próbáltam önöknek elmondani, azért volt arra szükség, hogy így a plenáris ülésen kérelmezzük ennek a törvényjavaslatnak a tárgysorozatba-vételét, mert amikor ezt először benyújtottuk, akkor az ezt tárgyaló fenntartható fejlődési bizottság kormánytöbbsége ezt elutasította.

Az az igazság, hogy mi bízunk benne, hogy ez az elutasítás pusztán a véletlen műve volt vagy valamiféle félreértésből adódhatott, hiszen ennek a javaslatnak a céljai teljes mértékben összecsengenek mindazzal, amit a kormány képviselői rendszeresen kommunikálnak a sajtóban, illetve itt a Házban is, illetve amelyet a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkárától is hallhattunk a mai napirend előtti felszólalásomra adott válaszában.

Ugyanis a szóban forgó törvényjavaslatunk azt célozza, hogy újraszabályozzuk a kereskedelem infrastruktúráját, és helyreállítsuk a helyi termelés és a helyi kiskereskedelem versenyképességét, teret adjunk a helyi piacoknak, felélesszük tulajdonképpen a magyar vidéket, mindezt a gomba mód elszaporodott kereskedelmi központok további hasonlóan kontrollálatlan építésének megakadályozásával.

Ezért a törvényjavaslatunk lényege, hogy féléves építési moratóriumot kérünk a plázákra és hipermarketekre, amely idő lehetőséget adna a kormánynak arra, hogy kidolgozzon egy pontos és átfogó, komplex szabályozást ezeknek a kereskedelmi központoknak az építésére. Azt gondolom, hogy bizonyára önök is láthatták az egész országban, hogy milyen káros hatásai vannak az átgondolatlanul épült kereskedelmi egységeknek. Amikor ezeket építették, nem voltak tekintettel az adott település sajátosságaira, emiatt sok helyen kiürültek a városközpontok, számos kiskereskedelmi egység, magyar családi vállalkozók által üzemeltetett kisbolt ment tönkre, ezáltal munkahelyeket veszítettünk, illetve a nagy hipermarketek rossz hatással vannak a vidéki települések környékén lévő helyi mezőgazdasági termelésre is.

Ugye, tudják azt, hogy ezek a hipermarketek egész Európára kiterjedő beszerző cégektől vásárolnak, és az egyetlen szempont az alacsony ár, tehát így jöhet létre az a groteszk helyzet, hogy sokszor még a kereskedők is elismerik: a vásárlók ugyan keresik a magyar árut, de nem tudnak ezzel szolgálni számukra, mert a központtól nem ezt kapják. Számos helyen bezártak a már kialakult helyi piacok a hipermarketek miatt, mert a termelők nem bírják a versenyt.

Én tehát azt gondolom, hogy hosszan tudnám még sorolni ezek káros hatásait, ezért gondoljuk azt, hogy olyan új szabályozásra volna szükség ezek építésére vonatkozóan, ami alapvetően közösségi alapon történik. Ugyanakkor a törvényjavaslatban ezeket a konkrét tartalmi elemeket nem rögzítettük, ezért is gondolom azt, hogy tisztelt képviselőtársaimnak könnyebb lesz talán támogatniuk ezt a javaslatot, hiszen a konkrét tartalmi elemek kidolgozásában önökkel, illetve közösen fogunk ebben részt venni.

Mindenesetre azért szeretnék elmondani néhány dolgot, hogy mi az, amit mi nagyon fontosnak tartanánk szabályozni a kereskedelmi központok építésére tekintettel. Egyrészt nagyon fontos lenne, hogy ilyen központ csak úgy létesülhessen, hogy a beruházásban érintett minden fél alkosson egy kerekasztalt, tehát ne csupán a helyi önkormányzat döntse el azt, hogy engedélyezik-e ilyen nagy kereskedelmi központok, hipermarketek építését. Ebben részt vennének a szomszédos önkormányzatok is. Nagyon fontos, hogy ezeknek a kereskedelmi egységeknek a hatása nemcsak az adott településre, hanem a szomszédos önkormányzatokra is kiterjed. Részt venne benne a helyi bolttulajdonosok képviselője, a Kereskedelmi és Iparkamara, illetve az illetékes állami főépítész.

Szintén nagyon fontos lenne, hogy részletes hatástanulmányok elkészítése előzze meg ezeknek a kereskedelmi központoknak az építését, és ezeknek a hatásvizsgálatoknak a hatásterületen fekvő települések mindegyikére egyenként kéne kiterjedniük. Szintén fontos, hogy a meglévő hagyományos piacoktól vagy vásárcsarnokoktól határozzák meg a távolságot, és ezt a hatástanulmányok alapján természetesen úgy kell meghatározni, hogy ez ne tegye tönkre ezeket a hagyományos piacokat.

Fontos lehetne még az is, hogy az iparűzési adót megosszák a hatásterületen, tehát ne csak az az önkormányzat kapjon belőle, aminek a területén van a hipermarket, mivel nagyon jól láthatjuk, hogy a negatív hatások a környező kistelepülésekre, illetve településekre is kiterjednek. Összességében tehát a célunk az, hogy egy olyan, európai minták alapján kialakított szabályozás szülessen, ami megvédi a települések városszerkezetét, a helyi termelőket, a kiskereskedőket, és a beruházók számára is kiszámítható beruházási környezetet teremt.

Mindezek, azt gondolom, olyan célok, amelyek fontosságát a kormány is rendszeresen hangoztatja, illetve a nemzeti vidékstratégiában is ezzel összhangban álló célokat fektetett le. (Közbekiáltások a Fidesz soraiból: Idő! Idő!) Tudjuk azt, hogy ez a törvényjavaslat önmagában nem elegendő a fenntartható kereskedelmi rendszer létrehozására, de azt gondoljuk, hogy nagyon fontos első lépés lehet ennek irányában, ezért kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák ennek a tárgysorozatba-vételét.

Köszönöm. (Taps az LMP és az MSZP padsoraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage