SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A forint gyengülésének talán legfájdalmasabb magyarországi hatása a korábban devizában eladósodottak helyzetének radikális romlása volt. Egy éve várunk arra, hogy érdemi megoldásokat, hathatós megoldásokat terjesszen elő a kormány. Már egy év eltelt, hogy bejelentette miniszterelnök úr ebben a Házban a nemzeti eszközkezelő társaság létrejövetelét, amely a lakáshitelesek megsegítésének érdekében egy fontos döntés volna.

Mind ez idáig ebből nem valósult meg semmi, sőt most azt látjuk Matolcsy miniszter úr írásban meglévő nyilatkozata alapján, hogy ez maximum legkorábban ősszel jöhet létre. Mondhatjuk azt, tisztelt képviselőtársaim, joggal, hogy a kormány ezekben az ügyekben érdemi megoldást, megoldási javaslatot mind ez idáig nem terjesztett elő, ugyanakkor a probléma nem lett kisebb. Úgy gondolom, közös érdekünk az, hogy ennek a sajnálatos helyzetnek az eredményes megoldása megtörténjen, és ehhez, tisztelt képviselőtársaim, az MSZP kidolgozta a saját javaslatát. Egy olyan átfogó megoldást kínálunk, amely valamennyi adós helyzetén tudna érdemben javítani, a devizahitelesekén éppúgy, mint a közüzemi számlatartozással rendelkezőkén. Sőt, hogy könnyítsem önöknek a döntését, ez nem önmagában az MSZP-nek a javaslata, hanem szakmai szervezetek, civil szervezetek vagy a devizahiteleseket képviselő érdek-képviseleti szervezetek egyöntetű kérése, hogy ez a törvény szülessen meg.

Javaslatunk a természetes személyek adósságrendezésével kapcsolatos eljárás, egyszerűbb nevén a magáncsőd intézményének a bevezetése, amely rendezett, szabályozott kereteket biztosítana a természetes személyek adósságrendezéséhez. A részletesen kidolgozott törvényjavaslat az Országgyűlés előtt áll közel két hónapja, előrelépés azonban nem történt. Az adósságrendezés javasolt szabályozása átfogó, komplex eljárás, amely során biztosítaná az adósságrendezést a jelenlegi helyzethez képest. A javaslat szerint a jogintézmény bevezetése javítaná az adósnak a hitelezőkkel történő megegyezésének az esélyét, és biztosítaná az adós és családja számára a társadalomba és nem utolsósorban az adófizetők táborába történő visszatérést, a végleges lecsúszás helyett az adós egzisztenciális újrakezdésének a lehetőségét.

Az eladósodás következményeinek nem pusztán a tüneti enyhítéséhez járulna hozzá a jogintézmény. Az állami szerepvállalás mellett hozzájárulhatna az adós és hitelező közti egység létrehozásához, az adós életvitelének, döntéseinek pozitív irányba történő megváltoztatásához, valamint ahhoz, hogy az adós a törlesztési eljárás lezártakor mintegy tiszta lapot kaphasson. Az MSZP a nemzeti együttműködés jegyében partner az adósságcsapdából történő kitörést szolgáló megoldások kidolgozásában, és felajánlja a segítségét a kormány számára is, éppen ezért kezdeményezzük a T/2895. számú törvényjavaslat tárgysorozatba-vételét.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt kormánypárti Többség! Önökön múlik, élnek-e ezzel a lehetőséggel, de a tét, a családok tízezreinek a jövője hatalmas, kérem, ennek szellemében hozzák meg a döntésüket.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage