DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez év március 16-án egyszer már kifakadtam önök előtt, hogy azon a reggelen benyújtottak egy hatalmas, energetikai tárgyú csomagot. Hát, azt hittem, hogy ezt a gyalázatot nem lehet überelni, és a mai nap mégis megtörtént. Tehát amit ma a kormánypárti többség az alkotmányügyi bizottság ülésén művelt, azzal megint átlépett egy határt, sebet ejtett a magyar parlamenti demokratizmuson.

(19.50)

Zárószavazás előtti módosító javaslatként adtak be egy meglehetősen terjedelmes energetikai törvénymódosító csomagot az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvényjavaslathoz, rövid nevén a lex Szijjártóhoz. (Folyamatos zaj a kormánypártok soraiban.) Látom, hogy nem érdekli önöket, de hátha bírnak kicsit koncentrálni. (Nyakó István: Hahó! Van még itt valaki?)

A módosítás szövege, amit ma reggel beadtak, a következőképpen szól. "A földgázellátásról szóló 2008. évi XL. törvény - a továbbiakban: gázellátási törvény - 3. § 55. pontja helyébe a következő rendelkezés lép: szervezett földgázpiac a szervezett földgázpiaci engedélyes által működtetett, a regionális földgázforgalmat elősegítő kereskedési rendszer, amelyben az energiakereskedelem és az ahhoz kapcsolódó ügyletek megkötése és lebonyolítása szabványosított formában történik." Tehát a gázellátási törvény szerint a tevékenységet szabványosított formában kell végezni.

Ugyanakkor rendelkezik a magyar törvényhozás egy úgynevezett jogalkotási törvényről is, amely szerint ilyet nem lenne szabad beadni. Zárószavazás előtti módosító javaslatot elvileg csak koherenciaprobléma esetén, az adott tartalom ellentmondása miatt lehetne beadni. Ez, amit fölolvastam - gondolom, képviselőtársaim számára is világos -, nagyon szoros kapcsolatban van a lex Szijjártóval, mert nem tudna működni a gázpiac, ha Szijjártó úr két helyről vehetne föl javadalmazást. (Derültség az MSZP soraiban. - Közbeszólás: Nem is arról a törvényről szól, ami be van nyújtva.) Tehát, ahogy itt hozzászólásként elhangzott, egyáltalán semmi köze nincs ahhoz a törvényhez, ami meg lett nyitva. Sajnos ez tipikus példája a Fidesz-KDNP elmúlt egyévi törvényalkotásának. Önök nemcsak kapkodnak, nemcsak folyamatosan improvizálnak, de mindezt szakmailag megalapozatlanul, előkészítetlenül és rosszul csinálják.

A zárószavazás előtti módosító javaslattal ugyanis a kormány alapvetően egy olyan problémát kíván orvosolni, amelyet két hónappal ezelőtt saját maga okozott egy jól működő energetikai rendszer megszüntetésével, és egy olyan rendszert hoz be, ami az EU jogrendszerével nem biztos, hogy összeegyeztethető lesz. Önök akkor úgy döntöttek, hogy a hővel kapcsolatos villamos energiát előállító erőművek esetében a beruházásaik megtérülésétől és az energiahivatal által kiadott érvényes határozatoktól függetlenül megszüntetik a villamos energia támogatott árú kötelező átvételét. Tehát szerzett jogot visszamenőleges hatállyal szüntetnek meg.

Nem foglalkoztak azzal, hogy ez jelentős távhő-áremelkedéssel járhat egyes városokban, továbbá több tízezer ember munkahelyét is veszélyezteti. Ez az ország legkorszerűbb, 1000-1200 megawattnyi energiakapacitását jelenti, ezzel növelik Magyarország földgázfelhasználását, és elősegítik Magyarország egyoldalú függését az orosz gázimporttól.

Ami hirtelen ma reggel eszükbe jutott, azzal az a baj, hogy nem tudtak érdemi megoldással előállni. Önök ugyanis továbbra is támogatni kívánják ezeket az erőműveket, csak egy más módon, a rendszerhasználati díjon keresztül. A rendszerhasználati díjon keresztül az 50 megawattnál kisebb kapacitású erőművek esetében 1 forint 20 fillér támogatást kívánnak adni, ami nem vethető össze a korábbival, tehát az öt évnél fiatalabb erőművek megtérülése nem biztosított. Képletesen szólva azt mondhatnám, hogy önök felgyújtották a házat, most pedig kétségbeesetten szaladgálnak vízért, de kapkodásukban olajat öntöttek a tűzre. Ebből még baj lesz.

Ugyancsak kíváncsian figyeljük, mi az oka annak, hogy hirtelen sietséggel létre akarják hozatni az MVM-mel a földgáztőzsdét, hiszen ez alapos előkészítést igényelne, és az uniós határideje is hátrébb van még. Az már különös érdekesség, hogy a kormány a saját magának szabott határidőt fogja meghosszabbítani.

Úgy gondoljuk, hogy ez a típusú eljárás méltatlan az Országgyűléshez, ideje lenne visszatérni legalább a stratégiai ágazatokban a konzultációhoz. Nem szégyen, ha önök egyedül nem tudnak a korábbiaknál jobb szabályokat kitalálni, de nem kell próbálkozni mindenáron, ha abból ilyen rossz végeredmény sül ki. Forduljanak nyugodtan szakértőkhöz. Itt állunk, itt vagyunk (Derültség.), állunk rendelkezésre, ezt pedig vonják vissza.

Köszönöm szépen. (Derültség és taps az MSZP soraiban. - Derültség és moraj a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage