DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ma az alkotmányügyi bizottság ülésén azt gondoltam, hogy csak egy rossz vicc ez a zárószavazás előtti módosító, bár a nemzeti cinizmus rendszerében már semmin nem lepődik meg az ember. Nem tudom, hogy egyáltalán - nem az, hogy önök, Ágh képviselő úr tisztában van-e azzal, hogy egyébként mihez adja a nevét. Szerintem fogalma nincs. (Zaj, közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Nézzük meg a Házszabály 107. § (1) bekezdését! Azt mondja, hogy "a zárószavazás megkezdése előtt módosító javaslatot lehet benyújtani bármely, korábban megszavazott rendelkezéshez kapcsolódóan, ha a megszavazott rendelkezés nincs összhangban az alkotmánnyal vagy más törvénnyel, a törvényjavaslat már megszavazott rendelkezésével vagy a törvényjavaslat módosítással nem érintett valamely rendelkezésével."

Melyik eset forog fenn? Arról van szó, hogy itt esetleg arra gondolnak, hogy vannak képviselők, akik az energialobbi emberei, és az energialobbitól kapnak fizetéskiegészítést? Vagy mi köze van a képviselői javadalmazásról szóló törvényi szabályozásnak a gáz-, illetve villamosenergia-törvényhez? Meséljék már el! Ez, amit itt önök most megcsinálnak, ez egész egyszerűen a Házszabály lábbal tiprása. Önök fölszámolták az alkotmányosságot, és nagyon világosan az értésünkre adták ma, hogy az alapvető parlamentáris szabályokat sem tisztelik. Úgy jött be ez a módosító javaslat ma az alkotmányügyi bizottságba, hogy fizikailag sem volt kiosztva jó néhány bizottsági tag számára.

Nem lehet kabarét csinálni a parlamentből! Önök most ezt teszik. Nem lehet ilyen súlyú törvényeket semmilyen összefüggésben nem álló más törvényhez zárószavazás előtti módosítóként benyújtani! Szeretném önöket emlékeztetni egy 2003-as eseményre, amikor az álbaloldali kormány a kórház-privatizációt próbálta keresztülhajszolni a parlamenten, Mádl Ferenc köztársasági elnök visszaadta az Országgyűlésnek politikai vétóval. Erre az akkori házvezetés úgy reagált, hogy gyakorlatilag megkerülve a politikai vétó intézményét, keresztülhajszolta újra vita nélkül ugyanazt a törvényjavaslatot. Akkor ezt az eljárást az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta, egész egyszerűen azért, mert olyan módon szegte meg az álbaloldali kormány, illetve a parlamenti többség a jogalkotási szabályokat, a parlamentáris szabályokat, hogy az komolyan fölvetette a jogbiztonság sérelmét.

Tekintettel arra, hogy ma még lehetőségünk van arra, hogy a jogbiztonság sérelme miatt Alkotmánybírósághoz forduljunk, természetesen ezt az itt önök által nyilván megszavazásra kerülő módosító javaslatot haladéktalanul el fogjuk küldeni az Alkotmánybírósághoz.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP, az MSZP és a Jobbik soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage