L. SIMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! "Mi, magyar zarándokok nemcsak az anyaország területéről, hanem Felvidékről, Délvidékről, Erdélyből és Kárpátaljáról, Szlovákiából, Szerbiából, Romániából és Ukrajnából is azért jöttünk, hogy hálát adjunk azért az ezeréves lengyel-magyar barátságért, mely annyi áldást hozott a két nép történetébe. Azért jöttünk, hogy hálát adjunk közös szentjeinkért, Szent Hedvigért, Szent Kingáért, Boldog Özsébért, Boldog II. János Pál pápáért; közös nagyjainkért, Báthoriért és Sobieskiért. Köszönjük, Mennyei Atyánk, hogy megóvtad népeinket ezer éven át, köszönjük, Szűzanyánk, anyai közbenjárásodat és oltalmadat. (Zaj az ellenzék soraiban.) Köszönjük mindazt a szeretetet..." Ez egy idézet egy püspöktől, legyenek kedvesek végighallgatni méltósággal! "Köszönjük mindazt a szeretetet, amit lengyel testvéreinktől kaptunk, köszönjük ezt a szívélyes, őszinte, szeretetteli fogadtatást, itt Czestochowában, a lengyel egyház szívében."

Ezeket a mondatokat Székely János esztergom-budapesti segédpüspök prédikációjából idéztem, amely a múlt szerdán 900 magyar zarándok jelenlétében a czestochowai kegytemplomban bemutatott felemelő és gyönyörű, ritkán átélhető közösségi élményt adó szentmisén hangzott el.

2011 júniusának végén 700 magyar zarándok indult el vonattal Lengyelországba, s hozzájuk csatlakozott több mint 200 olyan hívő, akik buszokkal, személyautókkal érkeztek meg Krakkóba, de sokan gyalogosan, 28 nap alatt tették meg az utat. A Budai László és munkatársai által szervezett zarándoklatot Székely János, Majnek Antal és Tamás József püspökök, valamint Bátor Botond pálos tartományfőnök vezette, fővédnöke Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt. A feszített tempójú, gazdag program történelmi találkozássá, a lengyel és a magyar nemzet sok évszázados barátságát szimbolikusan is megerősítő gesztussá nemesült. A zarándokok magyar nyelvű szentmisén vettek részt a krakkói Mária-templomban, ahol Stanislaw Dziwisz bíboros és Krakkó város elöljárói köszöntötték őket, majd a királyi útvonalon átvonultak a Wawelbe, ahol Lengyelország szíve dobog. Itt megkoszorúzták a nemrég tragikus körülmények elhunyt államfő, Lech Kaczynski és felesége, valamint Jozef Pilsudski tábornok sírját.

Krakkóban szóba került a szocialisták által bezárt magyar főkonzulátus sorsa, amelynek újbóli megnyitását sokan várjuk. Lengyelország hazánk stratégiai partnere, legfontosabb közép-európai, sőt uniós szövetségese, emiatt és történelmi okokból is elvárjuk a hibás döntés orvoslását.

A zarándokok következő állomása Czestochowa volt, ahol az egyetlen magyar eredetű szerzetesrend által alapított és működtetett pálos kolostorban, a Jasna Góra-i szentélyben, a lengyel nemzet lelki központjában vettek részt szentmisén, keresztúton és közös imádságon. Az utazás zárásaként Ószandecen átsétáltak az 1999-ben felállított székelykapu alatt, s szentmisén vettek részt a klarissza kolostor melletti bazilikában. A II. Béla király lányának, Szent Kingának a sírja előtti főhajtás egyben a közös történelem előtti tisztelgés is volt. A zarándokút végén megtekintették a II. János Pál Központot, ahonnan folytatták az útjukat Magyarország felé.

Tisztelt Képviselőtársaim! A zarándokút ugyan nem volt része a sikeres magyar uniós elnökség lezárását és a lengyel elnökség kezdetét kísérő hivatalos ünnepségeknek, mégis szimbolikus diplomáciai aktussá, bizonyos értelemben népi diplomáciai szolgálattá vált. Ezt erősítette az a tény is, hogy a Magyar Országgyűlés elnöke nem csupán fővédnöke volt a zarándoklatnak, hanem személyesen vett részt a programokon, a kétnapos vonatozástól kezdve valamennyi közös imádkozásig.

Többünknek abban a megtiszteltetésben lehetett része, hogy magyar országgyűlési képviselőként a zarándoklaton részt vehettünk.

A nemzeti zarándoklaton Ékes Ilona képviselő asszony, Soltész Miklós államtitkár úr és jómagam is megjelentünk, életre szóló élménnyel, tapasztalattal gazdagodva.

(14.10)

Ugyan az út magánút volt, a czestochowai zarándokokat és a magyar képviselőket nem csupán Roman Majewski házfőnök fogadta, hanem a lengyel parlament képviselői is köszöntöttek bennünket, a szentmise végén felolvasva a lengyel parlament elnökének baráti üdvözletét.

Az uniós elnökség hivatalos átadását előkészítő aktusnak tekinthető zarándoklatnak a lelki és hitbéli megerősödésünk mellett legalább ilyen fontos a politikai üzenete, a két nép barátságának és a két ország számára az uniós intézményrendszerben rejlő lehetőségeknek a hangsúlyozásán túl nem mehetünk el amellett, hogy az Európai Unió önmagában csak egy keret, s közös felelősségünk az, hogy ez a keretrendszer ne váljék a politikusok és a bürokraták magánügyévé. Azt kell elérnünk, hogy az uniós polgárok, köztük a lengyelek és a magyarok is magukénak érezzék az egyesült Európa gondolatát és megvalósult intézményeit; valódi érdek- és értékközösséggé, éppen a mostanihoz hasonló (Az elnök csenget.) népi diplomáciával, illetve a politikusok és az eurobürokraták hatékony ellenőrzésével válhat az Unió.

Sajnos nem tudom befejezni. Tisztelt Képviselőtársaim! Csak annyit mondok zárásként, hogy a magyar keresztények június végi lengyelországi zarándoklata nem csupán az azon részt vevő 900 anyaországi és határon túli magyar, hanem a teljes magyar nemzet, sőt az elnökségben bennünket váltó lengyelek és rajtuk keresztül az egész Európai Közösség ügye.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage