PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Országgyűlés költségvetési bizottságának módosító javaslata szerint, amelyet a kormánypárti többség elfogadott, 2011. október 1-jétől megszűnik az üdülési csekk adókedvezménye, tehát megkezdődik a kivezetése a piacról.

Bár az eddig vásárolt üdülési csekkeket 2012. október 1-jéig fel lehet használni, ezt követően szerepét a Széchenyi-pihenőkártya tölti be, amely a felhasználás alapján szűkebb körű szolgáltatásokra és csak a szálláshely igénybevételével együtt használható fel. Az üdülésicsekk-rendszer az elmúlt években beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hiszen a belföldi turizmus motorjává vált, és az utóbbi két évben az évente közel 50 milliárd forint értékben értékesített csekket 13,5 ezer elfogadóhelyen lehetett beváltani. Ez növelte a fogyasztást, fehérítette a gazdaságot, csökkentette a munkanélküliséget, növelte a vállalkozások nyereségét és a helyi önkormányzatok bevételét is. A Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány eredményéből 2003 és 2010 között 28 milliárd forint jutott a kisnyugdíjasok, az alacsony jövedelmű, többgyermekes munkavállalók, a szakmunkástanulók és a fogyatékkal élők üdültetésének támogatására - ez a hét év alatt közel egymillió fő részére tette lehetővé ezt a támogatási formát, illetve annak igénybevételét. 2010-ben 130 ezer rászoruló részére juttatott az alapítvány kedvezményes üdülési csekket.

Az üdülésicsekk-rendszer megszűnésével a helyére lépő Széchenyi-pihenőkártya az eddig megismert szabályozás szerint nem biztosítja azt, hogy az aktív korú munkavállalókon túl a kisnyugdíjasok, a szakmunkástanulók, a fogyatékkal élők is részesülhessenek a kártya által nyújtott kedvezményben, és annak garanciáit sem, hogy ugyanez a kör - tehát az alacsony jövedelműek, a többgyermekes munkavállalók - valamilyen kiemelt figyelmet vagy garanciát kapjon arra az általános, mindenkit megillető feltételeken túl, hogy ugyanúgy részesülnek kedvezményes üdülésicsekk-szolgáltatásban vagy kedvezményes SZÉP-kártya szolgáltatásban, mint ahogy ez az elmúlt években történt.

Ezért kérdezem tehát az államtitkár urat: mit tesz a kormány annak érdekében, hogy a kisnyugdíjasok, az alacsony jövedelmű, többgyermekes munkavállalók, a szakmunkástanulók, a fogyatékkal élők a jövőben is részesüljenek az üdülésicsekk-rendszer által biztosított, hasonló kedvezményes üdülési, pihenési, egészségmegőrzési támogatásban?

Várom a megtisztelő válaszát. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage