L. SIMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Szeretném felhívni képviselőtársaim figyelmét az előttünk fekvő határozati javaslat indoklására, amelyben a következő olvasható: "Az Országház előteréül szolgáló Kossuth Lajos tér maga is visel közjogi funkciókat, a magyar állam főtere, illetve a gyülekezési jog állampolgári gyakorlásának kiemelt színtere, és osztozik az Országgyűlés épületének turisztikai szerepében. A jelen tanúsága szerint azonban e funkciókeveredésből fakadó elvárásoknak jelen állapotában sem a tér, sem az Országház nem képes a XXI. századnak megfelelő színvonalon eleget tenni." Tehát hogy akkor egy kicsit jobban kifejtsem, ez azt jelenti, hogy a tér jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy ott - a Kossuth-szobor környékétől eltekintve, hogy akkor Novák képviselő úrnak is igaza legyen - megfelelő módon gyakorolhassák a választópolgárok a gyülekezési jogaikat.

Ez a határozati javaslat természetesen nem zárja ki azt, hogy a tér rekonstrukciója esetén a jövőben ne gyakorolhassák az állampolgárok az állampolgári jogaikat. A Kossuth tér köztér, közterület, úgy annak átalakítása, rekonstrukciója, a parkoló fölszámolása, a fadézsák elvitele után - sőt azután különösen - alkalmas lesz arra, hogy az állampolgárok a gyülekezési jogaikat ott gyakorolhassák.

A parkolással kapcsolatban elhangzott vitát én álvitának tartom, szerintem a határozati javaslat egyértelműen rendelkezik arról, hogy az állam által működtetendő mélygarázst szeretnénk létrehozni, amely természetesen az országgyűlési képviselők számára is parkolási lehetőséget biztosítana.

A Károlyi-szoborral kapcsolatban szeretném elmondani képviselőtársaimnak, hogy szerintem az előterjesztés egyértelmű. Azt mondja az előterjesztés, hogy "ennek érdekében az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy végezze el mindazokat a jogszabály-előkészítési, egyeztetési, jogalkotási és igazgatási feladatokat, amelyek eredményeként... e) az 1956-os tragikus sortűz áldozatai emlékének megörökítése és a téren jelenleg álló képzőművészeti alkotások méltó elhelyezése mellett visszaállítható a tér képzőművészeti arculatának 1944 előtti állapota".

Itt van a kezemben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Műemlékvédelmi Tudományos Intézetének 2007-ben publikált "Budapest, Kossuth tér" című dolgozata, amelynek alcíme: "Történeti áttekintés és műemlékvédelmi szempontok a tér rehabilitációjához". Ebben az igen részletes és alapos dolgozatban fényképekkel, térképekkel, helyszínrajzokkal illusztrálható az 1944 előtti állapot. Én azon az állapoton Károlyi Mihály szobrát nem látom. (Dr. Schiffer András: Á...!) Én nem látom, képviselő úr.

Nem hiszem, hogy ilyen módosító indítványokra lenne szükség, mert egyébként egy sor más probléma is van Károlyi Mihály szobrán kívül, amelyeket kezelni kell. Károlyi Mihály életművének a megítélése rendkívül ellentmondásos. Én a magyar történelem negatív figurái közé sorolom. (Dr. Schiffer András: Ugyan!) Hát, most tetszik Schiffer képviselő úrnak vagy nem tetszik, én a negatív figurák közé sorolom. (Az elnök megkocogtatja a csengőt.) Köszönöm szépen, hogy egy kis figyelmet biztosít, elnök úr.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage