MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyra értékelem az államtitkár úrnak a hõsies kiállását, és hogy ennyi butaságot és tévedést ennyire harcosan véd itt a parlamentben, de talán jó volna és helyes volna, ha Matolcsy úr is bejárna a munkahelyére, és válaszolna azokra a kérdésekre, amelyekben a döntést õ készíti elõ. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Úgy van! - Taps ugyanott.)

Az elmúlt héten Matolcsy úr bejelentése alapján egyértelmûvé vált, és hivatalosan is a kormány beismerte, hogy a kormány gazdaságpolitikája megbukott. Három fontos gazdaságpolitikai célt tûztek ki, ezek közül egyiket sem sikerült önöknek elérni és teljesíteni.

Az elsõ, amit a kormányalakításkor kitûztek célként, hogy 4-6 százalékos gazdasági növekedés lesz Magyarországon. Ehhez képest a mostani javaslatban 1,5 százalékos növekedéssel számol a költségvetés, és azt mondják a szakértõk, hogy ha önök a tényekkel és a realitásokkal szembeni szabadságharcukat tovább folytatják, akkor recesszióba is dönthetik a magyar gazdaságot.

A második ilyen fontos célkitûzésük az volt, hogy évente százezer munkahelyet fognak teremteni, mert valóban Magyarországon a munkanélküliség a legnagyobb probléma. Ezzel szemben azt tapasztaljuk, hogy a mostani, jövõ évi költségvetési terv a munkanélküliségi ráta stagnálásával számol, tehát nemhogy új munkahelyek teremtõdnének, hanem még a munkanélküliségi ráta is stagnálni fog. Egy évvel ezelõtt a kormány azt is célul tûzte ki, hogy azonnali, mindenki számára érezhetõ, radikális adócsökkentés lesz Magyarországon, ezzel szemben az elmúlt héten önök egy radikális adóemelést jelentettek be a kormány részérõl. Az ország megújítása helyett ezért az egyértelmûen kijelenthetõ, hogy az elmúlt 21 év legbrutálisabb megszorítása fog következni a magyar emberekre.

A választási kampányban önök azt ígérték, hogy jólét és gyarapodás lesz az önök kormányzása idején, ezzel szemben a magasabb keresetûeket kivéve kevesebb pénz fog maradni az emberek zsebében, mert csökkennek a reálkeresetek, és nõnek az árak. Nem értem, hogy most miért nem tiltakozik Szijjártó Péter, úgy látom, a teremben sincs, vagy éppen Varga Mihály, õ sincs a teremben, hiszen 2009-ben papagájkommandóként szajkózták azt, hogy az adóemelés és a jövedékiadó-emelés, az áfaemelés rossz az embereknek. Hadd mondjak két idézetet tõlük.

Szijjártó úgy fogalmazott: "Az emberek helyzete egyre nehezedik a kormány adóemelései miatt, hiszen az áfa és a jövedéki adó növelése következtében emelkednek az árak, így a családoknak egyre kevesebb pénz marad a zsebükben." Varga Mihály azt mondta: "Az áfa és a jövedéki adó emelésével a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévõk járnak a legrosszabbul.", majd hozzátette: csak olyan adóváltoztatást tud elfogadni, amely radikálisan csökkenti az adó- és járulékterheket.

(13.30)

Kíváncsian várom, hogy most Varga Mihály hogyan fog szavazni erre a költségvetési elképzelésre. És arra is kíváncsi vagyok, hogy most miért nem hallhatják a magyar emberek az önök tiltakozását. Miért nem szólalnak meg ezek a fideszes képviselõk, és követelik ugyanazt a saját kormányuktól, mint amit tettek az elõzõ idõszakban az elõzõ kormány esetében? (Taps az MSZP soraiban.)

Egyértelmûvé vált, hogy önök hazugságokkal traktálták a magyar embereket az elmúlt négy évben és a választási kampányban folyamatosan. Ígéreteikkel ellentétben a mai kormány politikája nem szól másról, mint hogy elveszik az ország pénzét, és odaadják a gazdagoknak. Ez a politika szociális válsághoz fog vezetni, ezért radikális változtatásra van szükség, ezért az MSZP a következõ javaslatokat teszi.

Igazságosabb, többkulcsos adórendszert kell bevezetni, hiszen a jelenlegi rendszer igazságtalan. A pénzt a többségtõl elveszi és odaadja a keveseknek, és ez olyan költségvetési bevételkiesést jelent, ami csak újabb megszorításokkal és adóemelésekkel kompenzálható. Emellett csökkenteni kell a munkára rakódó járulékterheket, hogy növeljük a foglalkoztatás bõvítését, és kisebb terheket rakjunk a kis- és középvállalkozókra. Gazdaságélénkítési alapot kell teremteni, hogy a hazai termelésben segítsük a Magyarországon termelõ cégeket, és igen, állami eszközökkel szociális gazdaságfejlesztésbe kell kezdeni. Emellett pedig igazságos költségvetésre van szükség, nem olyanra, amely a terheket továbbra is azokra teszi, akiknek már amúgy is nehezebb az életük, és sokkal kevesebbjük van.

Tisztelt Képviselõtársaim! Közös érdekünk, hogy ebbõl a válságból, ahová önök vezették ezt az országot (Zaj, derültség a kormánypártok soraiban.) minél gyorsabban és a legkisebb negatívumokkal kerüljünk ki, mert amit önök tesznek, az bûnös felelõtlenség és tudatos károkozás.

Ezért arra kérem önöket, hogy ne csak a számokat (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.) és a költségvetési sorokat nézzék, hanem azokat az embereket is, akik küzdenek a napi életlehetõségért, és õrájuk gondoljanak, amikor ezt a költségvetést elfogadják.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage