DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõ Úr! Miniszterelnök urat idézi, nevezetesen "egy évünk van arra, hogy az adósságcsapdából kitörjünk". Mondta ezt tavaly decemberben, és én úgy gondolom, hogyha még nem is járt le az egy év, de a kormány jól sáfárkodott ezzel az egy évvel.

A GDP-arányos államadósság az önöktõl örökölt 81 százalékos szintrõl az év végére 73 százalékos szintre megy le. Jól sáfárkodtunk (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.), valóban egy évünk volt rá, és egy év alatt megtettük azt, amire önök nem voltak képesek.

Az államháztartási hiány 3 százalék alatt van, nem 8,3 százalék, 3 százalék alatt van, nem úgy, mint az önök idejében.

Elindultak azok a szerkezet-átalakítási folyamatok is, amelyek stabilizálják az államháztartást, hogy ez tartós legyen. Bõvül a foglalkoztatás, egy év alatt 43 ezer új munkahely jött létre, és növekszik, ha nem is olyan mértékben, mint szeretnénk, de növekszik a gazdaság.

Azt kérdezi képviselõ úr, hogy hol a jólét. Én csak azt tudom mondani, mint amit az elõbb is, rossz a kérdés. Az a kérdés, hogy milyen feltételek kellenek ahhoz, hogy az emberek a munkájukkal, szorgalmukkal, tehetségükkel maguknak jólétet tudjanak teremteni, és nem az a kérdés, hogy a jólétet hogyan ossza el ön vagy bármelyik szocialista képviselõ.

Nos, ha megnézzük azt, hogy a kormány mit tett azért, hogy az emberek jólétet tudjanak maguknak teremteni, úgy gondolom, hogy nagyon sok lépést felsorolhatnék. Csökkentettük a személyi jövedelemadót, és bevezettük az egykulcsos, 16 százalékos arányos személyi jövedelemadót, amely nem bünteti aránytalanul azt, aki többet dolgozik, többletmunkára, többlettermelésre, nem utolsósorban tanulásra ösztönöz.

(15.10)

Csökkentettük a vállalkozásokra rakódó adóterheket a társasági adó csökkentésével. Csökkentjük az államadósságot, errõl már volt szó. Fokozatosan lehetõvé tesszük, hogy az állampolgárok kiléphessenek a devizaadósságból. Csökkentjük a vállalkozásokra rakódó adminisztrációs terheket, a kormány elõtt van már az az 500 milliárdos programsorozat, amelyik 500 milliárddal csökkenti a következõ évben a vállalkozásokra rakódó adminisztrációs terheket. Rugalmassá tesszük a foglalkoztatást annak érdekében, hogy könnyebben lehessen a munkaerõpiacra belépni. A Start-munkaprogram lehetõvé teszi azt, hogy az emberek hozzáférjenek a munkához. Az uniós forrásokat, mondhatnánk így, a pályázati hozamvadász magatartás helyett sokkal inkább az értékteremtõ tevékenység felé tereljük.

A tisztelt képviselõ úr azt mondja, hogy a kormány nem ura a gazdasági folyamatoknak. Ma már másodszor szaladok bele, megmondom õszintén, igazi voluntarista, vagy ha úgy tetszik, sült szocialista fogalmakba. Az egyik volt az egyébként, a közgazdasági szabályszerûségek és törvényszerûségek, valamint a gravitáció szembeállítása. Hasonló, ugyanez: a kormány nem ura a gazdasági folyamatoknak. A kormány ura lehet és kell hogy legyen a költségvetésnek, az államháztartásnak, a hiánynak és az adósságnak, mint ahogy önök képtelenek voltak arra, hogy annak urai legyenek, de nem lehet ura a gazdasági folyamatoknak, hiszen azt sok-sok millió gazdasági szereplõ dönti el saját egyéni döntésével. Önök lehet, hogy egy tervgazdaságban ezt megpróbálták, de azért szemmel láthatóan ez nem sikerült abban a negyven évben. A gazdaságot a gazdasági szereplõk önálló, szabad döntése határozza meg.

Arra kérem a tisztelt képviselõ urat végül, hogy a kormányt ne terhelje feleslegesen ilyen marxista és osztályharcos kérdésekkel. A kormány azon dolgozik, hogy olyan feltételeket teremtsen, amelyek között mindenki elõbbre juthat a saját munkájával.

Köszönöm a figyelmet, kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage