TÓTH CSABA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! A devizában eladósodott emberek megsegítésére szükség van jó javaslatokra, azonban ez a javaslat nem nyújt átfogó segítséget a devizahitelesek problémáinak megoldására, csak azoknak segítség, akik egyébként is tudják fizetni a részleteiket, azok a családok vissza tudják fizetni a rögzített árfolyamon a tartozásukat, õk valóban jól járnak. Ezzel a legjobb, a leginkább fizetõképes adósok kerülnek ki a rendszerbõl.

De mi lesz azzal a mintegy 300 ezer családdal, aki fizetésképtelenné vált az utóbbi egy évben? Ezek fele már több mint 90 napon túl nem fizetõ adós, másik részüknek 1-2 hónap elmaradása van, nekik nincs megtakarításuk, hogy abból elõtörlesszenek, ha lenne, fizetnék a havi részleteket is. Vagy nem tudnak majd hitelt felvenni, hiszen megváltoztak a jövedelmi viszonyaik, vagy az ingatlan fedezetértéke már nem nyújt kellõ fedezetet a hitelfelvételhez, már nem éri el a fennálló tõketartozást, és valószínû, hogy a bankok alacsonyabb fedezetértéket állapítanak meg, mint ami a devizahitel volt.

Számukra egyetlen módja van, hogy igénybe vegyék ezt a lehetõséget, hogy kiszállnak a hitellel terhelt ingatlanból, s az eladásból finanszírozzák a végtörlesztést. Ebben a helyzetben kérdés, hogy a bank partner lesz-e ebben, hiszen egy késedelembe esett adós csak a bankkal együttmûködve tud értékesítésbe kezdeni, ettõl kezdve pedig csak a bank hozzáállásán múlik, hogy az árfolyam-különbözetbõl adódó veszteséget választja, hogy csökkentse a nem fizetõ adósoknál jelentkezõ kockázatot, vagy hagyja bedõlni, így az ingatlant késõbb már önállóan értékesítheti.

A bank a késedelmes hitelek esetén viszont az árverési kvóta miatt csak korlátozott mennyiségben indíthat meg kényszerértékesítéseket. Abban az esetben viszont, ha a hitelintézet vállalja az árfolyamveszteséget, s az adóssal karöltve értékesíti az ingatlant, akkor megkerülheti a kvótarendszert. Nagy kérdés, hogy a bankok miként vélekednek e kérdésrõl.

Így tehát ez a javaslat nem oldja meg ezeknek az adósoknak a problémáját, ez csak ismét a jómódúakat támogatja, míg az óriási gondokkal küzdõ családokra további terheket ró. Ez a javaslat a szegényeket még rosszabb helyzetbe hozza, ez méltánytalan és nem támogatható. Mi azt tartjuk fontosnak, hogy érdemi megoldás szülessen a bajba került hitelesek problémáira.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage