DR. STAUDT GÁBOR (Jobbik): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt idõszakban számtalan ellentmondásos, baljós jövõkép jelent meg a készülõ önkormányzati törvénnyel kapcsolatban. Mivel úgy érezzük, hogy ezekkel kapcsolatban a társadalmi vitát a kormányzat kikerüli, az ellenzéki pártok véleményére gyakorlatilag nem kíváncsiak, ezért egy napirend elõtti felszólalásban vagyok kénytelen néhány aggodalmunkat megosztani ezzel kapcsolatban.

A fókuszpontba azért Budapestet teszem, hiszen itt alakultak ki a legvéresebb fideszes belharcok, már-már háborús viszonyok, és fõleg itt az önkormányzati törvény koncepciója felszínre hozta azokat a rég elhibázott, a rendszerben meglévõ problémákat, amelyek jelen állapotban akár Budapest egységét is veszélyeztethetik, és megvan az esélye annak, hogy a helyi kiskirályok oltárán Budapest egysége és amit a magyarok fõvárosának nevezünk, az feláldozhatónak látszik a Fidesz által. Olyan hangok is felmerültek, hogy akár Budapest kimaradhatna ebbõl az önkormányzati törvénybõl, és késõbb kerülne szabályozásra. Ennek természetesen nem látnánk az indokát. Nyilván erre is valamiféle megerõsítést vagy cáfolatot várnánk. Eddig ezzel kapcsolatban is ellentmondásos hírek jelentek meg.

Úgy érezzük, hogy az egész önkormányzati törvény a Fidesz és annak vezetõi, helyi kiskirályai érdekeihez van szabva, és emögött a megyék vagy akár a fõváros érdeke eltörpül. Nem látjuk, hogy végre egy egységes feladattérkép kerülne meghatározásra, ahol az állami, megyei, helyi önkormányzati feladatok meghatározásra kerülnek, és ezekhez a megfelelõ forrásokat is odarendeljük. Amiket viszont helyette itt a koncepcióban fellebbentettek, az nem más, mint az önkormányzatok ellehetetlenítése és akár vidéken a kisebb településeknek a végsõ tönkretétele.

Ahogy említettem, Budapesten annál kaotikusabb a helyzet, hogy a Budapesti Önkormányzatok Szövetsége és a fõváros vezetése már oly nyíltsággal esik egymásnak, ami egészen egyszerûen érthetetlen, fõleg annak tükrében, hogy a választópolgárok vélhetõen azért szavaztak nagy számban a Fidesz-KDNP jelöltjeire, hogy béke legyen fõvárosi viszonylatban is, hogy a kerületek és a fõváros jól együtt tudjanak mûködni, és egy esetleges új törvény koncepciója kapcsán az együttmûködésé és a hatékonyságé legyen a fõ szerep, ne a véres harcoké és a kiskirályok tündökléséé. Mire gondolok? Itt olyan területeket szeretnének a kerületek maguknál tartani, mint például a parkoltatás vagy akár a közterület-felügyelet, vagy a parkoltatáshoz és a közterület-felügyelethez a kerékbilincselés kérdése is odatartozhat. Ez mindig súlyos, zavaros, korrupcióval terhelt terület, ahol 23 kiskirályságra nyilván nehezebb odafigyelni, a kontroll és a korrupciómentes mûködés sokkal nehezebben tartható fenn, mint egy egységes fõvárosi mûködés esetén. De akár említhetném a közútkezelést, a közösségi közlekedést vagy akár a közmûvek, közmûszolgáltatások kérdését is, amit nyilván nem lehet kerületenként megoldani, és jelenleg ezt az abszurd, a fõváros és a kerületek viszonylatában megosztott rendszert ezeken a területeken mindenképpen fel kellene számolni.

Nem tudom, a kormányzat az olyan kijelentésekkel tud-e azonosulni, hogy Budapest gyakorlatilag 23 település egysége. Én úgy tudtam, hogy a magyarok fõvárosa - javítsanak ki a jelen lévõ kormánypárti képviselõk és a kormány képviselõi. És azokat a feltételezéseket és felmerült híreket is abszurdnak tartjuk, hogy a 23 polgármester automatikusan legyen tagja az egyébként is lecsökkentett létszámú Fõvárosi Közgyûlésnek. Ez egyrészt a demokrácia megcsúfolását is jelentené, hiszen aki nem tud polgármestert adni, a rá leadott szavazat annyit is ér, hiszen egy-két képviselõnél többet akkor sem tud bejuttatni egy formáció, ha adott esetben közel 20 százalékot elért.

Tehát úgy látjuk, hogy a jelenlegi helyzet sokkal tragikusabb irányba tart, mint amit elvártunk volna. Úgy látjuk, hogy nem egy egységes Budapest és egy elfogadható mûködés, hanem a teljes káosz, a kiskirályságok megerõsödése felé halad a kormány. Nagyon szeretnénk, ha ezeknek a törekvéseknek gátat szabnának, és egy olyan önkormányzati törvény jönne be ide a Ház elé, ami mûködõképes, a jövõbe mutat, és mindenképpen kiállja a demokrácia próbáját is.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage