ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Engedjék meg, hogy ezúton hívjam fel a figyelmüket arra, hogy a héten zajlik az állampolgári részvétel hete címû rendezvénysorozat. Immár hatodik éve ez a kampányhét országszerte olyan eseményeket futtat, amelyek az emberek valódi ügyeirõl és a közösségek problémáiról szólnak - nem a mesterségesen gerjesztett politikai, illetve médiatematikáról, hanem azokról a helyi, kistérségi ügyekrõl, problémákról és megoldási alternatívákról, amelyek közvetlenül érintik õket.

Az állampolgári részvétel hete olyan civil rendezvények sorozatából áll, amelyek során közvetlenül beleszólhatnak, megvitathatják a szûkebb környezetük ügyét, és ezzel mindennél erõsebben hívják fel a döntéshozók figyelmét a részvételi demokrácia fontosságára. Helyi, megyei és országos akciók, szakmai és civil találkozók, médiaesemények, nyilvános gyûlések, fesztiválok, kiállítások adják össze az állampolgári részvétel hetének programját. Az idei témák között van a "valódi demokráciát most!", a "változásban a civil szabályozás", "az önkéntesség", illetve "a fiatalok közjóért való tevékenysége".

Azért ajánlom a kormánytöbbség figyelmébe a rendezvénysorozatot, mert ez a valódi részvétel, ez a valódi nemzeti konzultáció. Csak a társadalmi kérdések egyeztetésének alulról építkezõ, valódi formája tudja betölteni azt a szerepet, amelyet önök is fontosnak tartanak.

Az LMP a részvétel pártja, és gyakran tapasztaljuk, hogy megmosolyognak minket, hiszen immár a tizenvalahányadik kongresszusunkat tartjuk, de ez is azért van, mert egyik fõ célkitûzésünk a döntéshozatalhoz való hozzáférés feltételeinek javítása. Ma különösen fontos a döntéshozatal decentralizációja a közigazgatásban és a fejlesztéspolitikában. Meggyõzõdésünk, hogy az ilyen jellegû kezdeményezések támogatásával volna lehetséges az érintetteket, a helyi közösségeket bevonni a jövõ tervezésébe. Fontos lenne a választott képviselõknek, a civil társadalom meghatározott képviselõinek és az intézmények képviselõinek bevonásával tudatos tervezési munkába kezdeni. Az LMP önkormányzati koncepciójának egyik fõ fókusza is ez - a felülrõl kényszerített politikai reformok helyett a legkisebb közösségekre kell alapozni.

Az állampolgári részvétel hetének apropóján engedjék meg, hogy figyelmükbe ajánljak néhány, a kisközösségek fejlesztése és a civil tudat kialakulása terén az elmúlt évtizedekben létrejött jó gyakorlatot. A Közösségfejlesztõk Egyesülete közremûködésével Tardoson valósult meg egy program, amelynek célja a helyiek minél szélesebb körének aktivizálása, a falu jövõjének tervezésébe való bevonásuk volt. Itt történt meg az, hogy amikor szóba álltak a falu lumpennek tartott rétegével, kiderült, hogy ugyanazok a problémáik, és hogy õk is tenni akarnak a sorsuk jobbra fordulásáért és a közösségért - azóta együtt dolgoznak. A Stratégiakutató Intézet a Fejér megyei Aba településen olyan modellt hozott létre, amelynek egyik kulcseleme az e-demokrácia és az e-közigazgatás együttes fejlesztése. A modellben az önkormányzattal párhuzamos utcaközösségek összefogásával újfajta képviselet valósul meg. A Cromo Alapítvány állampolgári tanácsrendezvényei szintén a helyben élõk mozgósítását célozzák olyan ügyek mentén, mint a tervezett és folyamatban lévõ beruházásokkal kapcsolatos lakossági igények összegyûjtése, a helyben élõknek a települési klímavédelmi stratégia kialakításába való bevonása, vagy a település lakóinak a település hulladékkibocsátását csökkentõ programja sikeres lebonyolításába való bevonása. Csókakõn például a volt polgármester fogott társadalmi fejlesztésbe, vagy a Magyar Faluszövetség elnöke, Szabó Gellért Szentkirályon mûködtet egy helyi nemzeti konzultációs rendszert.

A fenti példák arról tanúskodnak, hogy lehetséges olyan közvetlen és személyes képviseleti rendszert felépíteni, amely a település egészét érintõ kérdésekben folyamatos tanácskozási és kezdeményezési csatornát jelent. Ilyen környezetben fejlõdik az állampolgári tudatosság és felelõsségvállalás. Az állampolgári részvétel hetéhez mindenki csatlakozhat, aki fontosnak érzi az emberi kezdeményezés, cselekvés és részvétel fejlesztését, a demokrácia és a civil társadalom erõsítését. Ezúton is biztatok mindenkit a programsorozatban való részvételre.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az LMP soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage