TIFFÁN ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselõtársaim! Megtiszteltetés számomra, hogy e Ház falai között beszélhetek a magyar borászatról. Úgy érzem, tartozom ezzel a magyar bor tradíciójának, az egész Kárpát-medencei borásztársadalomnak és bortermelõ õseimnek.

A magyar bor múltja, tradíciói, minõségi fejlõdése és a magyar szõlészek és borászok elhivatottsága megfelelõ alapot teremt arra, hogy méltó módon foglalkozzon a tisztelt Ház ezzel az ágazattal. Az elsõ figyelemre méltó jel az volt, amikor 2010 tavaszán 12 pontban fogalmazták meg kollégáim a legsürgetõbb problémákat, amelyek megoldásra várnak.

Az utóbbi években, évtizedekben a magyar szõlõterületek nagysága látványosan lecsökkent, a telepítési kedvet felváltotta a kivágási kényszer vagy az arra való hajlam. Tele van az ország leromlott állapotú ültetvényekkel, ráadásul az a luxus is megtörténhetett hazánkban, hogy valamikor fantasztikus bort adó, nagy értékû dûlõket Natura 2000-es területekhez csatoltak. Ezeket vissza kell adni a magyar borásztársadalomnak.

A szõlõ-bor ágazat legnagyobb esélye az elmúlt három évben az EU összességében sok milliárdra rúgó szerkezetátalakítási támogatása volt. Ha azt nevezzük eredménynek, hogy sikerült elkölteni, akkor eredményesek voltunk, mert elköltöttük. Kétharmad része másodosztályú szõlõkataszterbe sorolt szõlõk felújítására fordítódott, jórészt azokra, amelyekre a kivágási támogatásokat is igénybe vették. Közben folytatódott a legértékesebb területek ültetvényeinek eróziója.

Az ágazatot leginkább az elképesztõ mennyiségû adminisztrációs teher sújtja. Egy egységnyi bor forgalomba hozatalához, kereskedéséhez, egyáltalán az elfogyasztásához egy osztrák borosgazdának nagyságrendekkel kevesebbet kell körmölnie, mint egy magyarnak. Ne takarózzunk az EU-s szabályozással, hiszen õk is tagjai az Uniónak, mégis kezelhetõvé tudják tenni az adminisztrációt.

Az egyszerûsítés érdekében kiemelkedõ jelentõségû az integrált informatikai rendszer mihamarabbi elindítása és minél hatékonyabb alkalmazása. Végsõ cél, hogy a borászok egy helyen, egy ablaknál szolgáltathassák be az összes adatot valamennyi érintett hatóság részére, megfelelõ szakmai segítség mellett.

Tekintettel arra, hogy Magyarországon egyre nagyobb mennyiségben készül pezsgõ, amelynek mind nagyobb mennyiségû hazai fogyasztása kedvezõen hat a hazai szõlészeti és szõlõ-bor ágazatra, kívánatos lenne a pezsgõ jövedéki adójának felülvizsgálata, végsõ soron forgalombahozatali járulékká alakítása. Az adminisztrációs terhek csökkentése érdekében kívánatos lenne továbbá a környezetvédelmi termékdíj átterhelése azokra, akik az érintett csomagolóanyagokat értékesítik a borászok részére. Indokolatlan, hogy a borászokat az elõállított, szigorúan adminisztrált és ellenõrzött szõlõboron túl még a csomagolóanyagok vonatkozásában is adminisztráció terhelje.

Szükség lenne aktuális nemzeti bormarketing-stratégia alakítására, annak hatékony végrehajtására, illetõleg végrehajtása során az eredményesség folyamatos ellenõrzésére. A magyar bor marketingje, akár az arra szánt források felhasználását, akár a belföldi vagy a külföldi megjelenés technikai lebonyolítását illetõen rossz alapokra van helyezve. Mindannyian tudjuk, hogy a forgalombahozatali járulék 60 százaléka bormarketingre kell hogy fordítódjon, mégsem értünk el megfelelõ eredményt.

Tisztelettel és határozottan kérem a magyar kormányt, hogy adja a magyar borásztársadalom kezébe a marketingpénzek felhasználását, és hozzon létre számukra egy olyan akkreditált kifizetõhelyet, intézményt, amelynek mûködése segíti a magyar bor régi fényének csillogását. Ehhez azonban az kell, ami a magyar borásztársadalom régi adóssága: egy hatékonyan mûködõ, teljes konszenzuson alapuló szakmaközi szervezet létrehozása, amely egyrészt érdekvédelmi szervezetként mûködne, másrészt a kezébe adott intézményeket egy átlátható, logikusan felépített rendszerben mûködtetné. Ebben a rendszerben foglaljon helyet a központi irányítás alatt mûködõ öt kutatóintézet, amelyek nem az egyetemek kénye-kedve szerint mûködnek, hanem a szakma által meghatározott módon végzik feladatukat.

Szükség van még az oktatás megújítására is. A jól mûködõ villányi és budafoki középfokú oktatási intézményeinknek a Corvinus Egyetem borászati intézménye irányítása alá történõ bevonásával lehetõség nyílik egy egységes koncepció szerinti magas szintû oktatásra. Ha ezeket a lépéseket megtesszük, lerakjuk a kutatás, a marketing és az innováció mûködésének hatékony alapjait.

Tisztelt Képviselõtársaim! A magyar bor egy fantasztikus követe az országnak, amely bárhová a világba eljuttatva, minõségromlás nélkül képes képviselni az országunkat. Ezért kérek mindenkit, mivel a 24. órában vagyunk, fogjunk össze, mert hatalmas kincs van a kezünkben, és ha nem fogunk össze és nem teszünk semmit, akkor a kontraszelekció ecetes habjaiba fogunk fulladni.

Köszönöm szépen megtisztelõ figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage