MÁGORI JÓZSEFNÉ (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselõtársak! Én készültem egy irománnyal, de Göndör István képviselõtársam néhány reflexiójára szeretnék azért reagálni.

Kikérte a szocialista kormányzat nevében a Fidesz-kormány által talált 7 százalékos lyuk kérdését, a 700 milliárd forintot. Azt mondta, hogy nem valósult meg a tervezésük. (Gõgös Zoltán közbeszól.) Tehát akkor 7 százalékos tervezési hibával készítették el a költségvetést ezek szerint. (Közbeszólások az MSZP padsoraiból: Nem igaz!) Én meg azt mondom, hogy ezek a Bajnai-kormány elhelyezett aknái voltak, mert várták, hogyan lehet ebbõl kikecmeregni valahogy állami, pénzügyi szinten. (Gõgös Zoltán közbeszól.)

(16.40)

Azt is mondja Göndör úr, hogy a kapkodás jeleit látta. Úgy látszik, hogy az elsõ akciótervet és a második akciótervet nevezi õ kapkodásnak. (Szûcs Erika: Az elsõt biztosan nem! Az a dicsõségjelentés!) Én pedig azt mondom, hogy ez egy kényszerû lépéssorozat volt ahhoz, hogy az önök 7 százalékos tervezési hibáját valahogy korrigálni tudjuk.

Én inkább azt mondom, hogy a kormányzat nagyon jól lépett. Nem azt választotta, hogy megszorítja az embereket, és újabb valamilyen sarcokat vet ki, hanem megkereste azokat az ágazatokat (Gõgös Zoltán: Semmi ilyen nincs!), amelyek a legkevésbé sínylették meg a gazdasági válságot. Ezek voltak a bankok és a multik, és kivetett - köznéven - bankadót és multiadót. Ez volt önök szerint a kapkodás. A bankok és a multik dolgoznak olyan nyereséggel, hogy nyugodtan és könnyen ki tudták fizetni. Mivel én a gazdasági életbõl jövök, nem pedig valamiféle hivatalból, nagyon jól tudom, hogy milyen árrésekkel és hogyan dolgoznak, és abba bõven belefért az, amit rájuk róttak. (Gõgös Zoltán: Mégsem rakták bele!)

A nyugdíjról meg még valamit, a magánnyugdíjpénztárról. Uram, nekem egy kollégám 2 millió 800 ezer forintot fizetett be '98-tól a magánnyugdíjpénztárba, mert akkor volt kezdõ munkavállaló, és kötelezõ volt neki. Mit gondol, mennyi hozadéka volt a 13 évi fizetésnek? Elmondom: 172 ezer forint. Mondja már meg nekem valaki azt, hogy ez milyen nyugdíj-kiegészítésre jogosít, vagy milyen nyugdíj születik ebbõl majd 20 év múlva, mert körülbelül most éppen 40 éves. Itt súlyos félreértések vannak, amit ez a kormány próbál rendbe rakni. Úgyhogy józanságra intek itt mindenkit, és azt kérem, hogy ezeket az Európában egyébként szokatlan módszereket ismerjék el úgy, mint Európa más tagállamaiban is elismerték és bevezették, és örüljünk annak, hogy egy ilyen zárszámadási törvény van elénk bocsátva, és azt szavazzuk meg. Szavazzuk meg azért, mert a morális és pénzügyi válságnak ez az elsõ állomása, amit próbál megoldani a kormány a 2010. évi zárszámadási év kapcsán.

Azt mondja Göndör úr, hogy majd nagyon kíváncsi lesz 2012-ben, amikor a zárszámadást tárgyaljuk, a 2011. évi tekintetében, hogy akkor ki, mit és kire kell, mert abban már nem érintett a szocialista kormány. Én üzenem, hogy az önök nyolc éve mindenben érinti még az idei évet is meg a jövõ évet is, és sajnos még akár másik öt évet is. Úgyhogy nem kényszerûségbõl mutogatunk visszafelé, hanem az önök nyolc éve meghatározza nem a gyerekeim, hanem az unokáim életét is. Ettõl nem kellene olyan büszkének lenni, mert ez nem valami fényes jövõ.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz soraiból.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage