DR. SÓS TAMÁS, az oktatási, tudományos és kutatási bizottság kisebbségi véleményének ismertetõje: Elnök Úr! Államtitkár Urak! Tisztelt Ház! Az iménti két elõadás is bizonyítja, hogy kormányoldalról igyekeznek hamar túl lenni ezen a kötelezõ feladaton. Én úgy gondolom, itt azért sokkal többrõl van szó. Mi úgy gondoljuk, hogy ez a törvényjavaslat több oknál fogva nem támogatható, errõl szeretnék szólni. Ennek vannak tartalmi okai és formai okai.

Önmagában már az is egy érdekes színfolt, hogy szokás szerint sajnos a másfél esztendõ alatt ennek a parlamentnek már kialakult egy szokásrendszere, pénteken este megjelenik a parlament honlapján az elõterjesztés, és hogy, hogy nem, gyors körtelefon a bizottsági tagok között, és már hétfõn tárgyaljuk bizottsági keretek között. Számos ilyen példa van. Nem hiszem, hogy egy ilyen horderejû kérdést, ezeket az elõterjesztéseket lóhalálában kellene tárgyalni, ez ettõl egy komolyabb ügy.

Milyen típusú tartalmi problémák vannak az elõterjesztéssel? Azt gondolom, ha azt nézzük, és magát a felsõoktatás szerkezetét tekintjük, számunkra ez elfogadhatatlan - majd konkrétabban is szeretnék szólni -, és így, ahogyan az államtitkár úr mondta, ezt is vitatom. Úgy gondolom, itt a szakmai színvonalat is gyengíti a most kialakítandó rendszer, ráadásul sem az államtitkár úr, sem a többségi elõadó nem szóltak arról, hogy a költségvetésnél felesleges egyedi kiadásai is lesznek majd az átalakítás kapcsán. Ugye, az elhangzott, hogy három felsõfokú oktatási intézmény erõszakos, mondhatnám így, egybeolvasztásáról van szó, mondhatnám úgy is, hogy egy kikényszerített integrációról, ahol a közel másfélszáz éves önálló magyar katonatisztképzés intézményét, illetve intézményi önállóságát számolják föl, és ráadásul nem adnak arra választ, hogy azok az emberek, akik ott végeztek, rendkívül büszkék arra, és nincsenek megnyugtató válaszok, itt, a bizottsági ülésen a tárca képviselõje sem tudott megnyugtató választ adni. Gondolom, errõl ma este még fogunk beszélni.

(19.00)

Ráadásul az is nagyon érdekes, hogy a Fenntartói Tanácsban, amelyben három minisztérium is képviselve van, nem kapott helyet a mindenkori oktatási miniszter, és semmilyen fenntartói jogosítvánnyal nem rendelkezik. Ez különösképpen azért érdekes, mert itt egy állami felsõoktatási intézményrõl van szó. Ez az oktatási ágazat újabb gyengítése, ami véleményünk szerint elfogadhatatlan.

Külön szeretnék szólni arról, közismert, hogy napirenden van az új felsõoktatási törvény, bár nem tudjuk, hogy melyik koncepció az igazi, mindig kiszivárog valahonnét valami, de talán az az igazi, ami most napirenden van. Ugyanakkor ilyen vonatkozásban is úgy gondolom, hogy meg kellett volna várni a felsõoktatási törvény elfogadását. A két párhuzamosan futó koncepció gyakorlatilag semmilyen viszonyban nincs egymással, és elõre látható, hogy a létesítendõ új intézmény mûködése törvényi akadályokba fog ütközni, ezért bizonyos módosításokra majd szükség lesz a következõ idõszakban.

Szeretném szóba hozni, hogy nem szóltak a Természettudományi Múzeumról, amely az új intézmény egyik központi épülete lenne. A Természettudományi Múzeumot a közelmúltban több milliárd forintból újították fel és korszerûsítették, amely Budapest egyik népszerû kulturális, közmûvelõdési intézményévé nõtte ki magát. Ezt a fejlesztést az új intézmény elhelyezése tönkreteszi. Errõl is kellene beszélni.

Feltûnõen kiemelt övezetben fekvõ intézmények épületei, ingatlanjai szabadulnak fel például a Gellérthegynél és a város más területein. Azt gondolom, ez is nagyon nagy körültekintést igényel. Ezekrõl nem esett szó, de bizonyos sajtómegnyilatkozások ma már szólnak errõl. Úgy gondolom, hogy ezekre is megnyugtató választ kellene adni. Az elõkészületek során ezek nem születtek meg.

Köszönöm szépen.

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage