SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Az általam mélyen tisztelt korelnök úr egy nagyon találó példát, illetve mondatot mondott, hogy a tudomány mi: úgy jellemezte, hogy az ismeretlen halmaz vizsgálata.

Államtitkár úr, az a probléma, hogy a jogszabályok pénteki benyújtása számunkra az ismeretlen halmazok vizsgálata. Amikor úgy nyújtanak be törvényjavaslatokat, hogy nem ismerjük az irományokat, így valóban az ellenzék dolgát nemhogy megkönnyítik, de valóban arra játszhatnak, hogy kifárasszanak minket. Úgy gondolom, hogy ez nem fog mûködni, nem fog menni.

Mindenesetre dicséret is illeti az államtitkár urat, mert ha jól emlékszem, akkor a mai nap során õ volt az elsõ, aki már az elsõ ellenzéki felszólalás után felállt, és válaszolt néhány kérdésre. (Szávay István: Nem jellemzõ.) Igen, ez nem jellemzõ. Azonban egy kérdésre adott válasz kimaradt, ezt a végén még szeretném feltenni, hátha kapunk rá választ.

Többen említették már az ellenzéki képviselõk közül, hogy ez az új egyetem egy kakukktojás lesz a felsõoktatásban, ugyanis az irányításába az oktatásért felelõs miniszter nem szólhat bele. Szintén említette az államtitkár úr, hogy ugyan voltak egyeztetések az oktatási minisztériummal, de valóban a közigazgatási, és a honvédelmi és rendvédelmi miniszter fogja gyakorolni a fenntartói jogokat. Nekem kicsit inkoherensnek tûnik az, hogy akkor az elsõ helyen kijelölt bizottság miért az oktatási bizottság. Ezt nem igazán értem, de biztos erre is fog tudni válaszolni az államtitkár úr.

Szintén egy kicsit visszautalnék a tavaszi vitára, a Közszolgálati Egyetem létrehozásáról szóló törvényben van egy nagyon érdekes passzus, illetve annak tekintetében érdekes, amit most az államtitkár úr mondott az imént, miszerint a felsõoktatási törvény által létrehozott felsõoktatási rendszerbe fog valamilyen szinten illeszkedni ez az új intézmény. Az elõzõ törvényben szerepel egy ilyen passzus, hogy a felsõoktatási törvény rendelkezései a Nemzeti Közszolgálati Egyetem létesítése és mûködése tekintetében szubszidiárusnak tekintendõk. Akkor ezt most nem értem pontosan, az államtitkár úr majd biztosan megmagyarázza nekem.

Egy nagyon komoly aggályunknak adtunk hangot már az elõzõ törvény vitájában is, amire azt a választ kaptuk akkor, hogy itt nem arról van szó, hogy a közigazgatás militarizálása a cél, hanem pontosan fordítva, civilesíteni szeretnék a katonaságot és a rendõrséget. Úgy vélem, hogy ebben a törvényben beigazolódott az a gyanúnk, hogy itt igazából a militarizálásról van szó.

Néhány apróbb példát szeretnék említeni. Itt elõír ez a javaslat egy fogadalomtételt, és ezzel kötelezõvé teszik az egyetemhez való lojalitást, és korlátozzák a hallgatót abban az esetben, ha vélt jogsérelem érné, hogy az eljárás jogerõs lezárásáig a nyilvánossághoz forduljon. Én ennek nem látom indokoltságát.

Egy nagyon érdekes elõírást is találtunk benne, miszerint a javaslat megtiltja a közigazgatási képzésben részt vevõ hallgatóknak is, hogy a közigazgatás szerveinek törvényben meghatározott feladataival összeegyeztethetetlen célú szervezethez tartozzanak. Azt ugyanakkor, hogy mely szervezetek tartoznak ebbe a körbe, nem nagyon taglalja a törvény, inkább a dékán hatáskörébe utalja, hogy határozza õ meg, hogy kik tartoznak. Ez egy veszélyes terület szerintem. Itt, ha már az elõbb alkotmányossági aggályokról volt szó, akkor én úgy látom, hogy inkább itt lehet alkotmányossági aggálya a törvényjavaslatnak. Kíváncsi vagyok, hogy mi a kormány álláspontja ezzel kapcsolatban.

Szávay képviselõtársam is említette már ezt a bizonyos 8. §-t.

(20.00)

Ezen törvény 8. §-a tulajdonképpen rögzíti az alaptörvény azon passzusát, ami az önállóságot garantálná, azonban ebben a javaslatban azt látjuk, hogy az intézmény részletes képzési és tanulmányi követelményeit - ebbe beleértve a tantervet, az oktatási programot, a tantárgyi programot - a fenntartói testületnek kell jóváhagynia. Én úgy gondolom, hogy ez szintén érdekes passzusa a javaslatnak.

Végezetül elõször azokat a kérdéseket szeretném megismételni, amelyekre, úgy gondolom, hogy nem kaptunk kellõképpen választ. A Természettudományi Múzeumnak most valóban ki kell költöznie vagy nem? Értesüléseink szerint erre 100 millió forint már elment, és a költözésnek meg kellett kezdõdnie, és a kérdés, amire nem kaptunk választ, hogy a fennmaradó épületekkel mi a kormány távlati terve. Az elõzõ vitában, amikor azt mondtam, hogy oda fogunk figyelni, hogy mi lesz ezekkel az épületekkel, akkor Hende miniszter úr hátratekintve mondta, hogy helyes, úgyhogy most is ebben a szellemben megkérdezem, hogy mi lesz ezekkel az épületekkel. Elõre is köszönöm államtitkár úr megtisztelõ válaszát.

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage