DR. TÓTH JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 1990. szeptember 30-án tartották az elsõ szabad helyhatósági választásokat. Az önkormányzati rendszer azóta több mint két évtizedes fejlõdésen ment keresztül. A közigazgatási rendszer megkerülhetetlen része lett. Szeptember 30-a a helyi önkormányzatok napja, kifejezve, hogy az elsõ helyhatósági választások napja a demokratikus jogállam kiépítésének meghatározó eredménye. Fontos errõl e falak között emlékezni, hiszen ebben a teremben fogadta el 98 százalékos többséggel a rendszerváltó Országgyûlés az európai értelemben is modern, demokratikus önkormányzati rendszert szabályozó törvényt.

Értékké vált mindannyiunk számára a helyi demokrácia, az önkormányzati önállóság. Ekkortól a települések lakosai is résztvevõi, alakítói, nem csak elszenvedõi a döntéseknek. Az 1990-94 közötti idõszakban történt meg az önkormányzati rendszer alapjainak lerakása. Az alrendszer ekkor nyerte el karakterét. Ma az önkormányzati rendszer látja el a közszolgáltatások többségét, a lakosság számára elérhetõ közelségben vannak. Az állam az elmúlt két évtizedben folyamatosan újabb feladatokat adott át az önkormányzatoknak, sokszor forrás nélkül. Az önkormányzati rendszer súlya növekedett. Ma körülbelül 4500 önkormányzati feladatot közel 300 törvény ír elõ. A 21 év eredményei tárgyiasulnak beruházásokban.

Legalább ilyen értékes az a hozadék, amely az önkormányzati jogok felelõsségteljes alanyává tette a választópolgárok közösségét. Megvalósul a helyben igényelt és az önkormányzatok által biztosított szolgáltatások napi lakossági ellenõrzése, a döntéshozatal demokratizmusa. Meggyõzõdésem, hogy a közszolgáknak kijár a tisztelt Ház elismerése és köszönete. Köszönet érte.

Tisztelt Országgyûlés! Mit hozott az önkormányzatoknak az elmúlt közel másfél év? Azt, hogy bûnbakként az állam célkeresztjébe kerültek, stigmatizálva, mint az államadósság emelkedésének okozói. Ezzel szemben a valóság az, hogy az önkormányzati rendszer teljes adóssága az államadósság 5-6 százaléka. Az adósságállomány többsége közel 100 helyhatóság felelõtlen gazdálkodásának következtében keletkezett. Újabb fedezet nélküli kötelezõ feladatokat hozott. Az ígért feladattal arányos finanszírozás helyett 2011-ben mintegy 80 milliárd forintnyi forráskivonást hozott.

És még valamit. A bizonytalanságot. Bizonytalanságot az önkormányzati rendszer átalakítását illetõen. Huszonegy év hosszú idõ, és tudjuk jól, hogy az önkormányzati rendszeren is van igazítanivaló. Ez az igazítás csak akkor lesz eredményes, ha azt hozzáértõk és nem mûkedvelõk végzik. A májusban megismert, azóta sokak által megtagadott úgynevezett koncepción kívül ellentmondó hírek vannak. És amit tudunk, az is inkább elkeserítõ. A kormány álláspontját, az átalakítás fõ irányait nem hozták nyilvánosságra. Úgy látszik, hogy a kormány szándékát a települések lakói, az önkormányzatok alanyai elõl titkolják.

Tisztelt Ház! Ez az év hozott egy alaptörvényt is, amelynek rendelkezései minimalizálják az önkormányzatok alkotmányos garanciáit. Az oktatás és az egészségügy átalakításának oly gyakran változó hírei az önkormányzatiság kiüresedésének irányába mutatnak. A fülkeforradalom hevében sem kellene megfeledkezni arról, amit Magyary Zoltán mondott: a közigazgatás az emberekért van. Az embereket csak a magyar közigazgatás tudja kiszolgálni. A közigazgatás átalakításának folyamatáról írva Mártonffy Károly Bismarck szavait idézi, amely szerint: "A reformok fáradságos munka és kölcsönös elõzékenység, a lépésrõl lépésre haladás gyümölcsei. Nem szöknek elõ Minervaként, készen Jupiter koponyájából."

Az eddigiekbõl a fáradságos munka helyett rögtönzés, a változtatásokat megalapozó hatástanulmányok, számítások hiánya, a kölcsönös elõzékenység helyett az erõteljes állami centralizáció, a lépésrõl lépésre haladás helyett a mindent egyszerre, azonnal megváltoztatni akaró, hamis küldetéstudat érzékelhetõ. Az eddig ismertté vált változásokból, elképzelésekbõl úgy tûnik, hogy a javaslatokat kiagyalók inkább hatalomtechnikusok, mint szakemberek. A minisztériumi könyvtárak polcairól nem Magyary mûveit, hanem a második tanácstörvényt vették le, ihletet meríteni újjáépítõ munkájukhoz.

Köszönöm megtisztelõ figyelmüket.

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage