MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyûlés! Kedves Képviselõtársaim! Akaratlanul is keretbe helyezõdik itt a napirend elõtti felszólalások sora, hiszen dr. Tóh József képviselõ úr is az önkormányzatiságról és az önkormányzatok 21 esztendõvel ezelõtti elsõ választásának idõpontjához alakított önkormányzatok napjáról szólt. A többi napirend elõtti hozzászólás is komolyan érintette az önkormányzatiságot, hiszen akár a cigánykérdés, akár a most hallott arzénmentesítés kérdése vagy a vörösiszap-katasztrófa mindegyike az önkormányzatainkat nagyon súlyosan érinti.

21 esztendõvel ezelõtt, 1990. szeptember 30-án, az elsõ szabad önkormányzati választáson a rendszerváltást követõen új önkormányzatokat választott Magyarország. Ennek az új önkormányzat-választásnak a legfontosabb üzenete és reménysége mindannyiunk számára a rendteremtés volt. Akkor is, 21 esztendõvel ezelõtt abban reménykedtek a magyar polgárok, hogy új önkormányzatokkal, új helyi közösségekkel, új, önmaguk felett rendelkezõ közösségekkel egy új világot tudunk teremteni. Ennek - hála istennek és a becsületesen, tisztességesen dolgozó önkormányzatoknak, polgármestereknek, képviselõknek - nagy része meg is valósulhatott.

Sok-sok gond és nehézség az, amellyel az önkormányzatoknak ez alatt a 21 esztendõ alatt küzdeniük kellett és küzdeniük kell. Teljesen természetes, hogy az a feladat, amelyet magukra vállaltak az önkormányzatok, nem oldható meg egyik pillanatról a másikra, hiszen az elõtte levõ 40 esztendõs tanácsi rendszer az önkéntességet, az önkormányzatiság gondolatát teljesen semmibe véve, felsõ irányítással mûködött csak.

Az elmúlt egy esztendõrõl - miután tegnap volt az önkormányzati választás egyéves évfordulója - néhány gondolatot szeretnék mondani. Elsõsorban azt, hogy az új parlament történelmi döntést hozott akkor, amikor az önkormányzatok képviselõinek létszámát a felére csökkentette. Korábban is több alkalommal volt próbálkozás erre, de mindig elmaradt az a döntés, amelyet az új parlament többsége meghozhatott a tavalyi esztendõben. Így a megfelezett politikusi létszámmal megkezdett választások sikere azt az eredményt hozhatta, amelyet most már egy év távlatából nyugodt szívvel állapíthatunk meg, hogy az önkormányzatok hatékonysága semmiben nem szenvedett csorbát annak következtében, hogy a létszámuk a felére csökkent - mármint a politikusok létszáma.

Azért is fontos ezt hangsúlyozni, hogy csak a politikusok száma csökkent, mert a korábbi - fõleg az SZDSZ által támogatott - gondolat arról szólt, hogy az önkormányzatok számát is csökkenteni kell. Nagyon örülök annak, hogy ez végleg kikerült a gondolkodásból, és a parlamentben ma már nem nagyon lehet hallani ezt a gondolatot, mi magunk pedig amellett kardoskodunk, hogy nemhogy az önkormányzatok számát nem lehet csökkenteni, hanem sokkal inkább meg kell erõsíteni azt az önkormányzatiságot, amely egy-egy település erejét jelentheti.

Döntés született a közigazgatás átszervezésérõl, elõkészítés alatt van a járási rendszer bevezetése, a kormányhivatalok felálltak a kormánymegbízottak vezetésével, és megszületett a Magyary-program, Magyary Zoltánról elnevezve, aki azt mondta, hogy az emberek számára azt a tudatot és szilárd bizalmat kell megadni, hogy az állam egyrészt erõs, másrészt, hogy az állam az övék. Ha valamit, akkor igazán ezt lehet megérezni az önkormányzatiságban.

Megszületett a megállapodás a tegnapi napon a kormány és a megyék között is az intézmények átvételérõl, és a kormány folyamatosan az elmúlt esztendõben megsegítette a forráshiányos kis önkormányzatokat, így az én választókerületemben is nagy segítséget kapott Dunaszentmiklós, ahol a tavalyi nagy esõzések következtében az esõvíz elvitte az utat. Készül az új önkormányzati törvény, amelynek segítségével (Az elnök a csengõ megkocogtatásával jelzi az idõkeret leteltét.) egy egészen új önkormányzati rendszer indulhat Magyarországon.

Tisztelettel köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage