TÁLLAI ANDRÁS belügyminisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Képviselõ Úr! A reagálásomban én is inkább az elmúlt egy, illetve majdnem másfél évrõl szeretnék beszélni. Azt gondolom, hogy a kormányprogram kiemelt részévé vált a közigazgatási rendszer megújításának szükségessége; a közigazgatási rendszer, amely egyrészrõl az állam által elõírt közszolgáltatások elvégzését, másrészt pedig az önkormányzati közfeladatok biztosítását kell hogy jelentse.

A közigazgatási rendszer átalakítása megkezdõdött, hiszen a kormány deklarálta, hogy létre kell hozni a középszintû államigazgatási szerveket. Ennek elsõ lépéseként ez év január 1-jétõl létrejöttek a megyei szintû kormányhivatalok. Ez azonban - mint tudjuk - a munka elsõ részét jelenti, és ahogy ezt ön is jelezte, a következõ lépés a járások létrehozása, a járási kormányhivatalok kialakítása, és ezáltal az államigazgatási szolgáltatások nem az önkormányzatok általi, hanem a járási kormányhivatalok általi megszervezését fogja jelenteni.

A kormányprogramon túl az Országgyûlés ez év áprilisában elfogadta az alaptörvényt, amely két fontos részbõl áll. Egyrészt a meglévõ önkormányzati alapértékek kimondása és a folyamatosság biztosítása, így az önkormányzati alapértékek, az, hogy minden településen lehessen képviselõ-testületet, polgármestert választani, az, hogy a képviselõ-testületeknek a döntéshozás során alapjogaik vannak - rendeletalkotás, határozathozatal, költségvetés megalkotása, a vagyonnal való gazdálkodás, és sorolhatnám az alaptörvény által biztosított jogokat -, ezen túl új célokat és feladatokat is meghatározott, például a törvényességi felügyelet kiépítését, illetve a társulások - az önkormányzatok általi szabad és kötelezõ társulások - létrehozását.

Az elmúlt egy év eredményének tekintem, hogy a 2011. évi költségvetés kapcsán egyrészt nem romlottak az önkormányzati állami támogatások, másrészt pedig a mûködésüket kiegészítõ támogatás mértéke és összege pedig jelentõsen megnövekedett, hiszen a 2011. évi költségvetés több mint 31 milliárdot tartalmaz erre a célra. Ezen túl egy hosszú évekkel ezelõtt mûködõ zárt rendszer szabaddá vált, és így sokkal több önkormányzat képes és tud most már pályázni a kiegészítõ mûködõ támogatásra, erre a bizonyos önhikire. Ennek eredménye, hogy az elsõ fordulót követõen 11,6 milliárd forint összegben 1182 önkormányzat részesült támogatásban. Soha Magyarországon egy gazdasági évben ennyi önkormányzat mûködési kiegészítõ támogatásban nem részesült.

Értéknek tekintem azt is, hogy meg tudtuk tartani az önkormányzati fejezeten belül a kimondottan önkormányzati fejlesztések lehetõségét, így például ebben az évben önkormányzati intézmények felújítására és sportingatlanok felújítására és építésére 355 önkormányzat részesült támogatásban.

Én is fontos mérföldkõnek tekintem, hogy a szocialista kormányzás által lényegében lenullázott megyei önkormányzati rendszer sorsa rendezõdött, egy teljesen új feladatrendszerben fogják a jövõben végezni a munkájukat, amely a fejlesztésben és a területrendezésben fog megnyilvánulni, ugyanakkor pedig az a kérdés, hogy napról napra növekedett az adósságállományuk, és a mûködésképtelenség szélére, határára jutottak. Ez a kérdés is a minap megoldódott, és a parlament fogja kimondani majd szavazásával a végsõ döntést.

(9.50)

Fontos kérdés az új önkormányzati törvény kérdése, az önkormányzati rendszer átalakításának kérdése. Itt az elõkészítõ munkálatok megtörténtek, és a törvény nulladik változatát immár a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium megkapta, az õ véleményét követõen fogjuk a közigazgatási eljárásban folytatni a törvény-elõkészítõ munkát.

Köszönöm a figyelmét a parlamentnek. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage