BABÁK MIHÁLY, a Fidesz képviselõcsoportja részérõl: Köszönöm. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Elnök Urak! Engedjék meg, hogy megköszönjem önöknek, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének azt a jelentést, amelyben mintegy száz oldalon demonstrálták a munkájukat, és megpróbáltak minket, törvényhozókat, parlamenti képviselõket képbe helyezni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elmúlt évi munkájáról.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ebbõl a százoldalas anyagból, bárhol felüti az ember, nagyon fontos információkat kap. El kell mondanom azt, hogy nem voltunk információk hiányában az elmúlt években sem, csak azt a rugalmas alkalmazkodást, amit a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletétõl elvárt volna a tisztelt Ház és a Magyar Köztársaság polgárai is, sajnos nem kaphatták meg az elmúlt években, hiszen a pénzügyi-gazdasági válság vagy gazdasági-pénzügyi válság olyan anomáliákat és olyan hibás termékeket szült a piacon, amivel nagyon sok állampolgárnak gondja és baja volt.

Bizottsági elõadóként elmondott összegzésemben említést tettem a déj vu érzésrõl, mert ezekre a fontos információkra korábban lett volna szükség, és a konkrét intézkedésekre is. De mint mondtam, nem volt meg a lehetõsége a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének arra, hogy konkrétan, akár rendeletalkotással is, beavatkozzon a pénzügyi folyamatokba.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Úgy gondolom, nagyon fontos szektorról beszélünk akkor, amikor a pénzügyi szektorról tárgyalunk, hiszen mindenhez a világon pénzre van szükség, ez a szektor forrásokat gyûjt, finanszíroz, hitelez, szolgáltat és pénzpiaci tranzakciókat folytat.

(10.40)

Tehát az életünket mindenhol átszövi, ezért a gazdaság, a reálszféra, az állampolgárok találkoznak azokkal a pénzügyi közvetítõkkel, intézményekkel, szervezetekkel, amelyek a pénzügyeiket bonyolítják. Tehát nem mindegy, hogy milyen rend van ezekben a szervezetekben, és hogyha valamit észlel a felügyelet, akkor potens módon, idõben intézkedni tud, vagy felhívja a törvényhozás figyelmét.

A kedves képviselõ asszony el fogja majd mondani azt, hogy igen, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete a bizottsági ülésen is jó párszor figyelmeztette az aktuális kormányt az elmúlt 8 évben, hogy komoly pénzpiaci anomáliák vannak. Csak az a baj, hogy amikor nem hallgatnak, nem figyelnek, csak beszélnek, akkor nem veszik észre a fontos információkat. Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem vette észre az aktuális kormány, az elmúlt 8 év szociális-liberális kormánya azt, hogy milyen kedvezõtlen folyamatok kezdenek eluralkodni a pénzpiacon, és nem vette figyelembe azokat a jelzéseket sem, amelyeket a szervezet, a felügyelet adott a különbözõ bizottsági üléseken. Ez nagy baj, mert ebbõl komoly károk származtak, ugyanis ha valakinek nincs potenciálja, nincs alkalma intézkedni, akkor félkarú óriás, teszi a dolgát, felügyel, de nem tud intézkedni, és akinek kell intézkedni, jelen esetben a kormánynak és a törvényhozásnak, az pedig ezekkel adós maradt. Komoly károk keletkeztek az elmúlt 8 évben.

Hölgyek, Urak! Nem sokat szeretnék beszélni az elmúlt idõszakról, de azt hiszem, azt nyilvánvalóvá kell tenni, hogy azok a közállapotok, amelyek a pénzpiacon eluralkodtak, az elõzõ 8 év hibái és bûnei. Kérem, a nem tevés, a nem cselekvés is bûn, ugyanis a világ olyan, hogy alkalmazkodni kell a változó folyamatokhoz, és ha az ember nem alkalmazkodik, akkor baja, problémája és gondja lehet. Ha meg lehet elõzni egy problémát, vagy idõben észreveszi, akkor lehet tompítani ezeket a pénzpiaci hatásokat. A lakosság sem lehetett a helyzet magaslatán, hisz maga a felügyelet tájékoztatta a lakosságot, csak éppen nem volt hozzá médiafelülete kellõ mértékben, és nem tudta a felügyelet pótolni azt az alapvetõ informáltságot és ismeretet, amellyel a magyar állampolgárok nem rendelkeznek. Ezt nem tudta pótolni, magyarul, olyan terméket vásárolt a piacon, és olyan hiteleket vett föl, amelyekre nem volt fölkészülve. Nem beszélve arról, hogy nem is volt megfelelõ ez a tájékoztatás. Olvasom a jelentésben, hogy sok esetben a pénzügyi közvetítõrendszer alkalmazottai sem tudtak megfelelõ információt biztosítani, és ezért került nagyon sok magyar család csõdbe, és komoly gondok elé nézett a pénzügyeit illetõen.

Hogy rátérjek egy kicsit konkrétabban a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének jelentésére, azért van déj vu érzésünk, mert a múltról is kell beszélni, de elnök úr - nagyon intelligensen - nem bírálta a múltat, hanem az átalakulásról, a jövõ képérõl és a jelenlegi helyzetrõl beszélt. Intelligensnek tartom ezt, és hadd legyek hálás azért, amiket elmondott itt az emelvényen is, mert nem a jelentésrõl tárgyalt és beszélt bevezetõjében, hanem hosszasan taglalta a jelenlegi állapotokat. Ez számunkra sem jelentéktelen információ, és aki megtisztelt minket azzal, hogy nézte a televíziós közvetítést, akkor az is nagyon fontos és hasznos információkhoz juthatott, megelõzendõ a hibás lépéseit alkalmasint. Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Fontos az informáltság, és erre van egy kitûnõ szervezetünk, amelyik önhibáján kívül diszfunkciósan mûködött, bár még ez a kifejezés sem igaz, inkább maradok annál, amit már megpróbáltam a bizottsági ülésen is elmondani, hogy fogatlan oroszlánként próbált küzdeni a pénzpiac anomáliáival szemben.

És most következik a változás: megalakult az új parlament, és hozzálátott nagyon fontos feltételek módosításához. Kezdem azzal, hogy az év második felében három jelentõs törvényt alkotott a tisztelt Ház, és e törvények elõkészítésében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének új vezetése és menedzsmentje is tevékenyen részt vett. Hisz nem a farok csóválja a kutyát, és nem õk mondták meg, hogy milyen törvényt szeretnének, de az biztos, hogy fontos szakmai fogalmakban, feltételekben segítették a törvényhozás munkáját, amiért õszintén hálás vagyok. Úgy gondolom, hogy ezt a változást... - Tukacs képviselõ úr kiment a terembõl, de õk ellenezték. Most gondolják végig! Miért ellenezték, hogy potensebb legyen a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, nagyobb hatáskörrel, kvázi jogalkotással bírhasson? Miért ellenezték, milyen érdeket szolgált az õ ellenkezésük? Nem tudom, de a választ önök adják meg, képviselõtársaim, hogy milyen érdeket szolgált ez az ellenkezés. Talán azért telt el 8 év alkalmazkodás, kompatibilitás nélkül, mert valami érdek fûzõdött hozzá? Fölvetem csak a kérdést, nem válaszolok rá, mert nem hiszem, hogy megfelelõképpen informált vagyok, és vádaskodni pedig nem szeretnék. (Tukacs István közbeszól.)

Tehát az alkotmánymódosítás volt az elsõ, amelyben alkotmányos szervvé minõsítettük a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét, rendeletalkotási jogkört is kapott, és a függetlenségét megerõsítette az alkotmánymódosítás. Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ezeket mind meg kellett volna lépni az uniós csatlakozást követõen, ugyanis így mûködik az uniós tagállamokban a pénzügyi szervezetek állami felügyelete, és a mi pénzügyi szervezeteink állami felügyelete le volt maradva a jogi hátteret illetõen, nem volt kompatibilis, és diszharmóniás volt emiatt. Én úgy gondolom, hogy nagyon fontos volt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletérõl szóló törvény elfogadása is, amelynél, mint mondtam, ódzkodás volt a parlament egyik részében, nyilvánvalóan valamilyen érdek kapcsán. Ezután következett az a módosulás a törvények tájékán és a tisztelt Házban, amellyel igyekeztünk egyes törvényeket törvénycsomagban módosítani ahhoz, hogy az ágazati törvények megfeleljenek az új Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletérõl szóló törvénynek, amely a magyar pénzügyek érdekeit szolgálta, és persze voltak jogharmonizációs célú módosítások is.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Az alkotmánymódosításról még annyit hadd emeljek ki - és ez elég komoly vitát váltott ki a tisztelt Házban -, hogy a felügyelet elnökének olyan rendeletalkotási joga van, amely a miniszteri rendelettel egyenlõ, egyenértékû, és ebben a hierarchiában ott helyezkedik el.

Szeretném megemlíteni azt is, amit az elõzõ megjegyzésembõl kifelejtettem, hogy munkamódszerében is nagyon sok változást eszközöltek elnök úrék, amelyek kedvezõ, jó és dicséretes hatását valószínûleg ez évi munkájuk beszámolása kapcsán tudunk majd értékelni, most ilyenre nem volt lehetõségünk, mert ön és az ön szervezete gyakorlatilag az átalakulás után végzett munkákról igyekezett számot adni. Nem volt kevés, mert olyan feladatokat szabtunk önöknek, amelyekben át kellett alakítani a szervezetet, a szervezeti struktúrát, át kellett alakítani sok kérdéskört és feladatot az önök szervezetében.

Szeretnék felolvasni azokból a szempontokból, amelyeket önök nagyon komolyan vettek. (Iratai közt lapoz.) Hová tettem hirtelen azt az oldalamat? Nem találom, de mindegy, majd még csak a kezembe kerül. Egy kicsit zavarba kerültem, kérem, bocsássák meg.

Akkor most a felhalmozott ügymennyiségrõl hadd ejtsek pár szót! Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete pontosan a jogosítványok hiánya miatt hatalmas ügymennyiséggel találkozott, ezek nem voltak elõkészítve és megoldva sem. A felügyelet, mint mondtam, funkcionális jellegû szervezeti átalakításokat hajtott végre, fogyasztói beadványok szigorú szûrését oldották meg, és további jogérvényesítési lehetõségeket fogalmaztak meg, törvénymódosítást kezdeményeztek. Megkezdte a civil pénzügyi tanácsadói hálózat országos szintû kiemelését - errõl már a bizottsági ülésen történt beszámolóban említést tettem -, mégpedig 8 településen pénzügyi tanácsadó hálózatot alakítottak ki. Itt szeretném felhívni a minket figyelõ, pénzpiacon munkálkodó, vagy éppen a szolgáltatásokat igénybe vevõk figyelmét a tekintetben, hogy ezekhez a pénzügyi tanácsadó hálózatokhoz lehet fordulni.

(10.50)

Ehhez hozzásegíti még õket a felügyelet fogyasztóvédelmi honlapja is, amely korábban nem mûködött így. Világos kommunikációt folytat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, ez a beszámolókból is megállapítható. Minden pénzügyi szervezetnél fogyasztóvédelmi felelõst állítottak fel, és bevezették az elektronikus ügyintézést.

Ezeket szerettem volna elmondani. Hadd folytassam még azzal, hogy a felügyelet az elmúlt év õszén milyen feladatokat hajtott végre az ellenõrzés tekintetében. Leggyakrabban az engedély nélküli betétgyûjtést vették számba és ellenõrizték, engedély nélküli kölcsönnyújtást és az internetes devizakereskedelmet. A felügyeleti vizsgálatokat próbavásárlásokkal, tehát pénzügyi termék vásárlásával folytatták le. 133 vizsgálatot zártak le az elmúlt évben, és 359 millió forint pénzügyi bírságot szabtak ki. Büntetõeljárásokat kezdeményeztek, és a kamarák fegyelmi eljárását is kezdeményezték, és szerepet vállalt az ügyvédekkel, könyvvizsgálókkal és közjegyzõkkel szembeni eljárásokban is a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete.

Hadd emeljem ki, hogy az elmúlt évben felfigyelt a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete, hogy elszaporodott az internetes szolgáltatás, mármint a termékek értékesítése, és erre külön figyelmet fordít, hiszen egy igen nagy tankcsapdája, egy pénzügyi fogalmakkal és pénzügyi praxissal kevésbé rendelkezõ ország állampolgárait gyorsan tévútra vezethetnék.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Parlament! Szeretnék beszélni - miután a számvevõszéki bizottság tagja vagyok - a felügyelet pénzügyi helyzetérõl, tehát a mûködésre fordított összegekrõl is, ezt sem szabad elhallgatnunk. Az Országgyûlés a felügyelet bevételi és kiadási fõösszegét 10 milliárd 255 millió forintban fogadta el. Ezek a bevételek felügyeleti díjból, kiszabott bírságokból és egyéb bevételekbõl jönnek létre. 2010-ben 10 milliárd 255 millió forint tervezett bevétel volt, 4,3 százalékkal túlteljesített a felügyelet. A bírságbevételük 400 millió forint volt. A felügyeleti díjbevétel pedig 9 milliárd 887 millió forint.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! A felügyelet díjbevételeinek döntõ többségét, 67,7 százalékát a pénzpiaci szektorból befolyó bevételek jelentették, továbbá 11 százalék pedig a biztosítási piacról, 10,9 százalék pedig a pénztári területrõl és 10,4 százalék pedig a tõkepiaci szereplõktõl érkezett. Hozzá kell tennem azt is, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének pénzmaradványa is keletkezett az elmúlt évben, 2010-ben, ez 9 milliárd 336 millió forint volt.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselõtársaim! Talán még a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének éves jelentésénél szeretném kiemelni azt, hogy pénzügyi rendszer iránti bizalom. Mélyen tisztelt Hölgyek, Urak! A pénzügyi informáltság, a tudás állapota a Magyar Köztársaság polgárai közt - valószínûleg azért, mert korábban egyszintû bankrendszer volt, a pénzpiaci szereplõk csekélyebb számban voltak a piacon, most viszont sokan vannak - lényegesen nagyobb bizalommal bírt, és nem is indukálta azt, hogy valaki pénzpiaci ismereteket szerezzen magának. A lakosság képzettsége is e tekintetben csekélyebb volt, mert nem volt rá szükség, a bizalom minden kérdést megoldott, és nem is voltak ebbõl túl nagy viták. Viszont változott a világ, és a képzettség, a képzés elmaradt.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! A következõ évek anomáliáit megelõzendõ nagyon fontosnak tartom a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete részérõl is és mindenki más részérõl a pénzpiaci mûveltség, ismeret bõvítését, ugyanis sok mindent tudunk, hogy lehet jó kenyeret vásárolni, hogy lehet jó autót vásárolni, de hogy hogyan lehet a pénzpiacon pénzügyi terméket vásárolni, kevésbé értünk hozzá. És ennek nagyon súlyos ára van, ha nem értünk hozzá. Éppen ezért úgy gondolom, a tisztelt Háznak is, a felügyeletnek is és még az oktatási rendszerünknek is gondot kell fordítani arra, hogy a gyermekeinket, ezenkívül az állampolgárokat megtanítsuk pénzpiaci fogalmakra, metódusokra és lehetõségekre. Viszont addig is nagyon fontos, amit önök elkezdtek, tisztelt elnök úr, mégpedig az, hogy a lakossági kommunikációt és a panaszirodákat, illetve a panaszügyeket külön elnökhelyettes beiktatásával és felügyeletével biztosították a fogyasztóknak. Ezt én nagyra értékelem. Szóval, megkapta a fogyasztóvédelem a megfelelõ rangját azzal, hogy elnök úr elnökhelyettest nevezett ki ennek felügyeletére. Nagyon dicséretesnek tartom, és köszönöm, mert nagy szükség van rá. Szóval, ha megteszünk mindent, és idõben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete reakcióképes lesz, mert megkapott minden törvényi feltételt, jogosítványt ahhoz, hogy a folyamatok ellenõrzése kapcsán megtegye a szükséges intézkedéseket, úgy gondolom, hogy nem leszünk a pénzügyi szektor kiszolgáltatottjai. Nagyon sok vita, bírósági per, amely hosszan elhúzódik, likvidálható és szükségtelen lesz.

Szeretném még azt is kiemelni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével kapcsolatban, hogy van egy békéltetõ, egyeztetõ fóruma is, ezzel pontosan a bírósági ügyek hosszadalmasságát kívánták csökkenteni, hogy a pénzpiacon lévõ szereplõk megegyezésre törekednek és ebben mediálnak, ahogy mondani szokták. Hozzáteszem azt is, hogy a magyar igazságszolgáltatásban jelenleg - valószínûleg ismeretek hiánya miatt is - eléggé furcsa és ellentmondó döntések születnek, hosszú évek után legfelsõbb jogorvoslati lehetõségrõl kerülnek ezek az ügyek vissza az elsõ fokra eljárási hibák miatt. Szóval, a pénzpiac ennél nagyobb rugalmasságot igényel. Ehhez szükség van az önök segítségére is és a mi törvényhozó munkánkra is.

Mélyen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Elnök Urak! Köszönöm megtisztelõ figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage