PATAY VILMOS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! A vásárok, a piacok és a bevásárlóközpontok mûködését szabályozó, többször módosított 55/2009-es kormányrendelet a piac fogalmán belül többféle piacot különböztet meg, a helyi termelõi piacokat azonban nem. Így a törvényjavaslat célja, hogy megteremtse a helyi termelõi piacok - ahol a helyi termelõk értékesíthetik a saját termékeiket - mûködésének feltételeit, szabályozását annak érdekében, hogy Magyarországon a helyi termelõi piacok, a korábbi hagyományokhoz hasonlóan, újjáéledjenek, mûködjenek, s ezáltal a lakosság egészségesebb és jó minõségû termékekhez jusson.

A kereskedelemrõl szóló 2005. évi CLXIV. törvény 6/A. § (2) bekezdése a vásárok és piacok mûködését kizárólag a kereskedelmi hatóság által kiadott vásár-, illetve piacüzemeltetési engedély birtokában teszi lehetõvé, s a piacokon belül nem különbözteti meg a helyi termelõi piacokat. A szabályozás alapvetõen arra épült, hogy az állandó vagy eseti jelleggel mûködõ vásárok és piacok mûködését szabályozza, s ezzel biztosítsa azt, hogy a piacokon folyó kereskedelmi tevékenység mind a termelõk, a fogyasztók, mind az ellenõrzõ hatóságok számára átláthatóan mûködjön. Tekintve, hogy az állandó jellegû piacok jelentõs része az úgynevezett ázsiai piac, így a szabályozás is arra irányul, hogy - fõként a feketegazdaság felszámolása és a fogyasztóvédelmi érdekek szempontjából - e piacokon nyomon követhetõ legyen, kik és milyen termékeket árusítanak.

Szigorú elõírások akadályozzák, hogy nagyobb számban és területen jöjjenek létre helyi termelõi piacok, az engedélyezési eljárás, a jelentõs adminisztrációs terhek és egyéb feltételek miatt, továbbá abból az okból, hogy a piacok és a vásárok engedélyezése nem a helyi önkormányzat, hanem az adott kistérség jegyzõjének hatáskörébe tartozik.

A törvényjavaslat a helyi termelõi piacok tekintetében meg kívánja teremteni a szabályozás módosításával, egyszerûsítésével azokat a feltételeket, amelyek lehetõvé teszik e piacok fejlõdését és mûködését, biztosítva ugyanakkor az élelmiszer-biztonságot is, amely alól a helyi piacok üzemeltetõi, fenntartói és az ott árusítók sem élvezhetnek kivételt.

A szabályozás egyrészt törvényi szinten bevezetné a helyi termelõi piac fogalmát, másrészt az engedélyezési eljárás helyett mindössze bejelentési kötelezettséget írna elõ, fenntartva ugyanakkor az élelmiszerek esetében a külön jogszabályban elõírt feltételek, így különösen az élelmiszer-biztonsági, higiéniai elõírások betartását, illetve az élelmiszer-biztonsági szempontból más jogszabályokban elõírt elõzetes engedélyeztetést.

Különösen fontos változás, hogy a helyi termelõi piac bejelentése nem az engedélyezési eljárásban illetékes kistérségi jegyzõnél, hanem a piac helye szerinti települési önkormányzat jegyzõjénél történik. Ezáltal lehetõvé válik, hogy a helyi érdek és a helyi szempont jobban érvényesüljön. A helyi termelõi piacok egyszerûsített szabályozása ugyanakkor nem terjedne ki az élõállat-árusításra, tekintettel arra, hogy azt a vásárokról és piacokról szóló 55/2009-es számú kormányrendelet állatvásárként definiálja, és azokra továbbra is az engedélyezési eljárás az iránymutató.

Az elõterjesztés a nemzeti együttmûködés programjának III/1.1.2. pontjához kapcsolódik, amely szerint cél, hogy egyszerûbb, teljesíthetõbb feltételeket teremtsen a kormány a vállalkozások számára.

Az Új Széchenyi-terv 4. fejezete vállalkozási program fejezetének élelmiszer-ipari vállalkozások támogatása alprogramjában konkrétan is szerepel a helyi termelõi piacok kialakítása. A Vidékfejlesztési Minisztérium megfontolásra javasolja a nagybani piac fogalmának meghatározását. A javaslat indoka, hogy a mûködésre és felügyeletre vonatkozó szabályok megalkotásával a zöldség-gyümölcs nagybani piacon is a feketegazdaság felszámolása és a fogyasztóvédelmi érdekek érvényesítése megtörténjen.

A probléma megoldása érdekében a késõbbiekben szükséges törvényi és végrehajtási szabályozást ki kell dolgozni, és a kapcsolódó jogszabály-alkotási feladatokat el kell végezni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage